Évek óta képezik a szakembereket a szakközépiskolában. Most vállalkozni is segítenének nekik
Fotó: Barabás Ákos
A textil- és bőrfeldolgozásban érdekelt kisiparosok segítésével tartanák helyben a fiatalokat Székelykeresztúron, ahol egy inkubátorház megépítéséért pályázik közösen a helyi önkormányzat, illetve Hargita Megye Tanácsa. Azért választották ezt a profilt, mert a helyi szakközépiskolában már régóta zajlik a szakemberképzés. Induló vállalkozások költözhetnek majd be a létesítménybe.
2018. május 12., 17:032018. május 12., 17:03
Nagyjából egymillió euróra van szükség, hogy a helyi önkormányzat, illetve a megyei tanács felújíthasson egy régi szövetkezeti épületet, ahol a kisiparosok számára rendeznének be egy inkubátorházat – tudtuk meg Rafai Emil polgármestertől. Mint mondta, a bőrmegmunkálásnak, illetve a textiliparnak van hagyománya a településen – születtek is a témába illő képzések a Zeyk Domokos Szakközépiskolában –, ezért döntöttek a szakmabeliek támogatása mellett. A cél, hogy minél kevesebben menjenek külföldre dolgozni, inkább helyben próbáljanak érvényesülni, indítsanak új vállalkozásokat. A tisztségviselő hangsúlyozta, egy ekkora projektet nem tudnak helyi forrásokból megvalósítani, éppen ezért társultak a megyei tanáccsal, és döntöttek a közös pályázás mellett. Reméli, hogy az Európai Unió is támogatni fogja a beruházást.
A székelyudvarhelyi Hargita Business Center megépítése a vártnál is nagyobb eredményt hozott, ezért döntöttek úgy, hogy több város esetében is pályázni fognak újabb inkubátorházak megépítése érdekében – fejtette ki lapunknak Barti Tihamér, a megyei tanács EU-s projektekkel megbízott alelnöke. Mint mondta,
Ez idő alatt ingyenesen igényelhetnek jogi, marketing- vagy gazdasági tanácsadást is. A pályázati pénzből ugyan nem vásárolhatnak sorozatgyártásra alkalmas gépeket, de olyanokat igen, amelyek alkalmasak termékbemutatókra szánt prototípusok készítésére. Ezeket természetesen szintén bérmentesen használhatják majd a beköltözők.
A megyei tanács alelnöke ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy ha támogatásigénylésükre pozitív elbírálást kapnak, nemcsak a felújításokat, de a bútorzatot és egyéb berendezések megvásárlását is finanszírozni tudják. A tervek szerint tizenhét irodahelyiség, nyolc műhely, valamint előadótermek is lesznek az épületben.
– fogalmazott a Hargita megyei önkormányzat alelnöke.
A projekt megvalósításához szükséges egymillió eurónak csak felét biztosítaná az EU, a többi önrésznek minősül – tájékoztatott Barti Tihamér. Rámutatott, a megegyezés szerint a megyei önkormányzat fogja kifizetni az önrész 80 százalékát, a maradékot pedig a helyi önkormányzatnak kell előteremtenie. A megyei tanács nagyobb terhet vállalt, hiszen tisztában vannak vele, hogy meglehetősen alacsony költségvetésből gazdálkodhat a városháza – magyarázta. Ettől függetlenül
Hozzátette, még ebben a hónapban leadják a megvalósításhoz szükséges pályázati dokumentációt.
Egy régi szövetkezeti épületet újítanának fel. Tizenhét irodával és nyolc műhellyel terveznek
Fotó: Barabás Ákos
Igencsak hasznos lehet az inkubátorház létrehozása, hiszen nagyon sok ügyes diák jár vagy éppen végzett az iskolájukban, akik a diplomázás után külföldi munkavállalásra kényszerülnek rossz anyagi helyzetük miatt – véli Dénes Zsófia mérnök, aki textilipari szaktantárgyakat tanít a keresztúri szakközépiskolában. Rámutatott, ez szomorú, hiszen
„Egy inkubátorház arra is jó lenne, hogy megtanítsa vállalkozni a fiatalokat, így remélhetőleg egymás pozitív példáját látva kedvet kapnának a cégalapításhoz” – fogalmazott. Ő lát reményt a szakma fellendítésére, hiszen mai napig keresik a vásárlók például a székely ruhákat vagy a népművészeti ihletésű lakástextíliákat, így van értelme a hasonló műhelyek indításának. A tanárnő hozzátette, őt kérte fel az önkormányzat, hogy felmérje, milyen berendezések kellenek a szabóságokba, valamint a lakástextília-készítő, cipőjavító, bőrdíszműves műhelyekbe.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!