A felmelegedés által vízhez juthat a csapadékhiányos talaj
Fotó: Barabás Ákos
A meteorológiai erőjelzések szerint a csikorgó hideg helyett a fagypontnál jóval magasabb hőmérsékleti értékek jellemzik majd február első napjait. A felmelegedés ugyan veszélyeket is rejt, de szerencsés esetben csak kedvező hatást eredményez a mezőgazdaságban az agrárszakemberek szerint.
2019. január 31., 09:012019. január 31., 09:01
Február 6. és 10. között erős felmelegedésre lehet számítani, a legmelegebb déli órákban 9–12, helyenként akár 14 Celsius-fok várható, és éjjel sem lesz 4–5 foknál kevesebb.
A február eleji melegfrontban önmagában még nem lát veszélyeket – mondta megkeresésünkre Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője –,
„Ha tart legalább három hétig, akkor kicsalhatja a gyümölcsfák rügyeit”, vagy ha eltűnik a vetésekről a hóréteg és beindul a hajtások vegetációja, majd a felmelegedést hómentes fagy követi, akkor az kárt tehet a vetésekben – magyarázta a szakember.
Hozzáfűzte viszont, korai még az esetleges veszélyekkel kapcsolatban feltételezésekbe bocsátkozni. Annál is inkább, mivel a felmelegedés akár teljesen pozitív hatással is járhat a mezőgazdaságra: ha fokozatosan melegszik fel az idő és a hóolvadás lassú lesz, a talaj kellőképpen átnedvesedhet. Erre szükség is lenne, hiszen hosszú csapadékszegény időszak volt a múlt év végén.
– emlékeztetett Török Jenő. Hozzáfűzte, hogy decemberben ugyan a sokéves havi átlaghoz képest kétszer több, januárban pedig átlagos mennyiségű csapadék esett, de ezek csak részben pótolták a korábbi hiányt, így kifejezetten hasznos is lehet a felmelegedés.
A hóolvadással keletkező vízmennyiség „isteni ajándék” lenne és „minden cseppje” be is tudna szivárogni a talajba, ugyanis az alsóbb rétegek nincsenek megfagyva – ismertette a kedvezőbb forgatókönyv eredményét Bölöni László, az igazgatóság udvarhelyszéki képviselője. Lévén, hogy Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környéke a megye legmelegebb térségei közé tartozik, az idő enyhülése is itt hordozza a legnagyobb kockázatot. Egyelőre azonban a megyének a dél-nyugati részében, egészen Etédig, Székelykeresztúrig még hótakaró borítja a vetéseket, így azok nincsenek veszélyben, jelenleg vegetálnak még az őszi vetések – fűzte hozzá a szakember.
A gyümölcsfák esetében is hasonló a helyzet, a korai virágzásúak, a csonthéjasok is teljes nyugalomban vannak még, és ezekben sem keletkezhet kár, ha a jövő hétre prognosztizált 13, 14 Celsius-fokos hőmérsékletek csak a déli órákat jellemzik majd.
– fogalmazott, de ő is hozzáfűzte, hogy ezzel kapcsolatban biztosat csak később tudnak mondani.
A felmelegedés kedvező oldalával kapcsolatban viszont felhívta a figyelmet arra, hogy a jövő hét már alkalmas lesz arra, hogy a gazdák megkezdjék a fametszéseket, és ezt most kellemes időben tehetik meg. Tévhit, hogy ennek a teendőnek csak márciusban, áprilisban szabad nekifogni, sőt, az az időszak kevésbé alkalmas a metszésre, mert addigra beindul a nedvkeringés a fákban – hangsúlyozta Bölöni László.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A romániaiak több mint kétharmada szerint nőtt az utóbbi időben a nők elleni családon belüli erőszakos esetek száma – derül ki az INSCOP Research friss felméréséből.
Súlyos közlekedési baleset történt szerda délután Szászrégenben, a Beresztelke felé vezető útszakaszon. Egy súlyos, életveszélyes állapotban levő és két könnyebben sérült személyt szállítottak kórházba.
Elrendelte a legfőbb ügyészség Horațiu Potra vagyonának a zár alá vételét. A zsoldosvezért folytatólagosan elkövetett adócsalással, sikkasztással és pénzmosással gyanúsítják ebben az ügyben.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
szóljon hozzá!