
Tavaly két medvét szállítottak el a Szejkefürdőről
Fotó: Erdély Bálint Előd
Több Ro-Alert riasztás is érkezett az elmúlt napokban, miszerint medve jelenlétét észlelték a Szejkefürdőn. Mint kiderült, korábban jószágokat is pusztítottak el a helyszínen – szerdán viszont két különböző nagyvadat láttak, amelyek nem jelentettek közvetlen veszélyt. A vadásztársulat már tavaly kihelyezett egy medvecsapdát a helyszínen.
2023. március 16., 18:272023. március 16., 18:27
Egy közepes és egy nagy termetű medve miatt érkeztek riasztások szerdán délután és az esti órákban a Szejkefürdőről, de egyik nagyvad sem közelítette meg túlságosan az ottani gazdaságokat – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a Nagy Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatójától. Mint mondta, egyik egyedet – az alpolgármester és a hatóságok jelenlétében – riasztólövésekkel kergették el, míg a másik már nem volt a helyszínen a kiérkezésükkor.
A szakember hangsúlyozta, megérti a szejkefürdői gazda félelmét, hiszen nagyjából egy hete több juhot is elpusztított nála az egyik nagyvad (akkor nem értesítették a 112-es segélyhívószámot), ám meg kell érteni, hogy
Ő is csak akkor javasolhatja Székelyudvarhely városvezetőinek (polgármesternek vagy alpolgármesternek) a drasztikus megoldást – akik egy helyi bizottsággal konzultálva dönthetnek a nagyvadak sorsáról –, amennyiben valóban közvetlen veszélyt jelent az adott medve. Utóbbi azt jelenti, hogy például emberre vagy háziállatra támadnak, esetleg a gazda birtokán tartózkodnak. Ellenkező esetben a nagyvad elűzése vagy befogása lehet a törvényes megoldás.
A helyszínen egyébként már tavaly ősszel elhelyeztek egy csapdát, ami azóta is ott van, ám abba nem sétált bele egyetlen egyed sem.
A vadász arra is felhívta a figyelmet, hogy a téli időszak után aktívabbá váló medvék jelenleg vándorolnak a magasabban fekvő helyekről a lejtőkre – ahol több élelem van –, a Szejkefürdő zónájában pedig természetes vadösvény van.
A Szejkefürdőn ugyanakkor több építkezés is történt az elmúlt években, így korlátozva vannak útvonalaik, sok esetben a gazdaságok mellett tudnak csak elhaladni.
Mărmureanu-Bíró tisztában van vele, hogy az elkövetkező időszakban jelentősen meg fog nőni a medveészlelések száma, ám arra kéri a lakókat, hogy csak akkor kérjenek riasztást, ha az egyedek valóban veszélyt jelentenek. Ettől függetlenül ők készenlétben állnak, fel is szereltek egy autót a vészhelyzetek esetére, hogy mihamarabb a helyszínre mehessenek. Arra egyébként nem tudott választ adni, hogy jelenleg hány nagyvad él Székelyudvarhely vagy éppen a Szejkefürdő környékén, hiszen egyrészt még olyan „átutazó” medvék is vannak a közelben, akik saját területükre igyekeznek, másfelől pedig az anyaállatok még nem hozták elő bocsaikat.
A támadásokról
Érdeklődtük arról is, hogy van-e még esély a Patakfalva határában kétszer is emberre támadó medve kilövésére – a vadászegyesület igazgatója továbbra is bízik benne, hogy kapnak rá engedélyt a környezetvédelmi minisztériumtól. Az Abásfalván történt embertámadás esetében, a tisztázatlan körülmények miatt nem is kérték a közelben megtalált bocsos anyamedve ártalmatlanításához szükséges dokumentumokat.
Kimozdulni látszik a holtpontról a Lot 3-ként ismert, közel 50 kilométernyi útszakaszt magába foglaló útrendszer felújításának ügye Hargita megyében – számolt be erről Facebook-oldalán Bíró Barna Botond.
Alig több, mint egy hónap múlva alkalmazásba lép a gépjárműadózást szabályozó új törvény. Mi változik? Milyen tényezők alapján számítják ki az új gépjárműadót, kinek kedvez az új rendszer és milyen kategóriák esetében szűnik meg az adómentesség?
Európa újra mozizni megy! címmel, tizedik alkalommal rendezik meg az egyik legnagyobb összeurópai filmünnepet. A november 23-ára kitűzött 10. Európai Art Mozi Napon a sepsiszentgyörgyi Művész mozi is teret ad az idei filmtermésnek.
Állásfoglalást juttattak el a Székelyhonhoz az erdővidéki pedagógusok, akiket egy általunk is közölt szülői panasz háborított fel. ,,Elszomorító, hogy odáig jutottunk, hogy a szülők nem szövetségest látnak a pedagógusban, hanem ellenséget” – írják.
Jobb a Tega köztisztasági vállalat által ajánlott módon megszabadulni a kukákba nem férő hulladéktól, még ha fizetni is kell érte, mert a bírság sokkal borsosabb – hívja fel a figyelmet a háromszéki hulladékgazdálkodási cég.
Nem néz derűs jövő elé Hargita Megye Tanácsa, főleg ami a jövő évi beruházásokat illeti. Az európai uniós finanszírozású projektek mellé ugyanis legalább 80 millió lej önrészt kellene előteremteni. Egyelőre még kérdéses, hogy honnan.
Két személy sérülésével járó baleset történt Marosvásárhelyen, a segesvári úton. A balesetet követően a közlekedés félsávon, váltakozva haladt az érintett útszakaszon.
Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere beadta a jelentkezését, megpályázza az RMDSZ városi szervezetének elnöki tisztségét. A függetlenként megválasztott polgármester szerint ez a város érdekét szolgálja.
Horațiu Potra zsoldosvezért csütörtökön egy dubaji járaton visszahozták az országba, a rendőrök az Otopeni repülőtéren vették át, hogy három társával együtt börtönbe szállítsák.
Két ezüst minősítést hozott a svájci nemzetközi sajtversenyről a Caritas Vidékfejlesztés Pricske nevű sajtja. Bronz minősítéssel értékelték a nyárádszeredai Gabriella, illetve az újtusnádi Bömbi tejfeldolgozó egy-egy készítményét is.
szóljon hozzá!