
Közel ötvenezer állat után igényelték már a tejtermelők számára biztosított támogatást a Hargita, Maros és Kovászna megyei szarvasmarhatartó gazdák
Fotó: Beliczay László
A Hargita, Maros és Kovászna megyében élő gazdák már közel ötmillió euró értékben igényelték a szarvasmarhatartók számára első alkalommal biztosított, az orosz-ukrán háború negatív gazdasági hatásainak az ellensúlyozására szánt többlettámogatást. Hargita megye országos szinten az élre állt a támogatásigénylések összértékét tekintve. A juttatásra jogosultak egy része továbbra is a törvénymódosításra vár, hogy kérelmezhesse a juttatást.
2023. március 16., 08:172023. március 16., 08:17
Szerdáig 4,83 millió euró összértékben nyújtottak be támogatásigénylési kéréseket a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökséghez a három székelyföldi megyében élő tejtermelő gazdák.
Amint arról Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője tájékoztatta a Székelyhont,
A támogatásigénylések 1,77 millió eurós összértékével Maros megye a harmadik helyen áll országszerte. Tekintve, hogy ott nagyobbak a tehénfarmok,
Kovászna megyében mindeddig 470 szarvasmarhatartó folyamodott támogatásért összesen 10 270 állat után – ezzel a hetedik helyen állnak az országos listán –, számukra így valamivel több mint egymillió eurót folyósítanak majd.
Fotó: Veres Nándor
Az igénylési határidő egyébként még nem ért véget, ezt eredetileg március 23-ra tűzte ki az APIA, ám meg fogják azt hosszabbítani, ugyanis – amint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk – kiderült, hogy

Nem tudják igényelni a számukra biztosított támogatást azok a tehéntartó gazdák, akik a tejet közvetlenül a fogyasztóknak adják el, ezért menet közben kell módosítani a vonatkozó törvényt, miközben vészesen közeleg a kérelmezési határidő vége.
Ők az úgynevezett direkt értékesítő gazdák, akik nem tejgyáraknak, hanem közvetlenül a fogyasztóknak adják el a tejet. A juttatást ők azért nem igényelhetik, mert nem végeztetnek élelmiszerbiztonsági minőségellenőrzést, ám a támogatásigénylési kritériumok ezt megkövetelik az elmúlt évre vonatkozóan. A szabályozás friss módosítási tervezetében már nem szerepel a direkt értékesítő gazdákat érintő minőségellenőrzési kötelezettség, azaz nem követelnek majd tőlük ilyen jellegű bizonylatot, ugyanakkor a juttatás igénylésének a határidejét is meg kívánják hosszabbítani.
Fotó: Veres Nándor
– közölte legutóbbi megkeresésünkkor Haschi András.
A támogatás értékét a közelmúltban megnövelték, így 73 euró helyett 100 eurót kapnak majd állatonként a gazdák. A juttatást év végéig folyósítják számukra. Szerdáig országszerte több mint kilencezer szarvasmarhatartó kérelmezte a támogatást, összesen 211 ezer állat után.
A Maros megyei Havad községhez tartozó Gegesen egy 42 éves férfi kedden délután többször is megkéselte feleségét, aki belehalt a sérüléseibe.
Több tízezer levélszavazat vált érvénytelenné korábban apró hibák miatt, ezért fokozott figyelmet kérnek a szavazólapok helyes kitöltésére azoktól, akik részt vesznek a magyarországi választáson.
A Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (IMM România) elnöke, Florin Jianu kedden Zilahon a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette az üzemanyagár-korlátozó intézkedések kidolgozására.
Hiába csökken az Európai Unióban a halálos közúti balesetek száma, Románia továbbra is a legveszélyesebb országok között szerepel: az adatok szerint jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya.
A halasztás oka, hogy a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elnapolta a üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendelet véleményezését – tájékoztatott a kormány sajtóirodája.
Csíkszeredában tartották a XXXVII. Hevesy György Kárpát-medencei kémiaverseny romániai döntőjét a hétvégén. A megmérettetésen résztvevő 300 diákból a döntőben 26-an vettek részt.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság lövészversenyén tizennyolc újságíró, illetve médiamunkatárs különböző próbákon mérhette össze tudását és lélekjelenlétét a Dakota Security által kezelt szépvízi lőtéren.
Színészkávézóval, kulisszatúrával, filmvetítéssel és a Cári Tibor Trió koncertjével várja a közönséget a Figura Stúdió Színház pénteken. A Színházi Világnapon plakátkészítésben is kipróbálhatják magukat a nézők.
Több mint 700 Hargita megyei termelőt tartanak nyilván az ökológiai gazdálkodás rendszerében, többségük tanúsított ökológiai takarmányt állít elő nagy kiterjedésű, jó minőségű legelőkön.
Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.
szóljon hozzá!