Nem érintetlen a nemzeti park
Fotó: Haáz Vince
A ratosnyai víztározó megépítése kapcsán szerveztek közvitát szerdán. A találkozó nyugodt körülmények között zajlott, igaz, ehhez az is kellett, hogy a duzzasztómű befejezéséhez olyan megoldást találjanak, amely nem 138, hanem csak 39 hektárnyi erdő felszámolásával járjon.
2024. július 11., 10:262024. július 11., 10:26
2024. július 11., 10:552024. július 11., 10:55
A ratosnyai gát, illetve vízerőmű tervei még 1987-ben készültek el, 1989-ben hozták létre az építőtelepet, és két évvel később fogtak neki a munkálatoknak. Az évek során elkészült a 65 méter magas gát, kialakították a patakokat összefogó alagutat, megépítették a transzformátor-állomást.
A térképen is rajta van a gát
Fotó: Haáz Vince
Ahhoz, hogy feltöltsék a völgyet vízzel és el tudják kezdeni az áramtermelést, ki kell vágni több hektárnyi erdőt, az eredeti tervekben 138 hektárnyi szerepelt.
Tavaly, a kormány ezen döntését megtámadta a Nép Ügyvédje, de az alkotmánybíróság a kormánynak adott igazat.
A környezetvédők szerint nemcsak a fakivágások okoznak majd jelentős károkat, hanem az is, hogy a Ratosnya, Bisztra, Kis- és Nagy-Galonya, Visa, Fenyő (Brad), Ilva patakok vizét befogják – ezzel
Az erdő letarolásához azonban szükség van még a környezetvédelmi engedélyre, amelyet kötelező módon meg kell előzzön a nyilvános közvita. Kedden Dédán és Felsőrépán tartották meg a közvitákat, szerdán Rastonyán ismertették a víztározó létrehozásához szükséges lépéseket – utóbbin részt vett a Székelyhon is.
Sokan voltak a közvitán, de békés volt a hangulat
Fotó: Haáz Vince
A Ratosnyai Polgármesteri Hivatal gyűlésterme kicsinek bizonyult szerdán délután, amikor a környezetvédelmi engedély kibocsátásához szükséges közvitát tartották. Főleg állami intézmények képviselői és pár helybéli volt jelen a hosszúra nyúlt megbeszélésen. Cristina Pui, a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta: a közvita egy kötelező lépés, ezen a különböző tanulmányokat végző cégek szakemberei ismertetik azt, hogy
Kiderült, hogy a környezetvédelmi ügynökséghez csaknem száz javaslat, ellenvetés, kérdés érkezett a víztározó megépítésével, az erdők kivágásával kapcsolatban. Ezeket egyenként meg fogják írásban válaszolni, ugyanakkor a közvitáról is hangfelvétel és jegyzőkönyv készül.
A Ratosnya-patak
Fotó: Haáz Vince
A hatástanulmányokat végző szakemberek többek között arról beszéltek, hogy több változatot dolgoztak ki annak érdekében, hogy a munkálat befejezése és a vízerőmű elindítása minél kevesebb negatív hatással járjon. Elhangzott, hogy
Hangsúlyozták, hogy az érintett erdőterületek nagy részét már harminc évvel ezelőtt, a munkálatok megkezdésekor letarolták, így most, többnyire az azóta nőtt fákat, bokrokat kell kivágni. Megtudtuk, azt is, hogy
Külön kitértek arra, hogy mikor és milyen feltételeket kell biztosítani a hegyi patakokban, hogy a védett fajként nyilvántartott dunai galóca továbbra is szaporodni tudjon.
Ritka madár az autó is
Fotó: Haáz Vince
Úgy értékelték, szükség van arra, hogy a víztározó oldalfalait megerősítsék, így elkerülhető a földomlás és a környék további erodálása. A helyszínen végzett felmérések alapján megállapították, hogy
A szakemberek arról is beszéltek, hogy bár a vízerőmű már kilencven százalékban kész van, azért
Több, mint harminc éve elkezdték már
Fotó: Haáz Vince
Dănuț Ștefănescu, a megyei környezetvédelmi ügynökség volt igazgatója, nyugdíjas résztvevőként mutatkozott be és arra volt kíváncsi, hogy a vízzel feltöltött völgyben, a víztározóban és annak környékén milyen új állatok, madarak megjelenésére lehet számítani, illetve, hogy érdemes-e haltelepítésben gondolkozni. A tanulmányokat végző szakemberek szerint
De, mint hangsúlyozták, idő kell ahhoz, hogy a leendő tavat belakják az új állatok.
A gát kész, a tározót kell megtölteni vízzel
Fotó: Haáz Vince
Többen hangsúlyozták, hogy fontos odafigyelni a dunai galócára, és meg kell minden tenni annak érdekében, hogy továbbra is a gyors sodrású hegyi patakokban tegye le ikráit. Szóba került a vízerőmű és szélerőmű létesítésének és hatékonyságának kérdése is, de a jelenlevő szakember úgy vélték:
Hazaindulás előtt szemügyre vettünk a ratosnyai, szinte kész gátat és környékét. Bár a településen 34 Celsius-fokot mutatott a hőmérő, ahogy befele haladtunk a nemzeti parkba, úgy vált egyre kellemesebbé a hőmérsékletet. Csaknem tíz kilométer után közelítettük meg a erdő közepére épített gátat, amely 65 méter magas. Itt már tíz fokkal hűvösebb volt, mint a településen. Egy munkagép árválkodott a környéken, embernek nyoma sem volt.
Az egyik legzöldebb település
Fotó: Haáz Vince
A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákok teljesítménye alapján – jelentette be a miniszterelnök. Ám a tanárok teljesítményalapú bérezése az egyik legnagyobb dilemma, amellyel egy oktatási rendszer szembesülhet.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
szóljon hozzá!