A csalók eszköztárában nem ritkán már ott szerepel a mesterséges intelligencia is, módszereik pedig egyre kiismerhetetlenebbek
Fotó: Freepik
Ha bekopogna önhöz egy vadidegen ember, és elkérné az összes megtakarított pénzét azzal az ígérettel, hogy majd jól megforgatja, és a többszörösét hozza vissza, odaadná? Ugye nem? Akkor miért tenne hasonlót, ha mindez virtuális térben történne?
2025. január 28., 07:542025. január 28., 07:54
Az utóbbi időben folyamatosan növekszik az internetes csalások száma, a csalók eszköztárában nem ritkán már ott szerepel a mesterséges intelligencia is, módszereik pedig egyre kiismerhetetlenebbek. Az egyik gyakori módszer – ami nem is új, mégis töretlenül sikeres – az, amikor
és készségesen „technikai segítséget” nyújtanak az áldozatnak az ügylet lebonyolítására, aminek a vége minden esetben az, hogy az újdonsült „befektető” könnyes búcsút vesz a bankszámláján őrzött minden pénzétől.
A visszautasíthatatlan ajánlat gyakran a közösségi hálón „jön szembe” a majdani áldozattal:
Fotó: Pinti Attila
A módszerről a Civil Csíkszereda nevű Facebook-csoportban is megjelent egy bejegyzés a napokban:
„Az utóbbi időben a Székelyudvarhelyi Rendőrség területén sok bejelentés érkezett magán és jogi személyektől egyaránt, akik jelentős összegek eltűnését panaszolták bankszámláikról. Szeretném felhívni a figyelmet erre a rendkívül veszélyes jelenségre, megkérvén mindenkit, hogy terjessze ezt az üzenetet, és egyúttal beszéljenek erről szüleikkel, nagyszüleikkel és ismerőseikkel. A cselekvési mód meglehetősen összetett, de megpróbálom a lehető legegyszerűbben és legvilágosabban elmagyarázni.
beleértve a deepfake videotechnológia használatát is (mesterséges intelligenciával készített hamis videók olyan ismert személyiségekről Romániában, mint Andreea Esca, Ion Țiriac, Klaus Iohannis stb. – akik ezeket a befektetéseket javasolják).
Az első beszélgetések kezdetben telefonon zajlanak, jelentős összegeket ígérnek az áldozatnak befektetésért cserébe, majd később a bűnözők a WhatsApp/Telegram alkalmazásokon keresztül tartják a kapcsolatot az áldozattal” – részletezi a bejegyzés szerzője a csalók beetetési módszerét.
Fotó: Gazda Árpád / képernyőmentés
Majd rátér arra, hogy a szélhámosok miként szerzik meg az áldozat pénzét. „Kezdetben pénzösszeg átutalását kérik a bankszámláról befektetésként, de a tolvajok itt nem állnak meg, és gyakran meggyőzik az áldozatot arról, hogy telepítse az AnyDesk alkalmazást a PlayStore/AppStore-ból. Miután az áldozat telepíti ezt az alkalmazást, a bűnözők teljes és korlátlan hozzáférést kapnak az áldozat telefonjához (SMS, banki alkalmazások stb.).
– int óvatosságra mindenkit a bejegyzés szerzője.
Országszerte nagyon sok ilyen bűncselekmény történik, megnőtt ezeknek a gyakorisága, és tudomása szerint Hargita megyében is előfordultak hasonló csalások, bár székelyudvarhelyi esetről nem tudnak, nem kaptak ilyen jellegű bejelentést – mondta el megkeresésünkre László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyei Rendőrség igazgatója.
„Azt nem lehet megakadályozni, hogy valaki rákattintson egy ilyen reklámra, viszont ezeknek a tartalmára érdemes odafigyelniük az embereknek:
– tanácsolja a helyi rendőrség vezetője. A telefonhívások esetében is érdemes gyanakvónak lenni, folytatta, hiszen a csalók akár egy ismerős banki alkalmazott nevében is bemutatkozhatnak, ezáltal bizalmat keltve a kiszemelt áldozatban.
– mondta László Szabolcs, aki óva int mindenkit attól, hogy telefonon vagy interneten kiadja bankkártya-adatait, esetleg ismeretlenek kérésére alkalmazásokat telepítsen telefonjára, számítógépére.
Fotó: Barabás Ákos
Kitért ugyanakkor egy másik, már jól ismert, főként idősekre fókuszáló csalási módszerre is, amikor a telefonáló közeli hozzátartozónak vagy akár a hívott fél gyerekekének adja ki magát, és sürgősen pénzt kér.
– mondja László Szabolcs, arra is kitérve, hogy több formája is van ennek a csalásnak, a technika segítségével akár videóval is próbálkozhatnak a bűnözők, de telefonon is élethűen utánozhatják a kiszemelt áldozat hozzátartozójának hangját.
Fotó: Pixabay
A nagy hozammal kecsegtető részvényvásárlást ajánló csalási módszernek egyébként – rendőrségi információk szerint – van egy továbbfejlesztett változata is.
Ilyenkor azt kérik, a biztonság érdekében az áldozat utalja át a bankszámláján tartott pénzt egy biztonságos számlára. Ebben természetesen készségesen „segítenek” is, aminek a vége szintén az, hogy a gyanútlan áldozatot megfosztják minden pénzétől.
Fotó: Borbély Fanni
A csalások gyakorisága, a közösségi hálót a csalók által elárasztó „befektetési reklámok” miatt az érintett nagyvállalatok – például a Hidroelectrica vagy a Transgaz – már többször adtak ki közleményt az elmúlt évben, amelyben felhívják a figyelmet a csalásra. A Hidroelectrica legutóbb éppen ebben a hónapban tett közzé újabb felhívást a témában, amelyben azt írják:
Ugyanakkor azt tanácsolják mindenkinek, aki ilyen helyzetbe kerül, hogy forduljon a hatóságokhoz.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
Aranyérmet szerzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közgazdász diákcsapata a Kínában szervezett világszintű esettanulmány-versenyen – olvasható a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményben.
Egyik évről a másikra mintegy 55 százalékkal csökkent Hargita megyében a magánszemélyek számára az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt betegnapok száma. Ez azonban nem függ össze a tavalyi szigorú ellenőrzésekkel.
A legfelsőbb bíróság hétfőn elrendelte Horațiu Potra csapatában tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának harminc napos meghosszabbítását.
A hitre való nevelés céljával szervezik meg már több éve a bibliatörténeti vetélkedőt, amelyet idén is a sepsiszentgyörgyi Csipike Napköziotthonban tartottak meg a hétvégén. A programon Kovászna és Hargita megyéből is részt vettek napközisek.
Emil Boc kolozsvári polgármester hétfői sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy be akarja tiltani a dohányzást a tömegközlekedés megállóiban, valamint a közparkokban és a város kezelésében lévő sporttelepeken.
Lézeres sebességmérőket, modern technológiájú drogteszteket, alkoholszondákat vet be a Kovászna megyei rendőrség a közúti fegyelem és biztonság érdekében. A készülékeket hétfőn mutatták be a nyilvánosságnak.
szóljon hozzá!