Az új tulajdonosok 1991-ben vették át. Igyekeztek megőrizni a jellegét
Fotó: Sándor Csilla
„Megépítették Magyarország egyik legmagasabban fekvő útját. A hét kilométeres út melletti fenyvesekben elkészült a korszerűen épült Uz Bence Menedékház. A menedékház szomszédságában újabb üdülőket létesítenek” – hangzott el a magyar Filmhíradóban 1942 augusztusában.
2017. augusztus 27., 09:382017. augusztus 27., 09:38
Az Erdélyi Kárpát Egyesület Csíkszéki Osztálya egyik legnagyobb megvalósításának tartották a 75 évvel ezelőtt felavatott épületet, ami
Az Országos Magyar Idegenforgalmi Hivatal, az Országos Sport Központ, a Magyar Turista Egyesület, valamint magánszemélyek támogatásából épült menedékház volt az utolsó, amelyet a CSEKE építtetett. A házat államosították, majd a kilencvenes évek elején az akkori megyei turisztikai hivatal árverést szervezett, az épület magánkézbe került.
Tőke Dénes, a csíki hegyimentő szolgálat egykori vezetője mintegy másfél évtizedet töltött Hargitafürdőn szolgálatban, hiszen két szobája is volt a menedékházban a hegyimentőknek.
Több mint hetven éve kezdte meg működését Hargitafürdőn a második bécsi döntés után a magyar honvédcsapatokat kiszolgáló alsó tiszti szállás, a középső tiszti étkezde és vendégszállás, valamint a felső legénységi szállás.
„1941-ben kezdték építeni, amikor a kaszárnyák is épültek, a második bécsi döntés után. Ott szállásolták el a hegyivadász alakulatokat. Addig csak egy szekérút vezetett fel Hargitafürdőre, édesapám vezette a munkálatokat, amikor az autóutat építették. Aztán államosították, egy házaspár rendezte, konyhát működtettek, volt ebédlője, amelyik a mai napig is megvan.
A hétköznapok lezserebbek voltak, hétvégén, szombaton és vasárnap is volt buszjárat déli egy órakor Csíkszeredából, amelyik mindig tömve volt. Működött a bánya is, Hargitafürdőn akkor másfajta élet volt amiatt, hogy inkább ipari jellege volt, ami megszűnt, miután a bányát felszámolták. Az állandó lakosság kilencvenkilenc százalékban a bányánál dolgozott valamilyen beosztásban. Ezért maga Hargitafürdő kilencven előtt egy kis bányásztelepülés volt, mintsem egy turisztikai központ, amilyen ma, vagy amilyenné szeretnék tenni” – emlékezett vissza Tőke Dénes, a CSEKE oszlopos tagja.
Mint említette, más szálláslehetőség nem volt Hargitafürdőn, itt ételt és italt is kaphatott a betérő.
Egyszerű, takaros, tiszta. Hetvenöt éve szállnak meg itt turisták
Fotó: Sándor Csilla
A baloldali részen, ahol most a bár van, a postahivatal kapott helyet, és vezetékes telefon is volt itt.
„Így zajlott az élet, mindig volt Hargitafürdőnek valamilyen vonzása. Voltak nyári vendégek, akik a mofettát látogatták, és volt egy akármilyen bakancsos turizmus. A Hargita-hegység gerincjelzésének a leglátogatottabb része mindig a Hargitafürdő és a Madarasi Hargita közötti rész volt. Ennek a vonalába esett a Madarasi Hargitán a madarasi menedékház, amely szintén egyedülálló volt akkor, és itt Hargitafürdőn az Uz Bence. A szállások, bizonyos étkezések ebben a két menedékházban zajlottak. Feri bácsi, az Uz Bence akkori gondnoka egy szenzációs, vidám ember volt, kitűnően bánt a sízőkkel, turistákkal, vicces volt. A felesége kis köpcös asszonyság, kicsit szigorúbb volt, csípősebb volt a nyelve, de Feri bácsival mindig jól lehetett egyezni, és mindenki szívesen ment oda. Primitív volt a berendezés, emeletes ágyak voltak ott, kisközös, nagyközös, kisebb helyiségek. Tisztaság és rend volt. A megyei turisztikai hivatal, az OJT tulajdonába mentek át az államosított menedékházak, így az Uz Bence is.”
Kovács János nyugalmazott földrajz szakos tanár is sokszor megfordult a menedékházban, előbb a hatvanas években mint egyetemista, majd a diákcsoportokat vitte oda.
– elevenítette fel az emlékeit.
A csicsói közbirtokosságnál megvan az a jegyzőkönyv is 1941-ből, amely arról szól, hogy a közbirtokosság átadja a területet az Erdélyi Kárpát Egyesületnek házépítésre. A menedékház mostani tulajdonosai a ház alatti területet telekkönyveztették, az udvar még kérdéses, hogy területileg a városé vagy a csíkcsicsói közbirtokosságé lesz – tudjuk meg, amint a kanyargós úton Kovács Attilával haladunk Hargitafürdő felé.
Fotó: Sándor Csilla
Az Uz Bence tulajdonosa 1991-ben vásárolta meg árverésen az épületet az akkori megyei turisztikai hivataltól.
– magyarázza Kovács. Mint mondta, minden évben valamit újítottak. A csempekályhákat lecserélték, az emeletes vaságyakat, a húsz személy befogadására alkalmas közös hálókat felszámolták, helyettük kisebb, két- és négyágyas szobákat alakítottak ki, összesen tizenötöt, mindenikhez külön fürdőszoba tartozik. A padlásteret beépítették, így most ötven személynek tudnak szállást biztosítani.
Fotó: Sándor Csilla
„Ismertük a menedékházat korábbról, és szívügyünk is volt, hogy megmentsük az akkori üzlettársakkal. Nem állt éppen romokban, működött, csak el volt hanyagolva. Az alapból ki voltak a kövek fordulva, elöl az oszlopok a két feljárat előtt a levegőben voltak. Noha volt bent is mosdó, azokat nem lehetett használni, kint a kertben volt egy favécé. A vendégek vágták a fát a fásszínben, és vitték fel a szobába.
A falak megrongálódtak, a vakolat lehullott, a nád látszott, a lambéria kívül összeszáradt, így, amikor fújt a szél, akkor befújt a szobákba. Amikor télen kialudt odabent a tűz, egyből olyan hőmérséklet lett, mint odakint. Aztán lassanként egy emeleten megoldottuk a központi fűtést, majd a másikon is, aztán lecseréltük korszerűbbre, más kazánra. Mindig van, amit csinálni” – emlékezett vissza a tulajdonos.
Fotó: Sándor Csilla
Kérdésünkre, hogy mikor érkezik a legtöbb turista, elmondja, a téli időszak a legforgalmasabb, a karácsony utáni időszaktól március közepéig érkezik a legtöbb vendég – többnyire Magyarországról – , ilyenkor mindig telt ház van. Tavaly nyáron sok csoport érkezett, idén inkább családok szálltak meg itt. Szeptembertől aztán a diákcsoportok is kezdenek jelentkezni.
Közben kiérkezünk Hargitafürdőre, elhaladunk az egykori bánya mellett, amelyet most már lassan újra birtokba vesz a természet. A menedékházba Balla Szabolcs sportoktató hozott edzőtáborba gyerekeket Csíkszeredából, épp az ebédlőben tartózkodnak. A kávézóba (vagy kocsmába) három kiránduló tért be, mint mondják, régóta járnak a menedékházba. Jégeső kapta el őket kirándulás közben, soha nem áztak úgy el, mint most.
Mindent láttak, csak medvét nem – hangzik el. Kiderül, egyre kevesebb helybéli látogatja a valamikor nagy népszerűségnek örvendő helyet. Történeteket is hallunk, például, amikor
Edit asszony, Attila felesége jön-megy, gondoskodik arról, hogy minden rendben legyen.
– mondja kacagva a tulajdonos. Az időjárásra terelve a szót, többnyire hat hónapig kell fűtsenek itt, októberben, novemberben begyújtanak, és márciusig, áprilisig tüzelni kell. Egy télre száz-százhúsz méter fát kell beszerezniük.
„Minden turista háza – ezt a jellegét próbáltuk megőrizni. Előd, a fiam is segít ebben. Bármit csináltam, mindig megkérdeztem előtte Tövissi Zsolt műépítészt” – meséli Kovács, miközben végigvezetnek a menedékházban.
A feljegyzések, elbeszélések szerint, mivel Nyirőnél tüdőgyengeséget állapítottak meg, javasolták, hogy tüdőtisztító kúraként töltsön időt a hegyekben. Székelyvarságra érkezve ismerkedett meg Pál S. Dénes vadőrrel, akiről regénye központi alakját, Uz Bencét is mintázta.
– olvasható a regényben.
Ez a csavaros eszű székely ember, aki egyenlő társként tekintett a természetre, lett az EKE hargitafürdői menedékházának a névadója is. Kovács Attila elkészíttetett egy kopjafát Uz Bence emlékére, amelyet vagy a menedékház előtt vagy Pál Dénes varsági sírjánál szeretne felállíttatni.
„Beszéltem az ottani polgármesterrel is erről, hogy a család engedje meg, hogy állítsuk fel a sírnál. Szeretnénk egy túraútvonalat kiépíteni Székelyvarság és Hargitafürdő között, és évente ezt a túrát bejárni. Egy emléknapot is lehetne szervezni. Hargitafürdőnek hiányossága, hogy nincs szervezett szórakozás. Tíz évvel ezelőtt kétszáz szálláshely volt, most kétezer van, de ma már nem elég a turistának a szoba és az ellátás, egyebet is kell nyújtani. A bicikliút nincs feltöltve tartalommal. Igaz, ott van a Balu Park, télen a téli sportok, sípályák és kellemes az éghajlat itt télen” – sorolta Kovács Attila.
Szedelőzködni kezdünk, Edit asszony kikísér.
Fotó: Sándor Csilla
– mondja miközben férje a láncfűrészt teszi be az autó csomagtartójába. Elromlott, javítani kell. Még elhangzik, hogy ősszel a hetvenöt éves évforduló alkalmából ünnepséget is szerveznek, karöltve a CSEKÉ-vel, amelyre várnak szeretettel.
Lefele ereszkedve Hargitafürdőről hol kisüt a nap, hol elered az eső.
A környezetőrség a bűnüldöző szervekhez fordul, miután halpusztulás történt a Tatros-folyóban, Gyimesfelsőlok község egyik településén.
Sok szobanövény nem vészeli át a telet – legtöbbször a túlöntözés miatt. A hideg beköszöntével szobanövényeink teleltetésére is oda kell figyelnünk. Több kérdésben azonos a szakemberek véleménye, a tápoldatozás fontossága azonban megosztó.
Ingyenes hulladékleadási lehetőséget kínál az Eco-Csík hulladékgazdálkodási cég Csíkszeredában, melynek során akár matracoktól, bútoroktól is megszabadulhatnak a helybéliek.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) és a rendőrség.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc a budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, majd november 4-én hajnalban a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen.
Baleset történt Farkaslaka közelében, a Kalondán, a helyszínre rendőri és mentőegységeket riasztottak.
Ahogy a mondás tartja, öltözz a kívánt munkához, ne a meglévőhöz! Ehhez pedig tudnod kell, mit várnak el tőled a munkahelyen, milyen a te stílusod, és mi előnyös számodra. Egy kis segítséget nyújtunk.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt hétfőre virradó éjszaka 1 óra 21 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az Országos Földfizikai Intézet (INCDFP).
Berúgta az ajtót rendesen november első hete, csaknem a teljes ország fagyba borult hétfőre virradóan. De Csíkszeredában a legjobban.
Hat személy sérült meg egy balesetben, amely hétfőre virradóan történ Segesváron egy kisbusz és egy teherautó között.
szóljon hozzá!