
Számos szolgáltatásnak nincs meghatározott ára, így azokra nem is kap finanszírozást az intézmény az éves költségvetés kidolgozásakor. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Idén is kérdésessé vált, hogy lesz-e amiből finanszírozza a szociális ellátórendszer év végi költségeit a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, ugyanis az intézménynek a decemberi kiadásokra már nem marad pénze. 2023-ban nőtt ugyan a gyermekvédelmi igazgatóságok költségvetése, ám egyes szolgáltatásokra sehonnan se kapnak pénzt.
2023. október 23., 12:492023. október 23., 12:49
Országszerte állandósult az utolsó negyedévi pénzhiány a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságoknál az elmúlt esztendőkben, és ez idén sincs másként, dacára annak, hogy az elmúlt évekhez képest 2023-ban már valamivel több pénzt kaptak a működésükre.
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak a decemberi kiadásokra – az alkalmazottak béreire, fenntartási költségekre, a szociális otthonokban élők ellátására stb. – már nem maradt pénze – tudtuk meg Elekes Zoltántól, az intézmény vezetőjétől.
Ám éppen ez a keretrendszer az oka annak is, hogy a költségvetésük nem tart ki az év végéig – derült ki az Elekes Zoltán által elmondottakból.
Például a fogyatékos személyek besorolása, a juttatásaiknak a kiszámítása – megyeszerte ez 12 ezer embert érint –, a teljes örökbefogadási eljárások lebonyolítása, az esetmenedzsment – amikor helyszínre kell menni és kivizsgálni egy esetet –, a közbeszerzések lebonyolításával járó tevékenységek, illetve a könyvelés sem része a költségstandardoknak” – sorolt fel Elekes Zoltán néhány olyan szolgáltatást, amelyre nem kapnak pénzt az államtól.
A szakminisztérium szerint az olyan költségekre, amelyeknek nincs költségstandardja, a megyei tanácsok kellene pénzt adjanak az igazgatóságoknak. Elekes Zoltán szerint azonban a célszerű megoldás az kellene legyen az évek óta fennálló problémára, hogy az állam határozza meg az említett szolgáltatások árát is, és vegye ki a részét azoknak a finanszírozásából is.
– fogalmazott a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője. Kérdésünkre válaszolva elmondta, a politikai akarat hiánya miatt nincs még költségstandardja az említett szolgáltatásoknak.
Az igazgató az év végi költségvetés-kiegészítésben bízik – ha nem kapnak pénzt, a decemberi fizetéseket már nem tudják folyósítani, a szociális otthonokban élők ellátási költségeit sem tudják kifizetni, illetve a szociális ellátórendszer intézményeinek a fenntartási költségeit sem tudják törleszteni. A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság közel hatvan épület – családi típusú elhelyezőközpontok, családon belüli erőszak áldozatai számára fenntartott védett lakóotthonok, fogyatékos személyeket ellátó felnőttotthonok, illetve megyeszerte több irodahelyiség – fenntartását kell biztosítsa, illetve finanszírozza azok működtetését, az otthonokban élők élelmezését, gondozását, továbbá
A helyzet egyébként más megyékben sem jobb, nem is lehet, hiszen amint arról az igazgató beszámolt, a Hargita megyei intézmény személyzeti és más szempontból is szűkösebben működik, mint más megyék igazgatóságai.
– summázta Elekes Zoltán.
A közeljövőben nem lesz szükség üzemanyag-vásárlási korlátozások bevezetésére – nyilatkozta csütörtökön Nicușor Dan, Románia elnöke.
Erdélyben mintegy 310 ezer választópolgár kapja meg a küldeményt a magyarországi országgyűlési választások előtt. A leggyakrabban felmerülő kérdésekre Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának misszióvezetője válaszol.
A húsvéti ünnepek miatt a szokásosnál korábban érkeznek az áprilisi nyugdíjak.
Nicușor Dan államfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy amint megkapja az alkotmánybíróság költségvetési törvénytervezettel kapcsolatos döntésének indoklását, azonnal kihirdeti a jogszabályt.
Az előző évhez képest 8 százalékkal 27 százalékra csökkent idén azoknak a romániai munkavállalóknak az aránya, akik boldognak és elégedettnek érzik magukat a munkahelyükön.
Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalától senkit nem kell elbocsátani, mi több, a jelenlegi létszám messze elmarad a prefektúra által megszabottól: ha nem lenne létszámstop, még alkalmazni is lehetne embereket – derült ki a pénteki tanácsülésen.
Átalakítja a hegyimentő közszolgálat működését, összevonja a közművelődési intézményeket, és táborigazgatóságot hoz létre Kovászna Megye Tanácsa. Az átszervezési kérdések mellett egy orbaiszéki útszakasz újjáépítése kapcsán is döntött a testület.
Egy felborult autó sofőrjének sietett a segítségére Szabo-Ricardo Béla kézdivásárhelyi tűzoltó Brassó megyében. A szabadidejében arra járó férfi kisegítette a sérültet a járműből, biztosította a helyszínt, és a hatóságok megérkezéséig mellette maradt.
Április 3-tól kezdődően minden pénteken a sepsiszentgyörgyiek és a városba látogatók is ingyenesen vehetik igénybe valamennyi városi buszjáratot. Ez egyike azon intézkedéseknek, amellyel a forgalmat csökkentené az önkormányzat.
Szennyezés történt csütörtökön a Dunán, a Teleorman megyei Turnu Măgurele kikötője környéként, ahol egy hajó elsüllyedt.
szóljon hozzá!