Fotó: Veres Nándor
A külhoni és magyarországi pedagógusok közti tapasztalatcsere, a kapcsolatteremtés és a kutatásokon alapuló közös oktatásfejlesztés volt a célja annak a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által lebonyolított Kárpát-medencei szintű projektnek, amelynek pénteken tartották a záróképzését a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban.
2019. május 24., 20:182019. május 24., 20:18
A projekt egyik legfontosabb célja az volt, hogy magyarországi, erdélyi, délvidéki, felvidéki és kárpátaljai szakemberekkel együtt dolgozva egységes módszertant állítsanak össze az említett területeken oktató pedagógusok számára a különböző problémák megoldása érdekében – magyarázta köszöntőbeszédében Szász Jenő, a programot megszervező Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) elnöke. Éppen ezért
Szász Jenő rámutatott, a különböző problémák feltárása és átbeszélése mellett a közös munkának jelentős eredménye, hogy létrejött egy olyan – mintegy hetven szakemberből álló – pedagógusi hálózat, amely az egész Kárpát-medencét körbeöleli.
Orbán Árpád székelyudvarhelyi alpolgármester örömét fejezte ki, amiért az NSKI és a magyar állam Kárpát-medencei szinten igyekszik kezelni a hasonló problémákat, hiszen szerinte másképp nagyon rossz helyzetben lennének a külhoni magyarok. A székelyudvarhelyi helyzetet elemezve elmondta, huszonkét oktatási intézet működik a városban, amelyekben közel 8500 diák tanul.
Kijelentette, büszke az elméleti iskolák teljesítményére, de azzal is tisztában van, hogy a szakoktatás is nagyon fontos, éppen ezért lényeges utóbbi megerősítése.
Fotó: Veres Nándor
Az NSKI által lebonyolított projekt ne valaminek a vége, hanem inkább a kezdete legyen – fogalmazta meg kívánságát Görbe Péter Hargita megyei főtanfelügyelő. Szerinte hasznos területeken történtek kutatások, amelyek közül egyebek mellett az iskolaelhagyás csökkentését, a fiatalok itthon tartását, a tehetséggondozást és a Kárpát-medencei pedagógusok együttműködését emelte ki.
A hazai helyzetet elemezve felhívta a Hargita megyei nagy múltú iskolák figyelmét, hogy érdemes lenne jobban kihasználni a cserediákprogramokat. Ezen a területen például sokkal jobban teljesítenek a szakközépiskolák az elméleti középiskoláknál.
Burus-Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke egyebek mellett arról beszélt, hogy Romániában sokkal decentralizáltabb, az önrendelkezés felé közelítő oktatási rendszerre lenne szüksége a kisebbségnek.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
szóljon hozzá!