Hirdetés
Hirdetés

Elkezdődött a támogatás igénylése, aztán kiderült, hogy a célcsoport egy része nem kaphatja meg

Nem fenékig tejfel a többlettámogatási rendszer. Azok a gazdák, akik a tejet közvetlenül a fogyasztóknak adják el, egyelőre nem igényelhetik a nekik szánt juttatást •  Fotó: Veres Nándor

Nem fenékig tejfel a többlettámogatási rendszer. Azok a gazdák, akik a tejet közvetlenül a fogyasztóknak adják el, egyelőre nem igényelhetik a nekik szánt juttatást

Fotó: Veres Nándor

Nem tudják igényelni a számukra biztosított támogatást azok a tehéntartó gazdák, akik a tejet közvetlenül a fogyasztóknak adják el, ezért menet közben kell módosítani a vonatkozó törvényt, miközben vészesen közeleg a kérelmezési határidő vége. A bosszúság mellett azonban jó híreket is kapnak az érintett állattartók.

Széchely István

2023. március 06., 07:582023. március 06., 07:58

Február közepén elkezdődött a tejtermelő szarvasmarhatartó gazdáknak első alkalommal biztosított, az Ukrajnában zajló háború gazdasági hatásainak az ellensúlyozására szánt többlettámogatás igénylése, ám

kiderült, hogy a juttatás egyik célcsoportja, az úgynevezett direkt értékesítő gazdák nem tudnak élni a lehetőséggel.

Ők azok a kistermelők, akik nem gyáraknak, hanem közvetlenül a fogyasztóknak adják el a tejet, a nekik szánt támogatást pedig azért nem igényelhetik, mert ők nem végeztetnek élelmiszer-biztonsági minőségellenőrzést, ám a támogatásigénylési kritériumok ezt megkövetelik az elmúlt évre vonatkozóan. A támogatásigénylésre 30 munkanap áll a tejtermelők rendelkezésére, ez március 23-án jár le.

Hirdetés

A támogatásigénylési kritériumok által hátrányosan érintett gazdák számára megnyugtató hírrel szolgált érdeklődésünkre Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője. Már folyamatban van egy törvénymódosítás, amely megoldja a problémát, ám mivel nem sürgősségi kormányrendeletről van szó, annál várhatóan kicsit lassabban megy majd át a törvényhozási procedúrán.

Az új szabályozásban már nem szerepel a direkt értékesítő gazdákat érintő minőségellenőrzési kötelezettség, azaz nem kell rendelkezniük ilyen jellegű bizonylattal a támogatás igényléséhez, ugyanakkor

a juttatás igénylésének a határidejét is meghosszabbítják

– mondta. „Egészen pontosan nem tudjuk még, hogy mennyivel hosszabbítják meg, de hogy nem március 23-án jár majd le, az biztos. Minimum tíz nappal meghosszabbodik. A tervezet negyven napot ír, de nem egyértelmű, hogy az igénylési határidő kezdetétől kell ezt számolni, vagy a módosítás elfogadásának dátumától még negyven napig lesz igényelhető. Ez az, amit még nem tudunk” – magyarázta Haschi András.

Egy újabb jó hírrel is szolgált a támogatásra jogosult tejtermelő szarvasmarhatartók számára:

a juttatás értéke nem 73 euró lesz állatonként, hanem 100 euró.

A kritériumok többi része változatlan marad

Az eredeti szabályozás többi része nem változik. Azok a gazdák jogosultak a támogatásra, akiknek legalább tíz, illetve hegyvidéki zónában legalább öt tehenük van. A kritériumok szerint az állatok tavaly július 31-én nem lehettek tizenkét évesnél idősebbek, és az is feltétel, hogy a juttatást igénylő gazda az állomány 75 százalékát meg kellett tartsa múlt év végéig, azaz december 31-ig. A szarvasmarhatartóknak továbbá igazolniuk kell, hogy az elmúlt esztendőben, augusztus 1. és december 31. között tejtermelést folytattak.

A megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség mintegy 2500 tejtermelő gazdát tart nyilván Hargita megyében, akik megfelelnek a támogatásigénylési kritériumoknak.

Országszerte Hargita megyében van a legtöbb ilyen gazda, így várhatóan a legtöbb igénylést is Hargita megyében nyújtják majd be a támogatásra.

Ehhez azonban elengedhetetlen a törvénymódosítás, ugyanis a potenciális jogosultak között sok a kistermelő, akik direkt értékesítést folytatnak.

Hargita megye nagy része hegyvidéki zónának számít, mindössze hat olyan település van, ahol az igénylőknek legalább tíz tehénnel kell rendelkezniük, máshol már öt is elegendő ahhoz, hogy kérelmezzék a juttatást.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 02., kedd

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások a Kremlben az ukrajnai helyzet rendezéséről

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások kedden a Kremlben az ukrajnai rendezésről.

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások a Kremlben az ukrajnai helyzet rendezéséről
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Megvan benne a potenciál, hogy a Stranger Things utolsó évada legyen az eddigi legjobb

Hosszú várakozás után tért vissza a streaming-éra egyik legnépszerűbb és legkedveltebb sorozata, a Stranger Things. Spoileres kibeszélő az ötödik évad első négy epizódjáról.

Megvan benne a potenciál, hogy a Stranger Things utolsó évada legyen az eddigi legjobb
2025. december 02., kedd

Három gyerekét egyedül nevelő édesanyának segítenek a házépítésben

Negyedik éve, hogy egy háromszéki építőipari kisvállalkozás az ünnepek közeledtével egy segítségre szoruló családnak elvégez 3000 lej értékű szakmunkát. Most egy zágoni, egyedülálló háromgyermekes édesanyának nyújtottak segítő kezet.

Három gyerekét egyedül nevelő édesanyának segítenek a házépítésben
2025. december 02., kedd

Felelősségvállalással fogadta el a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezetet

Felelősséget vállalt kedden a parlamentben a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetért.

Felelősségvállalással fogadta el a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezetet
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Gázolaj-támogatás: idén rövidebb ideig lehet benyújtani az előzetes kérelmet

Idén már karácsony előtt lejár a jövő évi gázolaj-támogatásra vonatkozó előzetes kérelmek benyújtási határideje. A jogosultak idén még nem kapták meg a második negyedévre járó összegeket, a megkésett juttatásról is érdeklődtünk az APIA-nál.

Gázolaj-támogatás: idén rövidebb ideig lehet benyújtani az előzetes kérelmet
2025. december 02., kedd

Bolojan: a bírák és ügyészek nyugdíjreformja igazságot teremt

A bírák és ügyészek nyugdíjreformjának elfogadása Bolojan szerint egyszerre orvosol társadalmi igazságtalanságot, teszi fenntarthatóbbá a rendszert, ugyanakkor az uniós helyreállítási források lehívásának egyik feltétele is.

Bolojan: a bírák és ügyészek nyugdíjreformja igazságot teremt
2025. december 02., kedd

RMDSZ-szenátor: a Nagy Egyesülés a magyarok számára nagy veszteséget jelentett

A Nagy Egyesülés a románok számára egy nemzeti ideál megvalósulása volt, a magyarok számára pedig nagy veszteséget jelentett – állapította meg a parlament keddi ünnepi ülésén tartott beszédében Turos Loránd.

RMDSZ-szenátor: a Nagy Egyesülés a magyarok számára nagy veszteséget jelentett
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Négy székelyföldi város is pályázik Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címére

Marosvásárhely december 3-án, Gyergyószentmiklós és Csíkszereda december 4-én este igyekszik megmutatni értékeit az M2 magyar televízió műsorában, Székelyudvarhely pedig egy nappal később. Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címért szállnak versenybe.

Négy székelyföldi város is pályázik Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címére
2025. december 02., kedd

A parlamentben tiltakozó alkalmazottak Bolojan lemondását követelték

Kedden a parlament alkalmazottainak érdekeit képviselő szakszervezet tagjai kifütyülték Ilie Bolojan miniszterelnököt, és lemondását követelték, amikor a politikus belépett a képviselőház üléstermébe.

A parlamentben tiltakozó alkalmazottak Bolojan lemondását követelték
2025. december 02., kedd

A vádirat szerint egymillió eurót ígérhettek a volt védelmi miniszternek

Bíróság elé állították kedden Marius Ovidiu Isăilă volt szociáldemokrata szenátort, aki a DNA szerint megpróbálta lefizetni Ionuț Moșteanu volt védelmi minisztert, hogy elősegítse egy szerződés megkötését.

A vádirat szerint egymillió eurót ígérhettek a volt védelmi miniszternek
Hirdetés