Az évforduló alkalmából kitüntették az MPP-t támogató politikusokat
Fotó: Gálna Zoltán
Megalakulásának tízéves évfordulóját ünnepelte a hétvégén a Magyar Polgári Párt. Románia 1989 utáni történelmében az MPP volt az első ellenzéki magyar párt.
2018. március 25., 14:172018. március 25., 14:17
2018. március 25., 16:002018. március 25., 16:00
A pártvezetői tisztséget 2012 végétől betöltő Biró Zsolt szerint
Európa csak úgy tud fejlődni és világszinten újra élvonalba kerülni, ha a nemzetek nem egymás ellen, hanem egymás mellett, mi több egymásért harcolnak, vállvetve együtt dolgoznak – hangoztatta Kalmár Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosa.
Mint ecsetelte, az alakulat a maga erejével megpróbál hozzájárulni az erdélyi politikai élet formálásához. Sikerként könyvelte el, hogy még jóval az RMDSZ előtt sikerült tematizálnia a gyulafehérvári kiáltványba foglalt, és azóta be nem tartott 1918-béli román ígéreteket, de a párt külpolitikájára is büszke, hiszen az MPP-nek szövetségeseket és kapaszkodókat sikerült találnia.
– emelte ki az MPP legfontosabbnak tartott megvalósítását Biró. Az eddigi út megtétele, nem volt hiábavaló, vonta le a következtetést a szervezet alapítója, Szász Jenő. Mivel Székelyudvarhely egykori polgármestere megvallottan úgy tekint az MPP-re, mint saját gyermekére, néhány intelmet is megfogalmazott.
Mint nyomatékosította,
A kerek évfordulón a másik két romániai magyar politikai alakulat közül csak az RMDSZ köszöntötte a Magyar Polgári Pártot. Elnöke, Kelemen Hunor ezt természetesnek nevezte, de személyesen nem jelent meg az ünnepélyen, és másvalakit sem delegált maga helyett. Üzenetét az esemény ünnepi műsorára szerződtetett Ördög Miklós Levente színművésznek kellett felolvasnia.
– írta többek között Kelemen Hunor, aki arról biztosította az MPP-t, hogy az általa vezetett szövetség a továbbiakban is partnerként tekint a polgári alakulatra.
Biró Zsolt, az MPP elnöke
Fotó: Gálna Zoltán
Nem lehetett jelen, de az alakulatot üdvözölte a magyar országgyűlés elnöke, Kövér László is. A fideszes politikus, aki egyben az MPP tiszteletbeli elnöke is, üzenetében rámutatott, hogy
Amit átéltek, nem lesújtotta és szétszórta őket, hanem felemelte és egyesítette – hangsúlyozta Kövér.
– írta a parlament elnöke.
A tízéves évforduló alkalmából
A tíz esztendős Magyar Polgári Párt történelme jóval hosszabb időre nyúlik vissza. Alapítója, Szász Jenő már 2000-ben bejegyeztette az RMDSZ ellenzékeként létrejött Udvarhelyi Polgári Egyesületet (UPE), mely négy év leforgása alatt Magyar Polgári Szövetséggé nőtte ki magát. Az MPSZ 2004-ben már egész Erdély szintjén képviselni szerette volna a választás szabadságát, azonban ennek kivitelezését a hatóságok megakadályozták: előbb az RMDSZ „beintésére” a 25 ezer támogató aláírás szükségességét iktatták a választási törvénybe, majd amikor a szükséges területi lefedettséggel összegyűlt 54 ezer aláírás, azokat formai okokra hivatkozva a Központi Választási Iroda elutasította. A pártalapítási procedúra 2005-ben indult, a szükséges aláírások 2007 őszére gyűltek össze. A bukaresti törvényszék januárjában, a táblabíróság márciusban – az ügyészség és több „magánszemély” fellebbezését elutasítva – jogerősen jóváhagyja a Magyar Polgári Párt bejegyzését.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
szóljon hozzá!