Nagy-Kemény Géza az igazságért küzd
Fotó: Haáz Vince
Báró Kemény János író, mecénás, irodalomszervező, színháztámogató, a marosvécsi kastély volt tulajdonosa emlékét próbálják beszennyezni azzal a perrel, amelynek július 3-án lesz az utolsó tárgyalása, és amelyet ha a család elveszít, akkor elveszíti mindazt, amit sikerült eddig a román államtól visszakapnia.
2020. június 05., 18:052020. június 05., 18:05
Egyelőre 64 hektár erdőről van szó, de ha a pert elveszíti a család, az precedensértékű lehet, és következhet a 3000 hektárnyi erdő is – mondta a Székelyhonnak Nagy-Kemény Géza. A néhai báró unokája érdeklődésünkre arról számolt be, hogy 12–13 éve kapták vissza jogerős ítélettel az erdőket, de soha nem helyezték azokat birtokba, és azóta folyton támadják őket.
– magyarázta az unoka, hozzátéve, hogy most nem is annyira a 64 hektárnyi erdő a legfontosabb számára – bár az is jelentős összeget jelentene, amiből fel lehetne újítani a vécsi kastélyt –, hanem az igazság, a család becsülete, a nagyapa emléke.
A marosvécsi Kemény-várkastély
Fotó: Haáz Vince
„Eddig tíz kiló perirat, két doboznyi dosszié gyűlt össze” – mondta Nagy-Kemény Géza, aki attól tart,
„Pedig nagyapám emlékét most is tisztelik, tudják róla, hogy tökéletesen beszélte a román nyelvet, a kastélyába pedig a magyar írók és költők mellett a román irodalom jelentős személyiségeit is meghívta, regényeiben számos román havasi embert ábrázolt” – magyarázta az unoka, aki szerint azok, akik a pert indították, nem ismerik sem a történelmet, sem az ő nagyapjának az élettörténetét.
Kemény János sírja a marosvécsi kastélykertben
Fotó: Gálna Zoltán
Kemény János nem hagyta el az országot, itthon maradt a legnehezebb körülmények ellenére is, az irodalmi élet támogatója és szervezője volt, a színház mecénása, aki saját zsebéből biztosította a színészek fizetését, de aztán, amikor már fizetést kaptak, kirúgták őt a színháztól, még azt sem engedték meg neki, hogy az irodájából a személyes tárgyait magához vegye – részletezte a Kemény-leszármazott.
Református lelkészként Kemény Jánosnak jogában állt keresztelni, így sok embert mentett meg a zsidótörvények hatálya alól, az elhurcolás elől.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!