
Tavaly két medvét szállítottak el a Szejkefürdőről
Fotó: Erdély Bálint Előd
Több Ro-Alert riasztás is érkezett az elmúlt napokban, miszerint medve jelenlétét észlelték a Szejkefürdőn. Mint kiderült, korábban jószágokat is pusztítottak el a helyszínen – szerdán viszont két különböző nagyvadat láttak, amelyek nem jelentettek közvetlen veszélyt. A vadásztársulat már tavaly kihelyezett egy medvecsapdát a helyszínen.
2023. március 16., 18:272023. március 16., 18:27
Egy közepes és egy nagy termetű medve miatt érkeztek riasztások szerdán délután és az esti órákban a Szejkefürdőről, de egyik nagyvad sem közelítette meg túlságosan az ottani gazdaságokat – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a Nagy Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatójától. Mint mondta, egyik egyedet – az alpolgármester és a hatóságok jelenlétében – riasztólövésekkel kergették el, míg a másik már nem volt a helyszínen a kiérkezésükkor.
A szakember hangsúlyozta, megérti a szejkefürdői gazda félelmét, hiszen nagyjából egy hete több juhot is elpusztított nála az egyik nagyvad (akkor nem értesítették a 112-es segélyhívószámot), ám meg kell érteni, hogy
Ő is csak akkor javasolhatja Székelyudvarhely városvezetőinek (polgármesternek vagy alpolgármesternek) a drasztikus megoldást – akik egy helyi bizottsággal konzultálva dönthetnek a nagyvadak sorsáról –, amennyiben valóban közvetlen veszélyt jelent az adott medve. Utóbbi azt jelenti, hogy például emberre vagy háziállatra támadnak, esetleg a gazda birtokán tartózkodnak. Ellenkező esetben a nagyvad elűzése vagy befogása lehet a törvényes megoldás.
A helyszínen egyébként már tavaly ősszel elhelyeztek egy csapdát, ami azóta is ott van, ám abba nem sétált bele egyetlen egyed sem.
A vadász arra is felhívta a figyelmet, hogy a téli időszak után aktívabbá váló medvék jelenleg vándorolnak a magasabban fekvő helyekről a lejtőkre – ahol több élelem van –, a Szejkefürdő zónájában pedig természetes vadösvény van.
A Szejkefürdőn ugyanakkor több építkezés is történt az elmúlt években, így korlátozva vannak útvonalaik, sok esetben a gazdaságok mellett tudnak csak elhaladni.
Mărmureanu-Bíró tisztában van vele, hogy az elkövetkező időszakban jelentősen meg fog nőni a medveészlelések száma, ám arra kéri a lakókat, hogy csak akkor kérjenek riasztást, ha az egyedek valóban veszélyt jelentenek. Ettől függetlenül ők készenlétben állnak, fel is szereltek egy autót a vészhelyzetek esetére, hogy mihamarabb a helyszínre mehessenek. Arra egyébként nem tudott választ adni, hogy jelenleg hány nagyvad él Székelyudvarhely vagy éppen a Szejkefürdő környékén, hiszen egyrészt még olyan „átutazó” medvék is vannak a közelben, akik saját területükre igyekeznek, másfelől pedig az anyaállatok még nem hozták elő bocsaikat.
A támadásokról
Érdeklődtük arról is, hogy van-e még esély a Patakfalva határában kétszer is emberre támadó medve kilövésére – a vadászegyesület igazgatója továbbra is bízik benne, hogy kapnak rá engedélyt a környezetvédelmi minisztériumtól. Az Abásfalván történt embertámadás esetében, a tisztázatlan körülmények miatt nem is kérték a közelben megtalált bocsos anyamedve ártalmatlanításához szükséges dokumentumokat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!