Fotó: Erdély Bálint Előd
Kétnapos rendezvénysorozattal ünnepli megalakulásának huszonötödik évfordulóját decemberben a székelyudvarhelyi Kékiringó Néptáncegyüttes. Mára az együttes nemzetközi szinten ismertté vált, táncóráira kicsiktől az egészen nagyokig igényt tartanak. Az évfordulós ünnepség december 16-17 között fog zajlani, táncházzal, zenés mulatsággal és előadásokkal várják az érdeklődőket.
2022. november 16., 19:442022. november 16., 19:44
Idén decemberben lesz huszonöt éve, hogy Both Aranka, a Kékiringó Néptáncegyüttes táncoktatója megálmodta és létrehozta az első néptánccsoportot. Azóta számos „táncostalpú” nemzedék került ki a kezei alól, az egészen kicsiktől a felnőttekig, idén decemberben ennek a fél évszázadot átölelő munkának összegzik gyümölcsét és visszaemlékeznek az eltelt évekre – derült ki az ünnepséget ismertető sajtótájékoztatón.
A táncegyüttes vezetője, két részre bontotta a rendezvénysorozatot: 16-án, pénteken beszélgetések és vetítések fognak zajlani, amely során a táncegyüttes eddigi tevékenységét mutatják be, valamint bemutatkoznak a táncot tanuló csapatok is, akik mesélni fognak tapasztalataikról. 17-én, szombaton, kiállításmegnyitó, a gyerekeknek kézműves foglalkozások, valamint az ünnepi gálaműsor fog zajlani, amire három másik táncegyüttest is elhívtak.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A táncoktató kiemelte, több külső támogatás érkezett pályázatokon és más forrásokon keresztül, melyek nagy segítséget jelentenek a táncegyüttes számára. Hozzáfűzte: a számos kiadás mellett, öt pár székelycsizmát is tudtak csináltatni, amelyeket szükség esetén használhatnak majd a fiatalok. A jubileumi rendezvény első napja a Siculus Ifjújági Házban, a szombati gála pedig a Művelődési Házban fog zajlani.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!