Fotó: Bach Máté
„A lélek dús kertjéről” – Tamási Áron idézettel érkezett pünkösdkor három erdélyi helyszínre az az irodalmi utazás, amely keretében a januárban indult Irodalmi Karaván utakat folytatva a Petőfi Kulturális Ügynökség a 125 éve született székely író, Tamási Áron életműve előtt tiszteleg.
2022. június 07., 20:092022. június 07., 20:09
2022. június 08., 10:212022. június 08., 10:21
Harmadik alkalommal érkezett Erdélybe az Irodalmi Karaván, hogy a rendhagyó irodalomórák, az esti beszélgetések és a szabadtéri Tamási-kiállítás nézők százaihoz juttassa el a kiemelt irodalmi témákat. Juhász Anna irodalmár vezetésével idáig közel ezer diák vett részt az olvasás-népszerűsítő, irodalmi programokon – júniusban a csíkszeredai Segítő Mária Katolikus Gimnáziumban ismerkedhettek meg a diákok a XX. századi magyar irodalom történetével Babits Mihálytól Nemes Nagy Ágnesen át Áprily Lajosig és Tamási Áronig.
– hangsúlyozta Juhász Anna, a Petőfi Kulturális Ügynökség Kiemelt Programok Igazgatója.
Sipos Lajos és Juhász Anna rendhagyó irodalomórát tart
Fotó: Bach Máté
A budapesti premier előtt a négynapos Tamási Áron-körúton Gyergyószentmiklóson, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen mutatták be Sipos Lajos professzor „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne” című, az évfordulóra megjelent kötetét, melyben az író életét, életművének fontos állomásait, Amerikától Párizsig, Farkaslakától Budapestig nyúló utazásait és munkásságának kulcsműveit sorakoztatja fel.
Juhász Anna, Sipos Lajos és Kányádi Szilárd a gyergyószentmiklósi könyvbemutatón
Fotó: Bach Máté
Sipos Lajos az egyik legfontosabb és legaktuálisabb kérdésnek Tamási életműve kapcsán a használt nyelvet, az új nyelv teremtési igényét tartja. Úgy véli, Tamási „műveinek olvasása közben általában is az újítási kísérletekre érdemes (fel)figyelni”. A könyv kapcsán elhangzott beszélgetéseken szó esett tehát Tamási nyelvéről, arról, hogy
Fotó: Bach Máté
A Farkaslakán született író munkásságára fókuszálva mutatkozott be Budapest után május közepén Csíkszeredában a Bölcső a hegyek között című szabadtéri kiállítás, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum együttműködésével jött létre, és amelynek kurátora szintén Sipos Lajos irodalomtörténész.
Sipos Lajos, Juhász Anna és Borbély Hajnalka a csíkszeredai szabadtéri Tamási-kiállításon
Fotó: Bach Máté
A nagysikerű kiállítást Csíkszeredában számos rendhagyó irodalmi tárlatvezetés kísérte, és a 16 tablón bemutatott életmű adott hátteret a diákokat megszólító, Tamási nyomában elnevezésű csapatjátéknak is. A játék eredményhirdetése és az ünnepélyes díjátadó a kiállítás csíkszeredai finisszázsán volt, a Promenádon.
– hangsúlyozta a díjátadón Juhász Anna a diákoknak.
Sipos Lajos, a kiállítás kurátora a csíkszeredai helyszínen
Fotó: Bach Máté
Sipos Lajos Tamási Áron és Márton Áron kapcsolatáról beszélt, valamint Tamási édesanyjáról. „Ez az édesanya meghatározó volt Tamási Áron számára. Tamási Áron édesanyja, amikor a fia egy puskával ellőtte az ujját, és kilenc ujjal nem lehetett rendes művelője az öt-hat hold apai földnek, ami rá maradt volna, akkor írt a nagyprépost nagybácsinak, hogy Áron már nem alkalmas a mezei munkára, segítse őt be a gimnáziumba, mert jó esze van, meg lehetne próbálni. Ha nincs ez az anya, aki az élet minden pillanatában a fia mellett, mögött áll, akkor mi nem beszélgetünk most Tamási Áronról. Mert ahhoz, hogy valaki író legyen, nemcsak tehetség kell, hanem kell tanulás is, műveltség is, és ezt csak így tudta megszerezni.”
Borbély Hajnalka, a Petőfi Sándor Általános Iskola magyar szakos tanárnője a csoportjáték kapcsán kiemelte, szerencsés helyzetben voltak, mert lesétálhattak a kiállítás helyszínére rendhagyó irodalmi órákra az iskolából. „Fontos cél volt az, hogy játék legyen, tehát ne verseny, hanem minél többen kapcsolódjanak be. Azt tapasztaltam, hogy olyanok is, akik korábban esetleg nem jeleskedtek sem az olvasásban, sem abban, hogy valamihez jelentkezzenek, ezzel a pici lendülettel, amivel ide kivonultunk, úgy kapcsolódtak be, hogy megható volt számomra, hogy milyen lelkesen és komolyan vették ezt.”
Sipos Lajos, Hadnagy Jolán és Juhász Anna a székelyudvarhelyi megnyitón
Fotó: Bach Máté
ahol Simon Mária Tímea történész, a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója, Hadnagy Jolán, a farkaslaki Tamási Áron Művelődési Egyesület és néptánccsoport vezetője, Tamási életművének ápolója és Sipos Lajos irodalomtörténész mondott köszöntő beszédet. A pünkösdi, irodalmi utazás programjai a XVIII. Hargitai Megyenapok együttműködésével jöttek létre.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Az előző évekhez hasonlóan idén is tombolák értékesítésével akarja összegyűjteni téli segélyprogramjának anyagi alapját a Kovászna Megyei Vöröskereszt.
A kivitelező akadályozza a nyárádszeredai piac kibővítését és fejlesztését, pedig az új vásártérre, csarnokra évek óta várnak a helyiek és környékbeliek. A félig kész oszlopok azonban nem zavarják sem az árusokat, sem a vásárlókat a piacozásban.
szóljon hozzá!