Kényszermegoldás kicsi pénzért

Gépjárművezető-oktatók augusztus végi ad-hoc sztrájkja a csíkszeredai Szabadság téren. Értelmetlen időtöltésnek bizonyult •  Fotó: Iszlai Katalin

Gépjárművezető-oktatók augusztus végi ad-hoc sztrájkja a csíkszeredai Szabadság téren. Értelmetlen időtöltésnek bizonyult

Fotó: Iszlai Katalin

Megszűnt szeptember elsejétől a magánoktatói státus, így az érintett Hargita megyei gépjárműoktatók egy része a hónap elejétől felfüggesztette tevékenységét, a másik fele pedig sofőriskolák alkalmazásában folytatta a munkát. Utóbbira azonban csak kényszermegoldásként tekintenek, ugyanis nem szerették volna cserben hagyni diákjaikat. Az így megkeresett jövedelmükből azonban állításuk szerint nem tudnak megélni.

Iszlai Katalin

2017. szeptember 17., 10:192017. szeptember 17., 10:19

Sok bosszúságot okozott szeptember elsejei hatályba lépése óta a magánoktatókat teljesen ellehetetlenítő, és a sofőriskolákat is nehéz helyzetbe hozó, 2013-ból származó 733-as számú miniszteri rendelet „reaktiválása”. A legnagyobb probléma az, hogy az ebben foglaltak értelmében

a magánoktatók többé nem működhetnek a sofőriskolákkal kötött szolgáltatói szerződéssel, hanem csakis valamely iskola alkalmazásában, illetve saját sofőriskolát alapítva

(a rendelet lehetőséget nyújt arra, hogy négy oktató közösen alapítson iskolát). A rendelet másik irracionálisnak minősített módosítása emellett az, hogy a hatályba lépés első évében legkevesebb 40, a második évtől kezdve legalább 50 százalékos kell legyen a sofőriskolák tanulóinak átmenési aránya a vizsgákon. A gépjárművezetői engedélyek megszerzése tekintetében azonban Hargita megye évek óta az utolsó helyek egyikén végez.

Kilátástalan helyzet

Hargita megyében szeptemberig 19 sofőriskola és 38 magánoktató készítette fel a diákokat a sofőrvizsgára, a 22 udvarhelyi, 12 csíki és 4 gyergyói független oktató azonban a hónap elejétől kénytelen volt felfüggeszteni korábbi tevékenységét. Magyarán elsejétől megszűnt a magánoktatói státus, így a Hargita megyei érintettek egy része sofőriskoláknál állt munkába, a másik fele pedig egyelőre semerre nem lépett, valamilyen kedvező módosításra várva – tudtuk meg Demeter Balázs csíkszeredai magánoktatótól. Mint mondta,

a csíki és a gyergyói térségben szinte minden oktató átíratta járművét ahhoz az sofőriskolához, amellyel szerződéses viszonyban álltak,

de olyanok is akadtak, akik más iskolánál álltak munkába. Az udvarhelyi zónában azonban egyelőre várnak az oktatók, és nem tevékenykednek egy iskola alkalmazásában sem. Demeter Balázs hozzátette, a csíkiak döntése is csak pillanatnyi megoldást jelent, hosszú távon ugyanis nem éri meg a sofőriskolák alkalmazásában dolgozniuk. „Ez volt az egyetlen megoldás ahhoz, hogy a megkezdett csoportok oktatását be tudjuk fejezni, hiszen sok diákunk van, akiknek még hátra van pár gyakorlati órája. A kocsikat átírattuk az iskolára, de ezért semmilyen juttatást nem kaptunk. Emellett minden diák után az oktatásért fizetett összeg felét az iskola visszatartja, és minden oktatónak fizetnie kell havonta a munkakönyv utáni járulékot. Ez számokban azt jelenti, hogy

az 1200 lejes árból, ami egy diák után jár, 600 az iskoláé, és 600 marad nekünk.

Emellett a munkakönyv utáni járulék havonta további 730 lej, amit akkor is ki kell fizetni az iskolának, ha egyetlen diákunk sincs. Ezenkívül üzemanyagot kell vásárolni, útadót kell fizetni, továbbá az autó karbantartása és tisztítása is mind pénzbe kerül. Az iskola sem diákot, de még egy ívpapírt sem biztosít, minden kiadás az oktatóra hárul.

Idézet
Kiszámoltuk, és ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy akinek csak egy vagy két diákja van, mínuszba jön ki.

Ahhoz, hogy egy kevés profit megmaradjon az oktatónak, legalább három diákja kell legyen, de az is elmegy a felsorolt kiadásokra. Arról nem is beszélve, hogy az autó fenntartása mellett rengeteg más költséggel kell számolni, amit valamiből fedezni kell. Legkevesebb hét diákja kellene legyen minden oktatónak ahhoz, hogy legyen értelme ezzel dolgozni” – emelte ki Demeter.

Vizsgán. Számít az iskoláknak is az átmenési arány •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Vizsgán. Számít az iskoláknak is az átmenési arány

Fotó: Barabás Ákos

Társulni szeretnének

Megtudtuk azt is, hogy a 12 csíki érintettnek általában 55–60 diákja van havonta, ez azonban nem egyenlően oszlik el közöttük, ugyanis a diákok maguk választhatnak oktatót. Olyan is van, akinek egyetlen diákja sincs, többeknek csak egy-kettő van, de másoknak akár kilenc is lehet. „Így nem tudunk megélni, lassan jobban járunk, ha otthon maradunk. Oda jutottunk, hogy se kocsink, se pénzünk nincs. Mindenképp szeretnénk négyesével társulni, és gazdasági tevékenységre jogosult magánszemélyekként (románul PFA) indítanánk iskolákat. Ez azonban egy hosszabb folyamat, négy-öt hónapba telik. Igaz, hogy ez is sokba kerül, de hosszú távon mindenképp kifizetődőbb. Tanteremre, elméleti oktatóra, orvosra és titkárnőre lesz szükség, de a költségeket négyen sokkal könnyebben ki tudjuk fizetni, mint ahogyan most magunkra vagyunk utalva. Egyébként

ha semmi sem változik, és a sofőriskolák nem tudják teljesíteni a 40 százalékos átmenési arányt, mindenki bajban lesz,

és munka nélkül marad, mert bezárják az iskolákat. Az az igazság, hogy kissé könnyelműen kezelték a kialakult helyzetet, és úgy vették, hogy inkább a magánoktatókat érinti a változás, de ez nem így van. A vizsgáztató bizottság elnöke már felhívta a figyelmünket, hogy vigyázzunk, mert januárban ellenőrizni fogják, hogy megvolt-e ebben az évben a 40 százalékos átmenési arány. Véleményem szerint nem lesz meg, hiszen a megyében csak 20–25 százalék között szokott lenni. Ezzel az a legnagyobb baj, hogy összevonták az elméletet a gyakorlattal.

Csak azt a diákot tekintik átmenőnek, akinek elsőre sikerül az elméleti és a gyakorlati rész is,

de az oktató azért nem hibás, ha valaki nem tanulja meg az elméletet, és nem is tudja a diákokat tanulásra kényszeríteni” – húzta alá a gépjárművezető-oktató.

„Nem ültethetjük le tanulni”

A korábban magánoktatóként tevékenykedő 12 csíki gépjárművezető-oktató tehát saját sofőriskolát alapítva folytatná pályafutását. Erre egyébként már létezik jó példa Csíkszeredában, hiszen a Stopauto-Orion sofőriskola 2009-ben három magánoktató társulásával alakult meg. Banciu Gheorghe, a cég ügyintézője érdeklődésünkre elmondta, jelenleg egy oktató az elméletre és a gyakorlatra, további 3 oktató pedig kizárólag a vezetésre készíti fel a jelentkezőket.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

„Egy sorozatban általában hat diákunk van, ami nem sok, ezért nem állunk olyan rosszul az átmenési arány tekintetében. Ezzel kapcsolatban az a legnagyobb probléma, hogy a diákokat nem ültethetjük le tanulni, pedig a legtöbbjüknek pont az elmélet jelent nehézséget. Egy sofőriskola beindítása egyébként sok nehézséggel jár” – fejtette ki Banciu.

Minden az iskolára hárult

Demeter Árpád, a csíkszeredai Demandis sofőriskola vezetője megkeresésünkre elmondta, a rendelet hatályba lépése előtt tizenegy magánoktatóval kötöttek szolgáltatói szerződést, ebből szeptember elseje után kilencet alkalmaztak. „Pillanatnyilag így oldottuk meg a kialakult helyzetet, de az az igazság, hogy jobb volt úgy, ahogy korábban volt. Eddig a felelősség és a papírmunka egy része rájuk hárult, illetve az oktatásért kifizetett összeget is ők vették fel, most azonban az iskola kell intézzen mindent. Ez sokkal több munkával jár, nem egyszerű, és anyagilag is megterhelő. A másik probléma az, hogy véleményem szerint csak nehezen, vagy egyáltalán nem tudjuk teljesíteni a 40 százalékos átmenési arányt. Nehézséget jelent, hogy a gépkocsik beíratásáért és a jogosítványok kibocsátásáért felelős igazgatóság (DRPCIV) honlapjára feltöltött kérdőívek csak román nyelven találhatók meg, és ezek a sofőriskolák számára nem is hozzáférhetők. A diákok magyar nyelven egyáltalán nem tudnak gyakorolni, pedig az is sokat számítana. A rendelet érvénybe lépése előtt abban reménykedtünk, hogy az nem is fog megtörténni, most meg abban, hogy talán módosítják a kért átmenési arányt” – mutatott rá Demeter.

A rendeletről

A szállításügyi minisztérium sokat vitatott módosító rendelete először 2013. május 13-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Ezt követően a magánoktatók szakmai tömörülései több megyében is törvényszéken támadták meg a rendeletet, majd az év novemberében az ország minden részéből közel 2500 független oktató Bukarestben, a minisztérium épülete előtt tiltakozott. Az említett lépések eredményeként a rendeletet végül több évig hatályon kívül helyezték. Idén azonban a Legfelsőbb Ítélő és Semmítőszék június 22-ei döntése alapján szeptember elsejétől a 733-as számú rendelet előírásai ismét életbe léptek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Top négy életveszélyes foglalkozás a munkabalesetek alapján

Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.

Top négy életveszélyes foglalkozás a munkabalesetek alapján
2024. október 26., szombat

Szombat hajnalban ismét beigazolódott: a leghidegebb pont Csíkszereda

Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.

Szombat hajnalban ismét beigazolódott: a leghidegebb pont Csíkszereda
2024. október 26., szombat

Először végeztek prosztatarákos pácienseken műtétet a csíkszeredai kórházban

Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.

Először végeztek prosztatarákos pácienseken műtétet a csíkszeredai kórházban
2024. október 26., szombat

Ahol egy óra 4860 percet jelent. De hogyan jön ki?

A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).

Ahol egy óra 4860 percet jelent. De hogyan jön ki?
2024. október 26., szombat

Álláshirdetések jogszerűen: nem kereshetünk pincérnőt, takarítónőt vagy cigányprímást

A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.

Álláshirdetések jogszerűen: nem kereshetünk pincérnőt, takarítónőt vagy cigányprímást
2024. október 26., szombat

Elkezdődött a balavásári körforgalom építése, torlódásokra lehet számítani

Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.

Elkezdődött a balavásári körforgalom építése, torlódásokra lehet számítani
2024. október 25., péntek

Rendőrségi akció a falopások ellen Maros megyében

Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.

Rendőrségi akció a falopások ellen Maros megyében
2024. október 25., péntek

Számos székelyföldi településen fogják őrtüzek bevilágítani az esti sötétséget

Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.

Számos székelyföldi településen fogják őrtüzek bevilágítani az esti sötétséget
2024. október 25., péntek

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván

Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván
Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván
2024. október 25., péntek

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!