A csalók eszköztárában nem ritkán már ott szerepel a mesterséges intelligencia is, módszereik pedig egyre kiismerhetetlenebbek
Fotó: Freepik
Ha bekopogna önhöz egy vadidegen ember, és elkérné az összes megtakarított pénzét azzal az ígérettel, hogy majd jól megforgatja, és a többszörösét hozza vissza, odaadná? Ugye nem? Akkor miért tenne hasonlót, ha mindez virtuális térben történne?
2025. január 28., 07:542025. január 28., 07:54
Az utóbbi időben folyamatosan növekszik az internetes csalások száma, a csalók eszköztárában nem ritkán már ott szerepel a mesterséges intelligencia is, módszereik pedig egyre kiismerhetetlenebbek. Az egyik gyakori módszer – ami nem is új, mégis töretlenül sikeres – az, amikor
és készségesen „technikai segítséget” nyújtanak az áldozatnak az ügylet lebonyolítására, aminek a vége minden esetben az, hogy az újdonsült „befektető” könnyes búcsút vesz a bankszámláján őrzött minden pénzétől.
A visszautasíthatatlan ajánlat gyakran a közösségi hálón „jön szembe” a majdani áldozattal:
Fotó: Pinti Attila
A módszerről a Civil Csíkszereda nevű Facebook-csoportban is megjelent egy bejegyzés a napokban:
„Az utóbbi időben a Székelyudvarhelyi Rendőrség területén sok bejelentés érkezett magán és jogi személyektől egyaránt, akik jelentős összegek eltűnését panaszolták bankszámláikról. Szeretném felhívni a figyelmet erre a rendkívül veszélyes jelenségre, megkérvén mindenkit, hogy terjessze ezt az üzenetet, és egyúttal beszéljenek erről szüleikkel, nagyszüleikkel és ismerőseikkel. A cselekvési mód meglehetősen összetett, de megpróbálom a lehető legegyszerűbben és legvilágosabban elmagyarázni.
beleértve a deepfake videotechnológia használatát is (mesterséges intelligenciával készített hamis videók olyan ismert személyiségekről Romániában, mint Andreea Esca, Ion Țiriac, Klaus Iohannis stb. – akik ezeket a befektetéseket javasolják).
Az első beszélgetések kezdetben telefonon zajlanak, jelentős összegeket ígérnek az áldozatnak befektetésért cserébe, majd később a bűnözők a WhatsApp/Telegram alkalmazásokon keresztül tartják a kapcsolatot az áldozattal” – részletezi a bejegyzés szerzője a csalók beetetési módszerét.
Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés
Majd rátér arra, hogy a szélhámosok miként szerzik meg az áldozat pénzét. „Kezdetben pénzösszeg átutalását kérik a bankszámláról befektetésként, de a tolvajok itt nem állnak meg, és gyakran meggyőzik az áldozatot arról, hogy telepítse az AnyDesk alkalmazást a PlayStore/AppStore-ból. Miután az áldozat telepíti ezt az alkalmazást, a bűnözők teljes és korlátlan hozzáférést kapnak az áldozat telefonjához (SMS, banki alkalmazások stb.).
– int óvatosságra mindenkit a bejegyzés szerzője.
Országszerte nagyon sok ilyen bűncselekmény történik, megnőtt ezeknek a gyakorisága, és tudomása szerint Hargita megyében is előfordultak hasonló csalások, bár székelyudvarhelyi esetről nem tudnak, nem kaptak ilyen jellegű bejelentést – mondta el megkeresésünkre László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyei Rendőrség igazgatója.
„Azt nem lehet megakadályozni, hogy valaki rákattintson egy ilyen reklámra, viszont ezeknek a tartalmára érdemes odafigyelniük az embereknek:
– tanácsolja a helyi rendőrség vezetője. A telefonhívások esetében is érdemes gyanakvónak lenni, folytatta, hiszen a csalók akár egy ismerős banki alkalmazott nevében is bemutatkozhatnak, ezáltal bizalmat keltve a kiszemelt áldozatban.
– mondta László Szabolcs, aki óva int mindenkit attól, hogy telefonon vagy interneten kiadja bankkártya-adatait, esetleg ismeretlenek kérésére alkalmazásokat telepítsen telefonjára, számítógépére.
Fotó: Barabás Ákos
Kitért ugyanakkor egy másik, már jól ismert, főként idősekre fókuszáló csalási módszerre is, amikor a telefonáló közeli hozzátartozónak vagy akár a hívott fél gyerekekének adja ki magát, és sürgősen pénzt kér.
– mondja László Szabolcs, arra is kitérve, hogy több formája is van ennek a csalásnak, a technika segítségével akár videóval is próbálkozhatnak a bűnözők, de telefonon is élethűen utánozhatják a kiszemelt áldozat hozzátartozójának hangját.
Fotó: Pixabay
A nagy hozammal kecsegtető részvényvásárlást ajánló csalási módszernek egyébként – rendőrségi információk szerint – van egy továbbfejlesztett változata is.
Ilyenkor azt kérik, a biztonság érdekében az áldozat utalja át a bankszámláján tartott pénzt egy biztonságos számlára. Ebben természetesen készségesen „segítenek” is, aminek a vége szintén az, hogy a gyanútlan áldozatot megfosztják minden pénzétől.
Fotó: Borbély Fanni
A csalások gyakorisága, a közösségi hálót a csalók által elárasztó „befektetési reklámok” miatt az érintett nagyvállalatok – például a Hidroelectrica vagy a Transgaz – már többször adtak ki közleményt az elmúlt évben, amelyben felhívják a figyelmet a csalásra. A Hidroelectrica legutóbb éppen ebben a hónapban tett közzé újabb felhívást a témában, amelyben azt írják:
Ugyanakkor azt tanácsolják mindenkinek, aki ilyen helyzetbe kerül, hogy forduljon a hatóságokhoz.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!