Új elem a Márton Áron Múzeumban. Rövidesen a további változások is megtekinthetőek lesznek
Fotó: Gábos Albin
Márton Áron püspök megfigyelési anyaga ‒ lehallgatási jegyzőkönyv, informátori jelentés, követési jegyzék ‒ az egyik legjelentősebb újdonság, ami a felújított csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeumban elérhető lesz augusztus 25-étől.
2018. augusztus 13., 21:242018. augusztus 13., 21:24
Két éve fogtak hozzá a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum felújításához. A változásokról és azok miértjéről Lázár Csillát, a múzeum vezetőjét kérdeztük.
Mint elmondta, egyrészt azért tartották szükségesnek a felújítást, mert 8 év alatt ‒ ennyi telt el a megnyitó óta ‒ a püspök boldoggá avatási folyamata kapcsán lelkes gyűjtők és kutatók jóvoltából, valamint a minden évben megszervezett Márton Áron-konferenciának köszönhetően
Ezekből szeretnének megmutatni a lehetőségek szerint valamennyit. Másrészt 8-10 év egy kiállítás élettartama, ennyi idő alatt jó esetben sok érdeklődő meglátogatja azt, számukra új okot kell szolgáltatni a visszatérésre ‒ részletezte.
A munkálatok által több újdonsággal is készülnek, ezek közül talán a legjelentősebb, és legnagyobb érdeklődésre számot tartó a Márton Áron püspök nevére kiállított, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) levéltárában található megfigyelési anyag, illetve az ebből készült ‒ részben digitális, részben nyomtatott ‒ kiállítási rész.
‒ avatott be Lázár Csilla. Hozzátette, szeretnék ugyanakkor, ha a múzeum kicsit aktívabb látogatói élményt nyújtana, ezért digitális és mechanikus ‒ „kapcsolgatós, nyitogatós” ‒ interaktív elemeket is beépítettek a kiállításba. Hangsúlyozta, mint bármely tanulási folyamat során, a múzeumi élmények között is az a maradandóbb, amihez nemcsak a szemüket, hanem fülüket, kezüket is használják a látogatók. A ,,semmit a kéznek” elv tehát tarthatatlan.
A fent említett tervek megvalósításához nagyjából két esztendeje fogtak hozzá, amennyiben nem számoljuk, hogy 2012 óta minden domokosi Márton Áron-konferencia szolgáltatott valami új témával, ötlettel, ami a múzeumi kiállítás szempontjából is releváns volt. Az elhúzódó felújítás fő oka, hogy a múzeum önkéntes alapon működik, akik a szerkesztésben, gyűjtésben részt vesznek ‒ kiemelten Hegedűs Enikő művészettörténész és Sándor Edit könyvtáros ‒, azok mind szabadidejükben végzik ezt a munkát ‒ fogalmazott mintegy köszönetképpen is Lázár Csilla, aki maga is önkéntes.
Kifejtette azt is, hogy
Augusztus 25-én, szombaton délelőtt 11 órától kezdődik a megemlékezés, amely után reményeik szerint Jakubinyi György érsek áldásával újra látogatható lesz a múzeumi tárlat.
Azzal kapcsolatban, hogy a szükséges anyagiakat honnan teremtették elő, a múzeumvezető elmondta, Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága 2016 végén részesítette támogatásban a múzeumot, összefüggésben azzal, hogy abban az évben a múzeum jelentős részt vállalt a Kárpát-medencében meghirdetett Márton Áron Emlékév kiállítási anyagainak előállításában. Emellett különböző gyűjtéseket is hirdettek, amely révén sok ‒ a történetük szempontjából ‒ érdekes tárgyat szereztek be.
Előzetes bejelentkezés szükséges
Mivel nemcsak a kiállítás elkészítése, de a működtetés is önkéntes alapú és közösségi ‒ azaz a helyi plébánia, a segítőnővérek, a polgármesteri hivatal és az iskola is fogad ott látogatókat ‒, nehezen követhető, hogy évente hányan látogatják meg a múzeumot ‒ számolt be érdeklődésünkre Lázár Csilla. Azt viszont megemlítette, hogy első évben közel 4000 látogatójuk volt, véleménye szerint pedig azt később nem múlták fölül. Reméli ugyanakkor, hogy hamarosan megépül a zarándokközpont a múzeummal szemközt, és a két intézmény közös működtetése megteremti a lehetőséget az állandó nyitva tartásra, ezáltal pedig több érdeklődő fogadására. Egyelőre viszont a honlapon található email-címeken, telefonszámokon kell előzetesen bejelentkezni a múzeumlátogatásra.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
szóljon hozzá!