Egyszerűbb, ha boltból szerezzük be a szuvidált marhapofát
Fotó: Fülöp Attila
A karácsonyi ünnep közeledte különlegesebb ételek elkészítésére is okot ad Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsának véleménye szerint, aki ezúttal szuvidált marhapofát tálalt szarvasgombával ízesített körettel. Beszélgetésünk közben számos érdekes, a szarvasgomba felhasználásával kapcsolatos tudnivalót is megosztott lapunkkal.
2022. december 07., 10:082022. december 07., 10:08
„Azt gondolom, hogy az adventi időszak várakozása közelebb hozza egymáshoz a családtagokat és a barátokat, a gyakoribb és meghittebb együttlét pedig különlegesebb fogások elkészítésére is sarkall” – fogalmazott lapunknak Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, aki ebben az ünnepi hangulatban látott munkához legutóbbi találkozásunk alkalmával.
– magyarázta Karácsony. Az izmos, inas húst a szakemberek rendszerint sóval, borssal, csomborral, köménnyel fűszerezik, majd hőálló fóliába teszik, és innen kerül az említett konyhai eszközbe, ahol mennyiségtől függően három-hat órát kell puhulnia. Eközben ínycsiklandó szaftot enged ki magából, amelyet a későbbiekben is felhasználhatunk.
Amennyiben úgy döntünk, hogy magunk készítenénk el a marhapofát, akkor 6–8 órát kellene főznünk a húst sós, borsos, köményes és csomboros vízben, vigyázva arra is, hogy hatvan Celsius-foknál magasabbra ne emelkedjen a lé hőmérséklete – közölte a szakember, megjegyezve, hogy ez esetben viszont jó eséllyel le kell mondanunk a szaftról, vagy esetleg külön kell összeállítanunk.
Saját, vörösborral hígított szaftjában pirítsuk meg a húst
Fotó: Fülöp Attila
Ha a boltban vásároltuk meg a már előkészített alapanyagot, akkor lényegesen egyszerűbb dolgunk lesz a konyhában. Annyit kell tennünk, hogy olívaolajat csepegtetünk a serpenyőbe, majd erre öntjük a szaftot, amit száraz vörösborral hígítunk fel.
– tanácsolta a szakács. Ezt követően mindössze néhány percig kell pirítani a marhapofa mindkét oldalát, és tálalhatjuk is. Fűszerezésre nincs is szükség, hiszen azt már elvégezték helyettünk a termelők.
A köretként rukkolából, más salátákból és fekete retekből összeállított saláta legfőbb hozzávalója a szarvasgomba volt, amelynek ízhatása valóban különlegessé tette az ételt. Karácsony József kifejtette,
A különlegesen képzett kutyák vagy sertések segítségével fellelt és begyűjtött friss hozzávalót előzetesen jól meg kell tisztítani például körömkefével, hogy ne maradjon rajta föld. Ezután a kiszárítása következik: zsírpapírba kell csomagolni, majd felhelyezni a sütő tetejére. Amint megkeményedett a különleges fűszer, kezdhetjük lereszelni, alkalmanként csak annyit, amennyit felhasználunk belőle. A megmaradt szarvasgombát ugyanakkor a továbbiakban is zárt helyen tároljuk, hogy ne veszítsen minőségéből.
Reszelt szarvasgombával szórjuk meg az ételt
Fotó: Fülöp Attila
A salátát olívaolajjal és balzsamecettel öntötte le a szakács, valamint sóval, borssal fűszerezett. Erre helyezte rá a marhapofát, majd az ételt megszórta szarvasgombával.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!