
Negyven hektárnyi zöldet taroltnak itt le
Fotó: Haáz Vince
A környezetvédelmi engedély kibocsátásával nem zárult le az állam és a civil szervezetek közötti vita, amelynek tétje a ratosnyai vízerőmű befejezése. A zöldek újra pert indítottak, a miniszter azonban biztos benne, hogy már idén elindul az áramtermelés.
2025. február 14., 19:372025. február 14., 19:37
2025. február 14., 20:002025. február 14., 20:00
Nem csendesedik az ellentét a környezetvédelmi civilszervezetek és a román állam között, ami a Maros megyei Ratonyán levő vízerőmű befejezését és beindítását illeti. Az év úgy kezdődött, hogy a civilek és az állam is megnyert egy-egy pert és mindkét fél sikerként könyvelte ezt el.
A ratosnyai gát építését több mint harmincöt évvel ezelőtt kezdték meg és hosszabb szünetek után elkészült annak kilencven százaléka. A befejezéshez szükséges intézkedéseket az elmúlt években kezdte meg az állam és a Hidroelectrica vállalat, akinek tulajdonában van.
amely értelmében a vízerőmű beüzemeléséhez még 39 hektárnyi erdőt és bozótost kell kivágni, megtisztítani.
A Declic és a Bankwatch Egyesület az évek során többször hangot adott nemtetszésének a ratosnyai vízerőmű kapcsán, így értékelve, hogy az ország áramellátásának csupán 0,081 százalékát fogja biztosítani a ratosnyai létesítmény, de jelentős károkat okoz a környezetben, veszélyeztetett halfajok élőhelyét pusztítja el.
A patakok élővilágát is féltik a zöldek
Fotó: Haáz Vince
A civilek több pert is indítottak, az egyik arra vonatkozott, hogy függesszék fel a vízerőmű környezetvédelmi engedélyét, ezt a pert idén február elején azonban elveszítették. De szintén február elején a javukra döntött a Legfelsőbb Semmitő- és Ítélőszék és kimondta, hogy
nem lehet a területeket visszaminősíteni, ahogy a Hidroelectrica kérte.
A környezetvédelmi és az energiaügyi miniszter egyetértésben hangoztatja, hogy a ratosnyai vízerőmű országos érdekeltségű közberuházás és idén mindenképpen be kell fejezni az építkezését, és rögtön be is kell üzemelni.
A védett területeket is érinti a beruházás
Fotó: Haáz Vince
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter közösségi oldalán, de az újságírók kérdésére is válaszolva február elején azt nyilatkozta, hogy
Burduja szerint a védett területekre vonatkozó végleges döntés nem befolyásolja a vízerőmű beüzemelését.
A civil szervezetek ezt másképp értékelik és a védett területekre vonatkozó döntés alapján újra megtámadták a környezetvédelmi engedélyt, kérve annak érvénytelenítését.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!