A legsűrgősebb állagmegőrzési munkálatokat elvégezték
Fotó: Soós Zoltán
A Mezőségen álló, egykor impozáns kastély állagmegőrzését nemrég fejezte be a Maros Megyei Múzeum, amelynek munkatársai jelenleg a restaurálási és újrahasznosítási terveken dolgoznak. Soós Zoltán igazgatótól megtudtuk: rendezvényközpontot szeretnének berendezni a kastélyban.
2018. január 09., 15:102018. január 09., 15:10
2018. január 09., 15:512018. január 09., 15:51
A megyei tanács október végén utalta át a mezőzáhi Ugron-kastélyt a Maros Megyei Múzeum ügykezelésébe, és hagyta jóvá a sürgősségi munkálatokhoz szükséges anyagi forrásokat. A múzeum hozzá is látott az állagmegőrzési munkálatoknak,
Soós Zoltán múzeumigazgató a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, kijavították az impozáns toronyablakokat és régi cseréppel pótolták a hiányos héjazatot. A javítási munkálatok folytatódnak – mondta az igazgató, akitől azt is megtudtuk, készülnek a költségvetési tervek, amelyek megvalósítását ugyancsak a megyei önkormányzat finanszírozza: a konzerválás és felújítási, valamint az újrahasznosítási tervek. A felhasználási stratégián is dolgoznak, és mivel a múzeum nem önfenntartó és Mezőzáh távol is van Marosvásárhelytől, ezért inkább
Ugyanakkor arra is gondoltak a múzeum munkatársai, hogy néhány teremben tárlatot rendeznek be a kastély múltjával kapcsolatosan, illetve hely- és családtörténeti kiállítást, amelyek állandó jelleggel látogathatóak lesznek. Soós Zoltán azt is elmondta,
A mezőzáhi Ugron-kastély a falu feletti dombon áll Marosludas és Nagysármás között.
Fotó: Soós Zoltán
A méreteiből és műemlék státusából adódóan a teljes körű felújítása több millió euróba kerülhet. Államosításkor Ugron István volt a tulajdonosa, aki 32 évig tartó diplomata pályafutása alatt többek között Alexandriában, New Yorkban, Oroszországban volt az Osztrák Magyar Monarchia konzulja, 1903 és 1909 között Varsóban, 1909 és 1910 között Bukarestben, majd 1911–1914-ben Belgrádban teljesített szolgálatot. Az első világháború után visszavonult és hazatért Erdélybe, ahol fontos közéleti és politikai funkciókat töltött be. Családot nem alapított, és feltehetően azért kezdett 1908-ban, 46 évesen építkezni, hogy az új kastély, a lakhelye kielégítse korszerű lakó- és reprezentációs igényeit.
Mire a Maros Megyei Múzeum megkapta az épületet a mennyezete sok helyen beázott, hullott a vakolat, romosodott a homlokzat.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!