Jövedelmező befektetés internetes, telefonos ajánlat alapján – biztos, hogy jó ötlet?

A csalók eszköztárában nem ritkán már ott szerepel a mesterséges intelligencia is, módszereik pedig egyre kiismerhetetlenebbek

A csalók eszköztárában nem ritkán már ott szerepel a mesterséges intelligencia is, módszereik pedig egyre kiismerhetetlenebbek

Fotó: Freepik

Ha bekopogna önhöz egy vadidegen ember, és elkérné az összes megtakarított pénzét azzal az ígérettel, hogy majd jól megforgatja, és a többszörösét hozza vissza, odaadná? Ugye nem? Akkor miért tenne hasonlót, ha mindez virtuális térben történne?

Széchely István

2025. január 28., 07:542025. január 28., 07:54

Az utóbbi időben folyamatosan növekszik az internetes csalások száma, a csalók eszköztárában nem ritkán már ott szerepel a mesterséges intelligencia is, módszereik pedig egyre kiismerhetetlenebbek. Az egyik gyakori módszer – ami nem is új, mégis töretlenül sikeres – az, amikor

tőzsdén jelen lévő nagyvállalatok óriási hasznot hozó részvényeit kínálják megvételre,

és készségesen „technikai segítséget” nyújtanak az áldozatnak az ügylet lebonyolítására, aminek a vége minden esetben az, hogy az újdonsült „befektető” könnyes búcsút vesz a bankszámláján őrzött minden pénzétől.

Gyakran a közösségi hálón jön szembe

A visszautasíthatatlan ajánlat gyakran a közösségi hálón „jön szembe” a majdani áldozattal:

nem ritkán ismert személyiségek ajánlják a nagy hasznot hozó részvényeket, ám ezek a felvételek mind hamisak, mesterséges intelligencia segítségével kreált, úgynevezett deepfake-videók.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A módszerről a Civil Csíkszereda nevű Facebook-csoportban is megjelent egy bejegyzés a napokban:

„Az utóbbi időben a Székelyudvarhelyi Rendőrség területén sok bejelentés érkezett magán és jogi személyektől egyaránt, akik jelentős összegek eltűnését panaszolták bankszámláikról. Szeretném felhívni a figyelmet erre a rendkívül veszélyes jelenségre, megkérvén mindenkit, hogy terjessze ezt az üzenetet, és egyúttal beszéljenek erről szüleikkel, nagyszüleikkel és ismerőseikkel. A cselekvési mód meglehetősen összetett, de megpróbálom a lehető legegyszerűbben és legvilágosabban elmagyarázni.

Idézet
Ezek a kiberbűnözők az online térben toborozzák áldozataikat, különösen a Facebookon, ahol különböző oldalakról hirdetéseket tesznek közzé »befektetési lehetőségekről a Hidroelectrica, Transgaz vagy egyéb vállalatokban«, »gyors pénzszerzési lehetőségek«, »gyors meggazdagodás« stb.,

beleértve a deepfake videotechnológia használatát is (mesterséges intelligenciával készített hamis videók olyan ismert személyiségekről Romániában, mint Andreea Esca, Ion Țiriac, Klaus Iohannis stb. – akik ezeket a befektetéseket javasolják).

Idézet
Az áldozatokat vonzzák ezek a hirdetések, és miután rákattintanak az adott hivatkozásra, minden személyes kapcsolati adatukat megadják. Rövid időn belül, gyakran még aznap az áldozatokat telefonon keresik a bűnözők. Ezek az emberek románul beszélnek, nagyon barátságosak, meggyőzőek, és teljes mértékben igyekeznek elnyerni az áldozatok teljes bizalmát.

Az első beszélgetések kezdetben telefonon zajlanak, jelentős összegeket ígérnek az áldozatnak befektetésért cserébe, majd később a bűnözők a WhatsApp/Telegram alkalmazásokon keresztül tartják a kapcsolatot az áldozattal” – részletezi a bejegyzés szerzője a csalók beetetési módszerét.

•  Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés Galéria

Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés

Majd rátér arra, hogy a szélhámosok miként szerzik meg az áldozat pénzét. „Kezdetben pénzösszeg átutalását kérik a bankszámláról befektetésként, de a tolvajok itt nem állnak meg, és gyakran meggyőzik az áldozatot arról, hogy telepítse az AnyDesk alkalmazást a PlayStore/AppStore-ból. Miután az áldozat telepíti ezt az alkalmazást, a bűnözők teljes és korlátlan hozzáférést kapnak az áldozat telefonjához (SMS, banki alkalmazások stb.).

Idézet
Miután hozzáférést szereztek az áldozat telefonjához, a bűnözők hozzáférnek a bankszámla-alkalmazásokhoz, kiürítik az áldozatok számláit néhány óra alatt, személyi kölcsönöket vesznek fel az áldozat nevében a bankjától, amit ugyancsak gyorsan átutalnak különböző más számlákra az országban és külföldön”

– int óvatosságra mindenkit a bejegyzés szerzője.

Túl szép, hogy igaz legyen

Országszerte nagyon sok ilyen bűncselekmény történik, megnőtt ezeknek a gyakorisága, és tudomása szerint Hargita megyében is előfordultak hasonló csalások, bár székelyudvarhelyi esetről nem tudnak, nem kaptak ilyen jellegű bejelentést – mondta el megkeresésünkre László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyei Rendőrség igazgatója.

„Azt nem lehet megakadályozni, hogy valaki rákattintson egy ilyen reklámra, viszont ezeknek a tartalmára érdemes odafigyelniük az embereknek:

Idézet
ha azt mondják, hogy befektetsz ezer lejt, és egy hónap alatt tudsz keresni ötezret, vagy akár tízezret, az annyira irreális, hogy itt már nem is kell tovább gondolkodni. Ha azt mondják, hogy egy összeg ötszörös, tízszeres hasznot hoz egy hónap múlva, akkor szinte teljesen biztos, hogy csalás áll a háttérben. Tehát ezektől tartsák magukat távol, főleg, ha Facebookon jön az ajánlat”

– tanácsolja a helyi rendőrség vezetője. A telefonhívások esetében is érdemes gyanakvónak lenni, folytatta, hiszen a csalók akár egy ismerős banki alkalmazott nevében is bemutatkozhatnak, ezáltal bizalmat keltve a kiszemelt áldozatban.

Nem kizárt, hogy banktól is érkezhet befektetési ajánlat telefonon, de ilyenkor is érdemes inkább bemenni a bankfiókba, és személyesen érdeklődni

– mondta László Szabolcs, aki óva int mindenkit attól, hogy telefonon vagy interneten kiadja bankkártya-adatait, esetleg ismeretlenek kérésére alkalmazásokat telepítsen telefonjára, számítógépére.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Kitért ugyanakkor egy másik, már jól ismert, főként idősekre fókuszáló csalási módszerre is, amikor a telefonáló közeli hozzátartozónak vagy akár a hívott fél gyerekekének adja ki magát, és sürgősen pénzt kér.

Idézet
Azokban a családokban, ahol a gyerek egyetemen vagy egyáltalán távol tartózkodik, érdemes bevezetni egy jelszót, amivel ilyen helyzetben azonosíthatja magát. Tehát ha a szülő kap egy hívást azzal, hogy édesanyám, nagy baj van, és szükségem van ötezer lejre, akkor a szülő tudjon rákérdezni a jelszóra. Ha a telefonáló a jelszót nem tudja megmondani, bármennyire hasonló a hangja, vagy bármennyire meghökkentő az a hír, amit mond, azonnal letehetik a telefont”

– mondja László Szabolcs, arra is kitérve, hogy több formája is van ennek a csalásnak, a technika segítségével akár videóval is próbálkozhatnak a bűnözők, de telefonon is élethűen utánozhatják a kiszemelt áldozat hozzátartozójának hangját.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Ha az áldozat körültekintő, jön a második csavar

A nagy hozammal kecsegtető részvényvásárlást ajánló csalási módszernek egyébként – rendőrségi információk szerint – van egy továbbfejlesztett változata is.

Ha a kiszemelt áldozat körültekintő, és megtagadja a csalók által kért alkalmazás telepítését, rövidesen banki alkalmazottként bemutatkozva hívják fel – akár le is klónozva az érintett bank telefonszámát –, azt közölve, hogy valaki megpróbált hozzáférni bankszámlájához.

Ilyenkor azt kérik, a biztonság érdekében az áldozat utalja át a bankszámláján tartott pénzt egy biztonságos számlára. Ebben természetesen készségesen „segítenek” is, aminek a vége szintén az, hogy a gyanútlan áldozatot megfosztják minden pénzétől.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

A csalások gyakorisága, a közösségi hálót a csalók által elárasztó „befektetési reklámok” miatt az érintett nagyvállalatok – például a Hidroelectrica vagy a Transgaz – már többször adtak ki közleményt az elmúlt évben, amelyben felhívják a figyelmet a csalásra. A Hidroelectrica legutóbb éppen ebben a hónapban tett közzé újabb felhívást a témában, amelyben azt írják:

Idézet
Ha cégünk egy állítólagos alkalmazottja befektetési terv promóciójával keresi meg Önt, tájékoztatjuk, hogy szabályzatunk szerint nem vesszük fel a kapcsolatot ügyfeleinkkel befektetések vagy más pénzügyi termékek népszerűsítése céljából”.

Ugyanakkor azt tanácsolják mindenkinek, aki ilyen helyzetbe kerül, hogy forduljon a hatóságokhoz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben
2025. június 30., hétfő

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek

A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen

A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen
2025. június 30., hétfő

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát

Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát
2025. június 30., hétfő

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem

Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem
2025. június 30., hétfő

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon

Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon
2025. június 30., hétfő

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.

Rovarirtás lesz Csíkszeredában
Rovarirtás lesz Csíkszeredában
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

2025. június 30., hétfő

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia

Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia
2025. június 30., hétfő

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat

Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat