Domokos Iván és Péter Szilárd. Pál Bíborka kérdéseire válaszoltak
Fotó: Gecse Noémi
Az elvesztegetett másodpercek sokszor emberéletet követelnek, épp ezért fontos, hogy megfelelően járjunk el, amikor baj esetén a 112-es egységes sürgősségi hívószámot tárcsázzuk – többek között erről beszélt dr. Péter Szilárd vezérigazgató és dr. Domokos Iván orvosigazgató, a Hargita Megyei Mentőszolgálat részéről a Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő program előadásán.
2018. május 01., 08:382018. május 01., 08:38
2018. április 30., 16:392018. április 30., 16:39
A 112-es szám tárcsázását követően, a hívás mindig az adott megye központjába fut be, ahol a diszpécser a történtek ismertetése után eldönti, hogy a tűzoltóságra, a rendőrségre vagy a mentőszolgálathoz kapcsoljon tovább. Medikális probléma esetén kapcsol a diszpécser a mentőszolgálathoz – tájékoztatott Péter Szilárd.
– fogalmazott.
Fotó: Gecse Noémi
Hangsúlyozta, aki a 112-es számon kér segítséget,
Az utóbbi szempont főképp olyan helyeken hangsúlyos – például falvak elszigetelt részei, erdővidék stb –, ahol egyébként nehéz tájékozódni.
Hargita megyében összesen tizenhat mentőállomás található, segélykérés esetén a diszpécser mindig a legközelebbi állomásról riasztja a mentőautót.
– mondta Péter Szilárd, aki szerint nagyon jól állunk a mentőpontok terén, hiszen a fővárosban ehhez képest „csak” húsz van.
Fotó: Gecse Noémi
Csíkszeredában öt mentőautó teljesít szolgálatot: ezekből egy szállító-, három asszisztenses mentő, egy pedig orvosos mentő – mondta el Domokos Iván orvosigazgató. Hozzátette,
Domokos Iván szerint ez azért fontos, mert a fiatal szervezet nagyban különbözik a felnőttől, így sürgősségi ellátás szempontjából is más az eljárás ilyenkor.
Az előadáson arról is szó esett, hogy milyen gyorsan kell kiérjen egy esethez a mentőautó.
Például ha egy utca annyira el van dugulva autókkal, megesik hogy kerülnünk kell” – magyarázta a mentőszolgálat igazgatója.
Fotó: Barabás Ákos
Azt is elmondta,
„Ezen sokszor mi is meglepődünk. Épp ezért vannak ilyen próbariasztásaink a rendőséggel közösen, hogy szoktassuk az embereket, amikor a mentő szirénázik, azaz fény és hangjelzést ad ki, akkor bizony súlyos esethez rohanunk.
– mondta Péter Szilárd. A mentőszolgálat igazgatója azt is közölte, fontosnak tartja, hogy a lakosság köréből minél többen részesüljenek megfelelő elsősegély nyújtó képzésben.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
szóljon hozzá!