A mobil laborba több mint hetvenen hoztak vízmintát
Fotó: Gergely Imre
A gyergyóremetei falunapokon minden évben egy-egy fontos téma köré szervezik a rendezvényeket, és most, a hétvégén lezajlott huszadik ilyen ünnepen is így volt ez. Ezúttal az éltető vízre, annak megbecsülésének fontosságára igyekeztek ráirányítani a helyiek figyelmét.
2019. július 14., 18:042019. július 14., 18:04
Folyamatosan sorban álltak az emberek a falunapi rendezvények központi helyszínén, a nagypályán szombaton délelőtt, hogy a REDISZA ivóvíz- és csatornaszolgáltató szakemberei megvizsgálják a kutakból hozott vízmintákat. A mobil labor ugyan nem tett lehetővé egy széles körű elemzést, de így is választ adott több kérdésre. Ami viszont még fontosabb: alapot teremtett, hogy egy későbbi átfogó felmérés és kimutatás készüljön a remetei vizek állapotáról.
Amint azt Kiss Izabella igazgató érdeklődésünkre elmondta, amellett, hogy vizsgálták a víz keménységét – ami a háztartási gépek élettartama miatt fontos – vagy az algásodást, azt tervezik, hogy a Sapientia egyetemmel együttműködve készítenek részletesebb vízminőség-vizsgálatot. Azt eleve tudják, hogy a mezőgazdaság,
hiszen amíg nem létezett csatornázás, a szennyvíz a talajba került. Idővel ez javulni fog annak köszönhetően, hogy a szennyezés nem folytatódik tovább, de ehhez évek kellenek még.
A főtéren nyílt kiállítás témája is az éltető víz volt
Fotó: Gergely Imre
Kevesen tudják, hogy
Megváltoztak a vízhasználati szokások, és ez is meghatározza a vízminőséget. Nagyszüleink idejében napi húsz liter víz volt egy személy szükséglete, ma személyenként átlagosan 2,5 köbméter a fogyasztás – mutatott ár Kiss Izabella. A mobil labort egyébként több mint hetvenen keresték fel pár óra alatt, és nem csak remeteiek; Ditróból, illetve Gyergyószentmiklósról is hoztak ide vízmintákat.
A falunapokon avatták fel a pápalátogatásra emlékeztető központi borvízkutat is
Fotó: Gergely Imre
Folytatódik a figyelemfelkeltő programok sora
Míg a nagypályán a vizsgálat zajlott, a Balás Gábor Művelődési Házban is a víz volt az előadások témája. A helyi és általában a székelyföldi gazdaságtörténetnek egykor nagyon is meghatározó szerepe volt a Maroson zajlott tutajozásnak – mutatta be Laczkó-Szentmiklósi Endre történelemtanár, Jánosi Csaba pedig Gyergyószék borvizeiről tartott alaposan dokumentált ismertetőt. A legnagyobb érdeklődés Máthé István, a Sapientia egyetem docense szavait követte, érthető módon: Mikor iható egy víz? Vetette fel a kérdést, és adott rá válaszokat. A hallgatóság részéről érkezett számos kérdés is indokolja, ebben a témában további ismeretterjesztő rendezvényekre van szükség. Amint Laczkó Albert Elemér polgármester elmondta, várhatóan lesz is ilyen. A falunapokon elindult egy gondolkodás, amit folytatni kívánnak, hiszen meg kell értetni a remetei emberrel is, oda kell figyelni a vízre, még akkor is, ha itt erednek tisztán. Ugyanakkor az iránt se szabadna közömbösnek lenni, hogy innen miként folyik tovább. A nagypályán egyébként a lacikonyhasátraknak is nevet adtak ezúttal, egy-egy forrás nevét kapták.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!