Veress Dávid részletezi a lassú ügyintézést felváltó gyors elbírálást. Januártól lehet jelentkezni
Fotó: Pinti Attila
Az 1990-ből származó 118-as törvény alapján kárpótlást, életjáradékot igényelhetnek azoknak a leszármazottai, akiket a Szovjetunióba hurcoltak hadifogolyként. A lassú ügyintézés után az illetékesek nemrég új igénylési formáról egyeztek meg, amelyet a gyakorlatban ültetés után nyilvánosságra hoztak.
2021. december 22., 16:432021. december 22., 16:43
2021. december 22., 18:522021. december 22., 18:52
Veress Dávid, az RMDSZ parlamenti képviseletének csíkszeredai munkatársa számolt be az előzményekről és az új eljárásról. „Másfél évvel ezelőtt indult el a folyamat. Hargita megye élen jár a kérelmek terén, hiszen a 13 ezret is meghaladtuk már” – közölte. A nehézségek terén elsősorban a katonai könyv hiánya fordult elő a legtöbbször, sok esetben nem tudni, hol vannak ezek. A keresésben a pitești-i katonai levéltárhoz kellett fordulni, de a Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökség is hasonlóan leterheltté vált a kérelmek által, így az ügyintézés menete nagyon lelassult.
– számolt be az egyszerűbb eljárás részleteiről az iroda munkatársa, hozzátéve, Csíkszeredában is van lehetőség a fordításra.
Fotó: Pinti Attila
Mint mondta, december eleje óta kipróbálták a fenti ügyintézést, a tapasztalat szerint a kérelem leadása után 3–5 napon belül vissza is érkezik a kétnyelvű tanúsítvány. „Működőképes és gyors az eljárás. Azt javasoljuk, az ünnepek alatt a magyar levéltári adatbázisokban – szovjet táborok magyar foglyai címszó alatt – keressék meg elődeiket, majd január 5-től vegyék fel a megyénként megbízott érdekképviselettel a kapcsolatot, és segítünk az egyszerűsített ügyintézés menetében. Akiknek elutasították a kérelmét, javaslom, hogy kezdjék elölről a folyamatot, és ne hagyják az igazukat” – jelezte. Ezt Hargita megyében a 0266-311836-os vagy a 0743-663-590-es számot tárcsázva lehet megtenni. Mint mondta,
Érdeklődésünkre elmondta, ennek mértéke hivatalosan nem ismert, annak meghatározása az illetékes kifizető intézmény hatáskörébe tartozik. A törvény szerint ezen összegek 350 és 700 lej között változnak.
Veress Dávid ugyanakkor felhívást is intézett az érintettekhez, miszerint több íratlan történet is ismert a családok körében, amelyeknek helyük lenne egy kiadványban. Így aki hasonló történetekkel rendelkezik, szívesen fogadják azokat írott formában az érdekképviseleteknél.
Hatalmas adatbázis
Magyarország sok évtized után végül 2019-ben kapta meg Oroszországtól a magyar hadifoglyok és civil elhurcoltak adatait. A mintegy 682 000 személy adatainak feldolgozását követően idén február 25-én nyílt meg a Magyar Nemzeti Levéltár által üzemeltetett adatbázis. Az adatbázis teljesnek tekinthető, így jelentős forrás a kutatás számára. Emellett nagyon fontos a nagyközönség számára is, hiszen az érdeklődők megismerhetik a rendelkezésre álló információkat, megtalálhatják a szovjet táborokat megjárt családtagokat, rokonokat.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!