Egyre több elektromos autót láthatunk Székelyföldön is
Fotó: Haáz Vince
Egyesek megvásárolják, mások bérlik, és vannak, akik kivárnak. Megéri-e villanyautóval közlekedni, illetve dolgozni? Nos, erre a kérdésünkre több érintettől is választ kaptunk.
2023. február 13., 08:022023. február 13., 08:02
Tavaly az év első tizenegy hónapjában 10 140 elektromos autót írattak forgalomba Romániában, ami jelentős növekedést jelent a 2020-as évhez képest, amikor ez a szám még csak 3130 volt. Ráadásul 2021-hez képest is jelentős a növekedés, akkor ugyanis a forgalomba helyezett elektromos autók száma 6800 volt.
Az elektromos és hibrid autók forgalmazásával és bérlésével foglalkozó egyik székelyudvarhelyi cég képviselője, Vetési Nándor a Székelyhonnak elmondta, azt tapasztalták, hogy egyre nagyobb az érdeklődés ezen autók iránt. Mint kifejtette, a visszajelzések és saját tapasztalatai alapján
Ugyan a villanyáram ára is jelentősen megugrott az elmúlt hónapokban, de még mindig az autó fenntartási költségeit és fogyasztását tekintve az elektromos autók gazdaságosabbak. Azon futárcégek esetében például, akik egy-egy autóval naponta 80–100 kilométert tesznek meg, megéri elektromos autóra váltani. Vetési szerint
és egyre több, ilyen szolgáltatást végző cég át fog térni elektromos vagy hibrid autókra.
Ami az autók fogyasztását illeti, megtudtuk azt is, hogy a kinti hőmérséklet is nagyban befolyásolja a akkumulátort; magyarán igencsak évszakfüggők ezek az autók.
A fogyasztást nagyban befolyásolja az is, hogy hány fokon van az akkumulátor, például egy taxi esetében, amikor az autót folyamatosan fűtik, kevesebb áramot használ, mintha valaki kétszer-háromszor naponta a teljesen kihűlt autót akarja felmelegíteni, beindítani.
A székelyudvarhelyi cég képviselője arról is beszámolt, hogy náluk már elérhető egy Kínában gyártott kisteherautó is, amely szintén elektromos, ezekről is egyre többen érdeklődnek. Elmesélte, egyik Beszterce megyei partnerüknek harmincnál több autója van (futárszolgálatot biztosít), közülük legalább huszonhármat le szeretne cserélni elektromosra, mert számításai szerint nyerne vele.
Vetési Nándor arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban megduplázódott az elektromos és hibrid autók száma az utakon, egyre többen vesznek vagy bérelnek ilyen járműveket. Kitért arra is, hogy
Azt is elmondta, hogy előreláthatóan nálunk is egyre nagyobb teret fog hódítani az autók bérlése. Hiszen ez egy olyan szolgáltatás, amely kifizetődő, és külföldön egyre többen veszik igénybe a saját autó vásárlása helyett.
A nagyáruház parkolójában még ingyenesen lehet tölteni az autókat
Fotó: Haáz Vince
„Nálunk egyelőre gyakoribb, hogy fenntartanak egy kisebb, városi autót és a nyári nyaraláshoz bérelnek egy nagyobbat. Ez a hagyományos vagy hibrid autókra érvényes, nem az elektromosokra.
A szakértő szerint minél többet tudnak az emberek az elektromos autókról, annál nagyobb érdeklődéssel fordulnak feléje. Ma már tudni lehet, hogy egy akkumulátor 12–15 évet is kitart, és mivel ez az iparág gyorsan fejlődik, egyre több és jobb elektromos autókat fognak gyártani. Vetési Nándor szerint mindképp ez a jövő autója.
Elégedett az elektromos Dacia Spring autóval az a csíkszeredai étteremtulajdonos is, akitől arról érdeklődtünk, hogy mennyire vált be ételkihordásra ez a típusú autó. Mint Ignat Sándor elmondta, 19 500 euróba került az új kisautó, amiből 10 ezer eurót kellett kifizetnie a kedvezmények, támogatások után. Az elektromos autót a cégudvaron tölti, hagyományos konnektorból. Egy töltéssel 220 kilométert tesz meg az autó – de ő is jelezte, hogy mindez időjárásfüggő.
Ami a száz kilométeren elfogyasztott elektromos áramot illeti, ennek ára 12,5 lejbe kerül, a jelenlegi árak mellett. Ha egy dízel meghajtású gépkocsival kellene ugyanezt a távot naponta megtenni, akkor az 70 lejbe kerülne, a jelenlegi árakkal. Ezenkívül az is előny – fejti ki –, hogy nincsenek fogyóanyagok, 30 ezer kilométer megtétele után ajánlott, hogy „letöröljék róla a port”, azaz kisebb szervizelésen kell átesnie.
Hidegben nehezebben töltődik és többet is fogyaszt az elektromos jármű
Fotó: Haáz Vince
„Kis méretű autó, városi forgalomban is jól viselkedik, kis helyen lehet parkolni, elégedett vagyok vele.
– vélekedett a két egységet is működtető étterem-tulajdonos.
A marosvásárhelyi Regián Attila tavaly áprilistól bérel egy Tesla Model 3-as típusú elektromos autót. Jó ideig csak céges ügyeinek intézésére használta, sokat utazott vele, egy ideje azonban személyszállítással is foglalkozik. Tavaly többször is hosszú útra ment az elektromos autóval, és megállt pihenni, amikor töltenie kellett. Mint elmondta, amúgy is pár száz kilométerenként ajánlott megállni, csak a nagyon elszántak és bevállalósok utaznak egyhuzamban ezer kilométert. Úgy tervezte be a megállóit, hogy tudja tölteni az amúgy nagy teljesítményű elektromos autót.
„A járművet felváltva, ingyen és fizetős töltőállomásoknál töltöm fel, Marosvásárhelyen az egyik nagyáruháznál levő ingyenesnél, de van egy szerződésem egy elektromos-töltőállomásokat működtető céggel is. Tavaly év végén, amikor kiszámítottam, hogy mennyibe kerültek a leutazott kilométerek, amelyben sok külföldi út is volt, 15 bani jött ki minden kilométerre.
Az autó felépítése olyan, hogy jól teljesít hideg időben is, az akkumulátor úgynevezett hőmenedzsmenttel rendelkezik: fagyban 10–20 százalékkal többet fogyaszt, de nincsenek a hideg miatt működési gondjai” – meséli Attila, aki elégedett a Testa Model 3 autóval.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
Arról, hogy ki mennyire lelkiismeretes állampolgár, mindent elmond a személyazonossági igazolványának hátsó oldala. Ide ragasztják ugyanis minden választási részvétel után az aktuális dátummal ellátott Votat-matricát.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
2 hozzászólás