Jól tejelt a támogatási program első szakasza a székelyföldi gazdák számára. Most azok is hozzáférést kaptak a juttatáshoz, akik akkor nem igényelhették. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Elkezdődött a második igénylési időszak a tejtermelő gazdáknak biztosított támogatásra – ezúttal azok a szabadeladásos értékesítést végző szarvasmarhatartók kérelmezhetik a juttatást, akik a rosszul megalkotott igénylési feltételek miatt korábban kimaradtak a potenciális jogosultak köréből.
2023. július 19., 08:122023. július 19., 08:12
Az új támogatást – amellyel az Ukrajnában zajló háború negatív gazdasági hatásait kívánják csökkenteni a tejtermelési ágazatban – februárban hagyta jóvá a kormány, és szinte rögtön el is kezdődött a támogatásigénylési időszak.
vagyis azok, akik nem tejfeldolgozóknak, hanem közvetlenül a fogyasztóknak adják el a tejet, mert ők nem végeztetnek élelmiszer-biztonsági minőségellenőrzést, ám a támogatásigénylési feltételek ezt megkövetelték az elmúlt évre vonatkozóan.
A Hargita, Maros és Kovászna megyében élő gazdák már közel ötmillió euró értékben igényelték a szarvasmarhatartók számára első alkalommal biztosított, az orosz-ukrán háború negatív gazdasági hatásainak az ellensúlyozására szánt többlettámogatást.
A parlament májusban elfogadta a módosításra vonatkozó tervezetet, így most elkezdődhetett a támogatásigénylés második, a szabadeladásos értékesítést végző tejtermelők számára kiírt szakasza.
Az APIA-nál augusztus 9-ig fogadják a kérelmeket, a támogatásigénylési feltételeket, illetve a szükséges tudnivalókat Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője ismertette.
(románul document sanitar), ami az előző szakaszban kizárta a szabadeladásos értékesítést végzőket a potenciális jogosultak köréből – hangsúlyozta az APIA Hargita megyei igazgatója. A támogatást az érintett természetes vagy jogi személyek akkor kérelmezhetik, ha 2022. július 31-én
azaz december 31-ig. A fejőstehenek minimális számára vonatkozó feltétel a hegyvidéki területekre vonatkozik, az alacsonyabban fekvő zónákban legkevesebb tíz állattal kell rendelkezzenek a támogatásért folyamodó gazdák. Hargita megye nagy része azonban hegyvidéki zónának számít, mindössze hat olyan település van, ahol az igénylők legalább tíz tehénnel kell rendelkezzenek.
Rendelkezniük kell termelői engedéllyel, amelyben szerepel, hogy tejet értékesíthetnek, illetve szükségük lesz a termelői könyvecskére is, amely a tejeladásokat igazolja.
Haschi András felhívta a figyelmet arra is, hogy utóbbiban tej-, nem pedig tejtermék-értékesítés kell szerepeljen. Az igénylők ugyanakkor kell mellékeljenek az igénylési dossziéba egy állatorvosi igazolást az állatlétszámról is.
A támogatásigénylést ott nyújthatják be az érdekeltek, ahol a területalapú támogatást is igényelték, tehát az APIA kirendeltségein.
Év elején az APIA adatbázisából származó adatok alapján mintegy 2300-ra becsülték a potenciális igénylők körét a megyei mezőgazdasági ügynökségnél, de úgy vélik, a valós szám nagyjából 1900 körül lehet. Közülük 1409-en igényelték a támogatást az első igénylési szakaszban, így
– tudtuk meg Haschi Andrástól.
Év végéig megkapják a pénzt
A támogatás értékére vonatkozón az APIA bukaresti központja még nem hozott nyilvánosságra információkat. Az első igénylési szakaszban a gazdák állatonként 73 eurót kaptak. A korábbi törvénymódosítás értelmében az országos támogatási keretből megmaradt összeget felhasználhatják a második igénylési szakaszban. Ez mintegy 22 millió eurót jelent, ugyanis a 43 millió eurós keretből 21 milliót utaltak ki támogatásként a jogosultak számára tavasszal. Az első szakasz támogatásigénylői február közepétől március 23-ig nyújthatták be kérelmeiket az APIA-hoz, és május közepén meg is kapták a pénzt. A legtöbb pénzt akkor a székelyföldi megyékben élő gazdák hívták le az országos keretből: a Maros és Hargita megyei tejtermelők összesen közel 17 millió lej támogatást kaptak. A második szakasz támogatásait idén december 31-ig folyósítják a jogosultaknak.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!