
Meglesz-e az egymillió magyar? Számunkra ez az egyik fő kérdése a lakossági összeírásnak. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Már csak négy napig tart a lakossági összeírás Romániában: vasárnap éjfélkor zárul a rendszer, így tényleg most van az utolsó esélye annak, aki még mindig nem vett részt a népszámláláson. A hosszabbítás hatására az ország lakosságának 90 százalékát már biztosan sikerült összeírni, és a becslések szerint meglesz az egymillió magyar is.
2022. július 28., 14:132022. július 28., 14:13
2022. július 28., 22:472022. július 28., 22:47
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint vasárnapig a 19 millióra becsült lakosság mintegy 90 százalékát, azaz 17,1 millió személyt sikerült regisztrálni. A Népszámlálás.ro kampánykoordinátora, Barna Gergő a Székelyhon kérdésére elmondta, látják a kétszeri hosszabbítás eredményét:
„Viszonyításképp azt lehet elmondani, hogy 2011-ben ez a hatékonyság 94 százalékos volt, akkor hat százaléknyi személyt utólag emeltek be a népszámlálási adatbázisba. Most, ha nem is éri el a 2011-es szintet a hatékonyság, jó, hogyha azt megközelíti” – jelentette ki Barna Gergő. Rámutatott, hogy ez nagyon másképp alakult a különböző településeken: van, ahol jól ment, és van, ahol kevésbé.

„Sokan még mindig nem érzik a jelentőségét a népszámláláson való részvételnek. Fontos azonban tudniuk, hogy a cenzus eredményei egész közösségünk jövőjét határozzák meg. Az eredmények alapján tudjuk majd értékelni az erdélyi magyarság aktuális helyzetét.”
„Néhányan a különböző összeesküvés-elméletek miatt maradtak távol az összeírástól, de azért elenyésző volt a magyar lakosság körében azok száma, akik ténylegesen megtagadták, hogy részt vegyenek a népszámláláson.
– mutatott rá a szociológus. Hozzátette, a másik probléma abból fakad, hogy az online szakaszban sokan hiányosan töltötték ki a kérdőívet. Románia szintjén 2 millió ilyen eset van, de Marosvásárhelyen is például 15 ezer személyről beszélünk. Barna Gergő szerint őket nehezebb volt meggyőzni, hogy még egyszer vegyenek részt a kérdőív kitöltésében –

A legfrissebb adatok szerint Csíkszeredában a lakosság 83,2 százaléka számláltatott meg, ami azt jelenti, hogy vasárnapig még hatezer személyt kellene összeírni a városban – tudtuk meg Bors Béla, csíkszeredai alpolgármestertől.
A népszámlálás kedvezőtlenül alakul a jelentős magyar lakossággal rendelkező megyékben. Temes megyében a feltételezett lakosság 25, Kolozsban 15, Brassóban 13, Marosban 9, Szatmárban 7, Máramarosban, Aradban és Hargitában 6, Biharban és Fehér megyében pedig 5-5 százalékát nem sikerült lekérdezni eddig. Ezekben a megyékben a nem lekérdezettek között több tízezer magyar is lehet, aki kimaradhat a népszámlálásból.
„Fontos hangsúlyozni, hogy mi becsüljük ezeket az adatokat, ténylegesen nem tudjuk, hogy hány magyar válaszolt, nem látunk bele. Azokból az adatokból dolgozunk, amelyeket a statisztikai intézettől kapunk, de nem tudjuk, mennyire megbízhatóak ezek, mennyi köztük a dupla, mennyi az érvénytelenített stb.” – fogalmazott Barna Gergő. Hozzátette:

80,3 százalékon áll Gyergyószentmiklós a népszámlálás szempontjából a július 25-i adatok szerint. A körzetek közül vannak olyanok, ahol 100 százalékban sikerült elvégezni az összeírást, de van olyan is, ahol csupán 20-30 százalékot sikerült elérni.
Van még négy nap a lakossági összeírás végéig, így tényleg itt az utolsó lehetőség mindenki számára, hogy részt vegyen a népszámláláson. A Népszámlálás.ro kampánykoordinátora szerint még mindig vannak, akik nem érzik a jelentőségét a népszámláláson való részvételnek. Fontos azonban tudniuk, hogy
Az eredmények alapján tudjuk majd értékelni az erdélyi magyarság aktuális helyzetét, számát és életkörülményeit, és ezek ismeretében lehet tervezni a jövőt.
Ezért fontos, hogy vasárnapig mindenkit megszámláljanak.
Marosvásárhelyen továbbra is nyitva van öt összeíró pont is, Gáspár Botondtól, a népszámlálás marosvásárhelyi koordinátorától megtudtuk, hogy amikor újranyitották az összeíró pontokat, jó ideig nagy érdeklődést tapasztaltak, de utána már, a hosszabbítás, majd újbóli hosszabbítás időszakában ez egyre inkább lanyhult.
– magyarázta Gáspár Botond. Hozzátette, számok tekintetében azt mondhatja el, hogy hétfőig Marosvásárhely becsült lakosságának 79 százalékát sikerült összeírni, vasárnapig így biztosan meghaladják a 80 százalékot.
Volt, aki befejezte a körzetét, volt, akinek „elege lett” a népszámlálásból. Maros megyében Marosvásárhely mellett még több településen él jelentős számú vagy arányú magyar, mégis a becsült lakosság több mint 10 százaléka nincs megszámolva. Ilyen település Szászrégen (19%), Segesvár (24%), Marosszentgyörgy (31%), Mezőbánd (17%), Mezőcsávás (12%), Kerelőszentpál (14%), Nyárádgálfalva (15%), Beresztelke (11%), Csíkfalva (20%), Sóvárad (13%), Backamadaras (13%) is.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
1 hozzászólás