A hálózatok kiépítése megtörtént, most a fogyasztóknak kell lépniük
Fotó: Veres Nándor
Húzódozik a lakosság jelentős része a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat által kiszolgált településeken az európai uniós pályázati támogatással kiépült víz- és szennyvízhálózatokra való csatlakozástól.
2017. szeptember 06., 12:042017. szeptember 06., 12:04
A pályázatban vállalt 85 százalékos rácsatlakozási arány elérése még messze van, és előbb-utóbb eljöhet a kényszerítő intézkedések ideje is.
A Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület közgyűlése idén februárban határozott arról, hogy az érintett települések lakóinak október végéig legalább 85 százalékban csatlakozniuk kell a tavaly lezárt európai uniós pályázat támogatásával kiépült víz- és szennyvízhálózatokhoz. Az e célból kinyomtatott és szétosztott, kötelezettségekre is figyelmeztető több ezer szórólap és a népszerűsítést, meggyőzést segíteni hivatott falugyűlések ellenére július végén a csatlakozási arány töredéke volt az elvártnak.
Ha kinyúlik a késlekedés, kényszerítő lépések, akár bírságok is következhetnek, a helyi önkormányzatok számára is.
Csíkszéken 27 településen végeztek az elmúlt években hálózatbővítést, illetve építettek új víz- és szennyvízhálózatokat az európai uniós pályázati támogatásnak köszönhetően, és mint az adatok is mutatják, az ivóvízhálózatra volt nagyobb az igény a fogyasztók részéről. A szennyvízhálózatot kevesebben vették igénybe,
Hasonló helyzetek előfordultak részlegesen még több felcsíki településen is – tudtuk meg Páll Árpádtól. A Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület ügyvezető igazgatója szerint tudatosítani kell mindenkiben, hogy ha valaki vizet használ, és szennyvíz keletkezik, kötelezően csatlakoznia kell a kiépített szennyvízhálózathoz.
– magyarázta Páll. Mint hozzátette, sokakat a fogyasztás költségei tartanak vissza. „Ha egy négytagú családban elfogyasztanak havonta személyenként 5 köbméter vizet, az havi 20, három havonta 60 köbméter egy családnak – 6,70 lejjel számolva köbméterenként a víz és szennyvíz árát, a három havonta történő számlázáskor kifizetendő 400 lej már jelentősebb összeg faluhelyen egy család számára” – részletezte. Hozzátette, ha a haszonállatok itatására vezetékes vizet használnak akkor nagyobb a fogyasztás, de az öntözésre, itatásra használt vizet lehet külön mérni és ezért csatornadíjat nem kell fizetni.
A 85 százalékos rácsatlakozási arányt a támogatást nyert pályázatban vállalták, mert ilyen aránnyal térül meg a beruházás értéke
Fotó: Kristó Róbert
– vont párhuzamot Páll Árpád.
A 2015-ből származó 224-es számú törvény szerint
függetlenül attól, hogy saját kútból vagy vízvezetékből kapja a vizet, ha nem rendelkezik korszerű, saját szennyvíztisztítóval. Ilyen esetben pedig a szennyvíz szippantással történő elszállítása is tilos, a környezetőrség a kötelezettség elmulasztásáért 2000-től 4000 lejig terjedő pénzbírságot róhat ki.
„Nem akarjuk feljelenteni az embereket, hogy a hatóságok bírságoljanak, de azt csak meg kellene érteni, hogy a talajvizeinket és a patakokat is szennyezzük. Gyermekkorunkban a patakokban fürödtünk – ma már nem teszi ezt senki a szennyezés miatt, mert szerves anyagok, mosószerek szennyezik a vizeket, a kutak többségének a vize is ihatatlanná, fertőzötté vált. Ez kellene tudatosuljon mindenkiben” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Szankciókra kell számítani
Páll Árpád szerint a 85 százalékos rácsatlakozási arányt a támogatást nyert pályázatban vállalták, mert ilyen aránnyal térül meg a beruházás értéke. Ha lakosság 25 százaléka veszi igénybe a szolgáltatást, abból nem jön ki nullszaldósan sem a tevékenység, és áremelést eredményez, hogy a szolgáltató tudja magát fenntartani. „A finanszírozó részéről a szankciók az önkormányzatokat fogják érni – a szolgáltató lemenedzselte a projektet, elvitte a vezetékeket az egyénekhez, akik viszont nem léptek. Amikor egy település területét valaki tudatosan szennyezi – ez ellen komolyabb helyeken az önkormányzatok intézkednek. Kellemetlen dolog lesz, ha bírságolásokra kerül sor, ezt meg kellene előzni” – hangsúlyozta.
Súlyosan bántalmazta feleségét, ezért családon belüli erőszak miatt előzetes letartóztatásba helyeztek egy Kovászna megyei férfit.
Súlyosan megsérült hétfőn a bukaresti törvényszék egyik törvényszéki jegyzője, miután az archívumban több polc is ráomlott – közölte az igazságszolgáltatásban dolgozó jegyzőket tömörítő szakszervezet (SNGJ).
Két váltásban nyolc-nyolc emberrel, nyolc céljárművel és ezer tonna csúszásgátlóval állnak készenlétben a nap 24 órájában Csíkszeredában ebben a téli idényben. Tavaly volt egy nagyon kritikus nap, most kedden is felidézték.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A bíróság elutasította Csíkszentmárton önkormányzata és a Hargita megyei tanács fellebbezését az ügyészség döntése ellen, a hatóságok szerint nem történt törvénysértés tavaly júliusban, amikor fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben.
Több parkoló autót, egy gázvezetéket és egy kerítést is megrongált egy sofőr Marosvásárhelyen kedden hajnalban, majd elhagyta a helyszínt – a rendőrség keresi.
Vetített koncertszínházzal, rendhagyó irodalomórákkal és könyvbemutatókkal indul útjára Erdélyben a Radnóti-turné november 22-29. között – olvasható a szervezők szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét. Lássuk, kinek hogyan kedvezett a szerencse.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
szóljon hozzá!