A gyerekek bizonyították, a népi gyermekjátékoktól a forgatósokig sokféle táncot ismernek
Fotó: Pethő Melánia
Régebben, a csíksomlyói búcsúról hazatérve mulatságot rendeztek a kitakarított csűrökben, volt és ma is van olyan gyergyói falu, ahol az ünnepen pünkösdi királyt, királynét választanak – más szokások mellett ezeket gyűjtötték össze a gyergyóremetei Fráter György Általános Iskola alsó tagozatos diákjai. A tiszta forrásból való merítkezés csak egyike volt azon feladataiknak, amelyekkel a jeles napokhoz kötődő népi szokásokat elevenítik meg az év folyamán. Tegnap a táncot, a vigasságot, mint pünkösdi szokásokat, helyezték előtérbe.
2018. május 23., 18:242018. május 23., 18:24
A nulladikosoktól a negyedik osztályosokig minden remetei gyerek főszerepet kapott szerdán a község művelődési házában tartott pünkösdi mulatságon.
Már puszta megjelenésük erre utalt:
Remete az a település, ahol minden kisiskolásnak lehetősége van néptáncolni ingyen és nagy haszonnal
Fotó: Pethő Melánia
Az egyes korosztályok előadásán végigkövethető volt a fejlődés – a legkisebbek népi gyermekjátékokat mutattak be, az elsősök felcsíki, a másodikosok moldvai táncokat, a harmadikosok forgós és forgatósokat, a negyedik osztályosok pedig gyergyói táncot roptak.
Az egyes produkciók között, a tanítónők közvetítésével, régi vagy még élő, helyi pünkösdi szokásokról hallhattak ismertetőt. A felolvasott történeteket a kisdiákok gyűjtötték össze szűkebb környezetükben, az iskolában kapott kérdőív alapján.
A színpadon bemutatott produkciók mondhatni csupán bemelegítőként szolgáltak az előadást követő táncházhoz, amelyet a művelődési ház előtti téren tartottak.
Pünkösdölés. Sokaknak újként hatott a régi játék
Fotó: Pethő Melánia
Az esemény első állomása volt annak a foglalkozás-sorozatnak, amely a Hagyományok Háza Erdélyi Hálózatának a kezdeményezésére és támogatásával valósult meg Remetén – tudtuk meg Balázs Teréz tanítónőtől. A program felelőseként részletezte:
Közösség-összekovácsoló szerepe is van egy ilyen rendezvénynek – mutatott rá a tanítónő; Remetén például öt, különálló épületben működik az elemi oktatás, a közös program és az ezt megelőző szervezői munka lehetőséget biztosít gyerekeknek, pedagógusoknak és szülőknek a találkozásra, ismerkedésre, együtt gondolkodásra.
A foglalkozás-sorozatnak még öt állomása lesz – jelezték a szervezők. Júniusban a nyári napfordulóhoz kapcsolódó szokások, augusztusban az államalapító Szent István élete, illetve korának történelmi körülményei kerülnek középpontba. Szeptemberben a magyar mese napja, októberben az 1956-os forradalom lesz a közös program témája, illetve a termények betakarítását ünneplik majd együtt a kisiskolások. A program záróeseményét novemberben, a remetei templom búcsúja köré szervezik az ünnepre való felkészüléssel, a falu ünnepi szokásainak tudatosításával. Valamennyi eseményen kiemelt szerepet kapnak a népi mulatságok és a kézműves foglalkozások.
Fotó: Pethő Melánia
„A népi hagyományt nem tanítani, hanem élni kell” – hangsúlyozta a szerdai eseményen Galaczi Hajnalka, az elemi oktatásért felelős megyei tanfelügyelő. Kifejtette: a népdal, a néptánc olyan vitalitást adhat a gyermekeknek, amely a pozitív életszemléletet alakítja bennük.
– mutatott rá.
Maştaleriu Erzsébet, a Fráter György Általános Iskola igazgatója lapunknak kifejtette, a rendezvény több szempontból is iránymutató lehet. Egyrészt
„Remélem, hogy ezzel az eseménnyel egyfajta hagyományt teremtünk. Bízom abban, hogy ezentúl minden iskola másként hétnek lesz egy hasonló momentuma” – mondta. Rámutatva a néptáncoktatás fontosságára hozzátette: „a táncoktató heti egy órában elérte, hogy bármikor, bármelyik generációval össze tudunk állítani egy műsort. Az lenne a jó, ha ennek továbbra is folyamata lenne.”
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!