
Meglesz-e az egymillió magyar? Számunkra ez az egyik fő kérdése a lakossági összeírásnak. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Már csak négy napig tart a lakossági összeírás Romániában: vasárnap éjfélkor zárul a rendszer, így tényleg most van az utolsó esélye annak, aki még mindig nem vett részt a népszámláláson. A hosszabbítás hatására az ország lakosságának 90 százalékát már biztosan sikerült összeírni, és a becslések szerint meglesz az egymillió magyar is.
2022. július 28., 14:132022. július 28., 14:13
2022. július 28., 22:472022. július 28., 22:47
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint vasárnapig a 19 millióra becsült lakosság mintegy 90 százalékát, azaz 17,1 millió személyt sikerült regisztrálni. A Népszámlálás.ro kampánykoordinátora, Barna Gergő a Székelyhon kérdésére elmondta, látják a kétszeri hosszabbítás eredményét:
„Viszonyításképp azt lehet elmondani, hogy 2011-ben ez a hatékonyság 94 százalékos volt, akkor hat százaléknyi személyt utólag emeltek be a népszámlálási adatbázisba. Most, ha nem is éri el a 2011-es szintet a hatékonyság, jó, hogyha azt megközelíti” – jelentette ki Barna Gergő. Rámutatott, hogy ez nagyon másképp alakult a különböző településeken: van, ahol jól ment, és van, ahol kevésbé.

„Sokan még mindig nem érzik a jelentőségét a népszámláláson való részvételnek. Fontos azonban tudniuk, hogy a cenzus eredményei egész közösségünk jövőjét határozzák meg. Az eredmények alapján tudjuk majd értékelni az erdélyi magyarság aktuális helyzetét.”
„Néhányan a különböző összeesküvés-elméletek miatt maradtak távol az összeírástól, de azért elenyésző volt a magyar lakosság körében azok száma, akik ténylegesen megtagadták, hogy részt vegyenek a népszámláláson.
– mutatott rá a szociológus. Hozzátette, a másik probléma abból fakad, hogy az online szakaszban sokan hiányosan töltötték ki a kérdőívet. Románia szintjén 2 millió ilyen eset van, de Marosvásárhelyen is például 15 ezer személyről beszélünk. Barna Gergő szerint őket nehezebb volt meggyőzni, hogy még egyszer vegyenek részt a kérdőív kitöltésében –

A legfrissebb adatok szerint Csíkszeredában a lakosság 83,2 százaléka számláltatott meg, ami azt jelenti, hogy vasárnapig még hatezer személyt kellene összeírni a városban – tudtuk meg Bors Béla, csíkszeredai alpolgármestertől.
A népszámlálás kedvezőtlenül alakul a jelentős magyar lakossággal rendelkező megyékben. Temes megyében a feltételezett lakosság 25, Kolozsban 15, Brassóban 13, Marosban 9, Szatmárban 7, Máramarosban, Aradban és Hargitában 6, Biharban és Fehér megyében pedig 5-5 százalékát nem sikerült lekérdezni eddig. Ezekben a megyékben a nem lekérdezettek között több tízezer magyar is lehet, aki kimaradhat a népszámlálásból.
„Fontos hangsúlyozni, hogy mi becsüljük ezeket az adatokat, ténylegesen nem tudjuk, hogy hány magyar válaszolt, nem látunk bele. Azokból az adatokból dolgozunk, amelyeket a statisztikai intézettől kapunk, de nem tudjuk, mennyire megbízhatóak ezek, mennyi köztük a dupla, mennyi az érvénytelenített stb.” – fogalmazott Barna Gergő. Hozzátette:

80,3 százalékon áll Gyergyószentmiklós a népszámlálás szempontjából a július 25-i adatok szerint. A körzetek közül vannak olyanok, ahol 100 százalékban sikerült elvégezni az összeírást, de van olyan is, ahol csupán 20-30 százalékot sikerült elérni.
Van még négy nap a lakossági összeírás végéig, így tényleg itt az utolsó lehetőség mindenki számára, hogy részt vegyen a népszámláláson. A Népszámlálás.ro kampánykoordinátora szerint még mindig vannak, akik nem érzik a jelentőségét a népszámláláson való részvételnek. Fontos azonban tudniuk, hogy
Az eredmények alapján tudjuk majd értékelni az erdélyi magyarság aktuális helyzetét, számát és életkörülményeit, és ezek ismeretében lehet tervezni a jövőt.
Ezért fontos, hogy vasárnapig mindenkit megszámláljanak.
Marosvásárhelyen továbbra is nyitva van öt összeíró pont is, Gáspár Botondtól, a népszámlálás marosvásárhelyi koordinátorától megtudtuk, hogy amikor újranyitották az összeíró pontokat, jó ideig nagy érdeklődést tapasztaltak, de utána már, a hosszabbítás, majd újbóli hosszabbítás időszakában ez egyre inkább lanyhult.
– magyarázta Gáspár Botond. Hozzátette, számok tekintetében azt mondhatja el, hogy hétfőig Marosvásárhely becsült lakosságának 79 százalékát sikerült összeírni, vasárnapig így biztosan meghaladják a 80 százalékot.
Volt, aki befejezte a körzetét, volt, akinek „elege lett” a népszámlálásból. Maros megyében Marosvásárhely mellett még több településen él jelentős számú vagy arányú magyar, mégis a becsült lakosság több mint 10 százaléka nincs megszámolva. Ilyen település Szászrégen (19%), Segesvár (24%), Marosszentgyörgy (31%), Mezőbánd (17%), Mezőcsávás (12%), Kerelőszentpál (14%), Nyárádgálfalva (15%), Beresztelke (11%), Csíkfalva (20%), Sóvárad (13%), Backamadaras (13%) is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás