Bogdan Ivan energiaügyi miniszter szerint fontos, hogy energetikailag független legyen az ország
Fotó: Haáz Vince
Két országos jelentőségű erőművet is meglátogatott Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Maros megyében. A beruházások évek óta majdnem készen állnak, de jogi és pénzügyi akadályok miatt még mindig nem termelhetnek energiát.
2025. július 22., 14:042025. július 22., 14:04
Stratégiailag fontos erőműveket látogatott meg Bogdan Ivan energiaügyi miniszter nemrég Maros megyében, amelyeknek üzembe helyezése nemcsak a székelyföldi megye számára fontosak, hanem országos gazdasági tényezőként is kiemelkedőek.
Az egyik a ratosnyai vízerőmű, amely a víz energiáját alakítaná át villamos energiává, illetve
Az energetikai beruházások évekkel ezelőtt elkezdődtek, hatalmas összegeket fektettek be, és majdnem üzemkészek ezek a létesítmények, gyakorlatilag azonban bizonyos törvényességi gondok miatt nem lehet elindítani ezekben a termelést.
Fotó: Haáz Vince
A ratosnyai víztározóval kapcsolatban Bogdan Ivan elmagyarázta, bíróságon támadták meg az erőmű környezetvédelmi engedélyét, és fel is függesztették, miközben van egy érvényben lévő kormányhatározat, amely az építési munkálatok folytatását írja elő. A miniszter ezt jogi szempontból bonyolult helyzetnek nevezte.
Felfüggesztették a ratosnyai vízerőmű környezetvédelmi engedélyét, így egyelőre nem lehet letarolni a 39 hektáros területet. Az energiaügyi miniszter szerint a harcnak nincs még vége.
„Hamarosan munkamegbeszélést tartunk műszaki részhez értő szakemberekkel, hogy meghatározzuk azt a jogi formát, amely lehetővé teszi a munkálatok folytatását ezen a beruházáson.
– részletezte a miniszter, aki szerint fontos számukra a környezetvédelem, de nem áldozhatják fel Románia nemzeti energiabiztonságát 0,6 hektár miatt.
Fotó: Haáz Vince
99 százalékban elkészült a létesítmény, a turbinák is készen állnak, csak arra a lehetőségre várnak, hogy biztonságban elindíthassák a működését, a víztározó teljes megtöltésére ugyanis másfél évre van szükség.
A környezetvédelmi engedély kibocsátásával nem zárult le az állam és a civil szervezetek közötti vita, amelynek tétje a ratosnyai vízerőmű befejezése. A zöldek újra pert indítottak, a miniszter azonban biztos benne, hogy már idén elindul az áramtermelés.
A miniszter kifejtette, több mint kilencven százalékban elkészültek a radnóti erőmű munkálatai is, de akadályokba ütközik annak elindítása. A projekt 2016-ban indult, és 2019-ben 80 százalékos stádiumban megrekedt. Majd
A minisztérium határozott tervei szerint azonban az év végéig elindítanák a radnóti erőművet, szükség esetén akár jogszabály-módosításokkal is elérnék ezt, hiszen ez a román állam érdekeit szolgálja – fejtette ki Bogdan Ivan Marosvásárhelyen.
Másfél évre van szükség ahhoz, hogy teljesen megteljen a ratosnyai víztározó
Fotó: Haáz Vince
A Maros Megyei Tanács elnöke, Péter Ferenc fontosnak tartotta a miniszteri látogatást, amely során hivatalosan bejelentették azt is, hogy a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátban újraindult az ammóniatermelés.
Májusban kérte a Hidroelectrica a környezetvédelmi engedély kibocsátását, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy befejezzék és beindítsák a ratosnyai vízerőművet. A hosszú folyamatnak a napokban lehet vége, de ez nem jelenti azt, hogy kezdődhetnek a munkálatok
„Úgy gondolom, hogy arra is kell gondoljunk, főleg a mai európai gazdasági helyzetben nagyon fontos számunkra, hogy energetikailag függetlenek legyünk.
– fogalmazott Péter Ferenc, a megyei tanács elnöke.
Fotó: Haáz Vince
A ratosnyai erőműnek 62 ár területe esik a Kelemen-havasok nemzeti park területére
Fotó: Haáz Vince
Az országos fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) vezetője, Cristian Popescu Piedone kedden kijelentette, hogy kinevezése óta semmiféle hivatali visszaélést nem követett el, és úgy tűnik „sokakat nagyon zavarnak” az általa indított ellenőrzések.
Melléképület gyulladt ki a Maros megyei Magyarbükkösön keddre virradóra. A helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kedd déltől éjszaka 3 óráig érvényes, a fele országot érintő elsőfokú (sárga jelzésű) viharriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Két országos ügynökség összeolvasztásából születik meg egy új állami intézmény: az Országos Környezetvédelmi és Védett Területek Ügynöksége (ANMAP). Folyamatban van a hivatalok átszervezése, az ígéretek szerint az ügyfélfogadás ezt nem sínyli meg.
Az országos fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) vezetőjét, Cristian Popescu Piedonét érintő ügyben tart házkutatásokat kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) – értesült az Agerpres hírügynökség ügyészségi forrásokból.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter hétfőn bejelentette az egészségügyi rendszert érintő tervezett intézkedéseket.
Nagyon megszenvedi a turisztikai ágazat a vakációs utalványok értékcsökkentését és az önrészfizetési kötelezettséget. Ezt csak tetézi az áfaemelés – a két intézkedés együttes hatása miatt csődközelbe kerülhetnek egyes turisztikai vállalkozások.
Hét embert evakuáltak a Máramaros megyei Rónaszék településen, miután beomlott egy korábbi sóbánya. Az érintett területet négyezer négyzetméteren lezárták – tájékoztatott hétfőn este a Máramaros megyei prefektúra sajtószolgálata.
Bírálta hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök bizonyos kórházak szerinte eredménytelen menedzsmentjét, az aránytalan bérköltségeket és a digitalizáció késését.
1 hozzászólás