Hetvenöt éve, a kicsi magyar világban építették az Uz Bence Menedékházat

Hetvenöt éve, a kicsi magyar világban építették az Uz Bence Menedékházat

Az új tulajdonosok 1991-ben vették át. Igyekeztek megőrizni a jellegét

Fotó: Sándor Csilla

„Megépítették Magyarország egyik legmagasabban fekvő útját. A hét kilométeres út melletti fenyvesekben elkészült a korszerűen épült Uz Bence Menedékház. A menedékház szomszédságában újabb üdülőket létesítenek” – hangzott el a magyar Filmhíradóban 1942 augusztusában.

Péter Beáta

2017. augusztus 27., 09:382017. augusztus 27., 09:38

Az Erdélyi Kárpát Egyesület Csíkszéki Osztálya egyik legnagyobb megvalósításának tartották a 75 évvel ezelőtt felavatott épületet, ami

azóta is Hargitafürdő büszkesége.

Az Országos Magyar Idegenforgalmi Hivatal, az Országos Sport Központ, a Magyar Turista Egyesület, valamint magánszemélyek támogatásából épült menedékház volt az utolsó, amelyet a CSEKE építtetett. A házat államosították, majd a kilencvenes évek elején az akkori megyei turisztikai hivatal árverést szervezett, az épület magánkézbe került.

Tőke Dénes, a csíki hegyimentő szolgálat egykori vezetője mintegy másfél évtizedet töltött Hargitafürdőn szolgálatban, hiszen két szobája is volt a menedékházban a hegyimentőknek.

korábban írtuk

Honvédkaszárnyák történetei
Honvédkaszárnyák történetei

Több mint hetven éve kezdte meg működését Hargitafürdőn a második bécsi döntés után a magyar honvédcsapatokat kiszolgáló alsó tiszti szállás, a középső tiszti étkezde és vendégszállás, valamint a felső legénységi szállás.

„1941-ben kezdték építeni, amikor a kaszárnyák is épültek, a második bécsi döntés után. Ott szállásolták el a hegyivadász alakulatokat. Addig csak egy szekérút vezetett fel Hargitafürdőre, édesapám vezette a munkálatokat, amikor az autóutat építették. Aztán államosították, egy házaspár rendezte, konyhát működtettek, volt ebédlője, amelyik a mai napig is megvan.

Az egyetlen turistaház volt Hargitafürdőn, ennek megfelelő volt a látogatottság is.

A hétköznapok lezserebbek voltak, hétvégén, szombaton és vasárnap is volt buszjárat déli egy órakor Csíkszeredából, amelyik mindig tömve volt. Működött a bánya is, Hargitafürdőn akkor másfajta élet volt amiatt, hogy inkább ipari jellege volt, ami megszűnt, miután a bányát felszámolták. Az állandó lakosság kilencvenkilenc százalékban a bányánál dolgozott valamilyen beosztásban. Ezért maga Hargitafürdő kilencven előtt egy kis bányásztelepülés volt, mintsem egy turisztikai központ, amilyen ma, vagy amilyenné szeretnék tenni” – emlékezett vissza Tőke Dénes, a CSEKE oszlopos tagja.

Egyetlen szálláshely

Mint említette, más szálláslehetőség nem volt Hargitafürdőn, itt ételt és italt is kaphatott a betérő.

Az ebédlőrész akkoriban inkább ivó volt, rendszerint tele is volt italozó bányászokkal.

Galéria

Egyszerű, takaros, tiszta. Hetvenöt éve szállnak meg itt turisták

Fotó: Sándor Csilla

A baloldali részen, ahol most a bár van, a postahivatal kapott helyet, és vezetékes telefon is volt itt.

„Így zajlott az élet, mindig volt Hargitafürdőnek valamilyen vonzása. Voltak nyári vendégek, akik a mofettát látogatták, és volt egy akármilyen bakancsos turizmus. A Hargita-hegység gerincjelzésének a leglátogatottabb része mindig a Hargitafürdő és a Madarasi Hargita közötti rész volt. Ennek a vonalába esett a Madarasi Hargitán a madarasi menedékház, amely szintén egyedülálló volt akkor, és itt Hargitafürdőn az Uz Bence. A szállások, bizonyos étkezések ebben a két menedékházban zajlottak. Feri bácsi, az Uz Bence akkori gondnoka egy szenzációs, vidám ember volt, kitűnően bánt a sízőkkel, turistákkal, vicces volt. A felesége kis köpcös asszonyság, kicsit szigorúbb volt, csípősebb volt a nyelve, de Feri bácsival mindig jól lehetett egyezni, és mindenki szívesen ment oda. Primitív volt a berendezés, emeletes ágyak voltak ott, kisközös, nagyközös, kisebb helyiségek. Tisztaság és rend volt. A megyei turisztikai hivatal, az OJT tulajdonába mentek át az államosított menedékházak, így az Uz Bence is.”

Kovács János nyugalmazott földrajz szakos tanár is sokszor megfordult a menedékházban, előbb a hatvanas években mint egyetemista, majd a diákcsoportokat vitte oda.

Idézet
Biciklivel mentünk fel, akkor még nem voltak ilyen modern biciklik, egyhajtásosak voltak. A menedékház nagyon egyszerű volt, kívülről ugyanígy nézett ki az épület, mint most, legtöbbször a második emeleten laktunk a priccses ágyakban, azt vettük figyelembe, hogy minél olcsóbb legyen

– elevenítette fel az emlékeit.

Átvették a működtetését

A csicsói közbirtokosságnál megvan az a jegyzőkönyv is 1941-ből, amely arról szól, hogy a közbirtokosság átadja a területet az Erdélyi Kárpát Egyesületnek házépítésre. A menedékház mostani tulajdonosai a ház alatti területet telekkönyveztették, az udvar még kérdéses, hogy területileg a városé vagy a csíkcsicsói közbirtokosságé lesz – tudjuk meg, amint a kanyargós úton Kovács Attilával haladunk Hargitafürdő felé.

Galéria

Fotó: Sándor Csilla

Az Uz Bence tulajdonosa 1991-ben vásárolta meg árverésen az épületet az akkori megyei turisztikai hivataltól.

Idézet
Olyan állapotban volt a menedékház, hogy azt mondták, le kell bontani, így aztán nem is volt jelentkező az árverésen. Két személyként kellett részt vegyünk, hogy létrejöjjön az árverés. Azóta van a tulajdonunkban, és azóta rendezzük

– magyarázza Kovács. Mint mondta, minden évben valamit újítottak. A csempekályhákat lecserélték, az emeletes vaságyakat, a húsz személy befogadására alkalmas közös hálókat felszámolták, helyettük kisebb, két- és négyágyas szobákat alakítottak ki, összesen tizenötöt, mindenikhez külön fürdőszoba tartozik. A padlásteret beépítették, így most ötven személynek tudnak szállást biztosítani.

Galéria

Fotó: Sándor Csilla

Maga az épület 200 négyzetméteres területen van, pincerésszel, földszinttel, két emelettel és egy tetőtérrel.

Átfújt a szél rajta

„Ismertük a menedékházat korábbról, és szívügyünk is volt, hogy megmentsük az akkori üzlettársakkal. Nem állt éppen romokban, működött, csak el volt hanyagolva. Az alapból ki voltak a kövek fordulva, elöl az oszlopok a két feljárat előtt a levegőben voltak. Noha volt bent is mosdó, azokat nem lehetett használni, kint a kertben volt egy favécé. A vendégek vágták a fát a fásszínben, és vitték fel a szobába.

A falakon keresztül befújt a szél. Nagyon gyorsan építették fel, két oldalt le volt deszkázva, a belső felét levakolták, nád volt a közepén.

A falak megrongálódtak, a vakolat lehullott, a nád látszott, a lambéria kívül összeszáradt, így, amikor fújt a szél, akkor befújt a szobákba. Amikor télen kialudt odabent a tűz, egyből olyan hőmérséklet lett, mint odakint. Aztán lassanként egy emeleten megoldottuk a központi fűtést, majd a másikon is, aztán lecseréltük korszerűbbre, más kazánra. Mindig van, amit csinálni” – emlékezett vissza a tulajdonos.

Galéria

Fotó: Sándor Csilla

Kérdésünkre, hogy mikor érkezik a legtöbb turista, elmondja, a téli időszak a legforgalmasabb, a karácsony utáni időszaktól március közepéig érkezik a legtöbb vendég – többnyire Magyarországról – , ilyenkor mindig telt ház van. Tavaly nyáron sok csoport érkezett, idén inkább családok szálltak meg itt. Szeptembertől aztán a diákcsoportok is kezdenek jelentkezni.

Bicskával a fagylaltot

Közben kiérkezünk Hargitafürdőre, elhaladunk az egykori bánya mellett, amelyet most már lassan újra birtokba vesz a természet. A menedékházba Balla Szabolcs sportoktató hozott edzőtáborba gyerekeket Csíkszeredából, épp az ebédlőben tartózkodnak. A kávézóba (vagy kocsmába) három kiránduló tért be, mint mondják, régóta járnak a menedékházba. Jégeső kapta el őket kirándulás közben, soha nem áztak úgy el, mint most.

Mindent láttak, csak medvét nem – hangzik el. Kiderül, egyre kevesebb helybéli látogatja a valamikor nagy népszerűségnek örvendő helyet. Történeteket is hallunk, például, amikor

a magyarországi vendégek nagy elképedésére a helyiek bicskával ették a fagylaltot.

Edit asszony, Attila felesége jön-megy, gondoskodik arról, hogy minden rendben legyen.

Idézet
Három alkalmazott van, télen Menaságról hozunk egy szakácsnőt. A feleségem vezeti tulajdonképpen a menedékházat. A vendégek engem úgy ismernek, hogy a főnöknő férje

– mondja kacagva a tulajdonos. Az időjárásra terelve a szót, többnyire hat hónapig kell fűtsenek itt, októberben, novemberben begyújtanak, és márciusig, áprilisig tüzelni kell. Egy télre száz-százhúsz méter fát kell beszerezniük.

„Minden turista háza – ezt a jellegét próbáltuk megőrizni. Előd, a fiam is segít ebben. Bármit csináltam, mindig megkérdeztem előtte Tövissi Zsolt műépítészt” – meséli Kovács, miközben végigvezetnek a menedékházban.

A szobákban egyszerű, szép fabútorzat, a tetőtérben kialakított részben szaunát is építettek. A folyosók falain végig a Nyirő József Uz Bencéjének jelenetei láthatók rajzokon.

Uz Bence emléke

A feljegyzések, elbeszélések szerint, mivel Nyirőnél tüdőgyengeséget állapítottak meg, javasolták, hogy tüdőtisztító kúraként töltsön időt a hegyekben. Székelyvarságra érkezve ismerkedett meg Pál S. Dénes vadőrrel, akiről regénye központi alakját, Uz Bencét is mintázta.

Idézet
Uz Bence fuzsitos, mókás, bolond, jókedvű ember, aki úgy hazudik, mintha könyvből olvasná. És csak a bolondságon jár az esze. Megtréfálja még az angyalokat is

– olvasható a regényben.

Ez a csavaros eszű székely ember, aki egyenlő társként tekintett a természetre, lett az EKE hargitafürdői menedékházának a névadója is. Kovács Attila elkészíttetett egy kopjafát Uz Bence emlékére, amelyet vagy a menedékház előtt vagy Pál Dénes varsági sírjánál szeretne felállíttatni.

„Beszéltem az ottani polgármesterrel is erről, hogy a család engedje meg, hogy állítsuk fel a sírnál. Szeretnénk egy túraútvonalat kiépíteni Székelyvarság és Hargitafürdő között, és évente ezt a túrát bejárni. Egy emléknapot is lehetne szervezni. Hargitafürdőnek hiányossága, hogy nincs szervezett szórakozás. Tíz évvel ezelőtt kétszáz szálláshely volt, most kétezer van, de ma már nem elég a turistának a szoba és az ellátás, egyebet is kell nyújtani. A bicikliút nincs feltöltve tartalommal. Igaz, ott van a Balu Park, télen a téli sportok, sípályák és kellemes az éghajlat itt télen” – sorolta Kovács Attila.

Szedelőzködni kezdünk, Edit asszony kikísér.

Galéria

Fotó: Sándor Csilla

Idézet
Amíg tudom, csinálom. Ezt szeretni kell. Sok barátság született már itt, én nagyon jól megvagyok a vendégekkel. Nem hajtunk különösebben, az a lényeg, hogy őrizzük meg a menedékházat, és tovább működtessük

– mondja miközben férje a láncfűrészt teszi be az autó csomagtartójába. Elromlott, javítani kell. Még elhangzik, hogy ősszel a hetvenöt éves évforduló alkalmából ünnepséget is szerveznek, karöltve a CSEKÉ-vel, amelyre várnak szeretettel.

Lefele ereszkedve Hargitafürdőről hol kisüt a nap, hol elered az eső.

A nyári szezon lassan lejárt, az időjárás is bolondosra fordult. Mint amilyen Uz Bence is volt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 23., kedd

Mága Zoltán hegedűművész Marosvásárhelyen koncertezik

Mága Zoltán hegedűművész, Liszt Ferenc-díjas magyar zenész május 3-án, pénteken 19 órától marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében lép színpadra.

Mága Zoltán hegedűművész Marosvásárhelyen koncertezik
2024. április 23., kedd

Csapadék és szél: csütörtök reggelig az egész országban rossz idő várható

Jelentős csapadékra és a szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) tizenkét megyére.

Csapadék és szél: csütörtök reggelig az egész országban rossz idő várható
2024. április 23., kedd

Beszélik a román nyelvet a székelyföldi magyar diákok?

Romániában élünk, de nem igazán beszélünk románul – erre az örökös problémára hívja fel a figyelmet az április 23-án megrendezett román nyelvi kompetenciák verseny. A versenyt Hargita megyei magyar anyanyelvű 9–11. osztályos diákok számára szervezték meg.

Beszélik a román nyelvet a székelyföldi magyar diákok?
2024. április 23., kedd

Állatok vesztek oda a kápolnási tűzvészben

Porig égett egy gazdasági épület Kápolnásfaluban, a kedd hajnali tűzben számos baromfi és haszonállat elpusztult.

Állatok vesztek oda a kápolnási tűzvészben
2024. április 23., kedd

Közösségi központ lesz a csíkszeredai távhőszolgáltató volt székhelyén

Egészségügyi és szociális szolgáltatásokat biztosító integrált közösségi központ lesz a csíkszeredai távhőszolgáltató vállalat egykori székházából. Az Akác utcai ingatlan átalakítása érdekében pályázati támogatást is nyert a város.

Közösségi központ lesz a csíkszeredai távhőszolgáltató volt székhelyén
2024. április 23., kedd

Életeket menthetnek a füst- és szén-monoxid-érzékelők

Hargita megyében is elkezdték hétfőn az Érzékelő az életért kampányban adományozott 500 füst- és szén-monoxid-érzékelő felszerelését a tűzoltóság munkatársai.

Életeket menthetnek a füst- és szén-monoxid-érzékelők
2024. április 23., kedd

Ősztől korszerű épületben tanulhatnak a Bányai János Szakközépiskola diákjai

Épül, szépül, újul a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola főépülete, mi is szemügyre vettük a kissé nehézkesen indult munkálatok jelenlegi állását.

Ősztől korszerű épületben tanulhatnak a Bányai János Szakközépiskola diákjai
2024. április 22., hétfő

Újra megszólal a csengettyű a szárhegyi felszegi iskolánál

Befejezéshez közeledik Gyergyószárhegy két meghatározó középületének felújítása, és más önkormányzati tulajdonú épületeknél is zajlik a munka. A felszegi iskolánál a régi arculat visszahozására is odafigyelnek.

Újra megszólal a csengettyű a szárhegyi felszegi iskolánál
2024. április 22., hétfő

Rendhagyó koncert lesz a Szent Miklós Plébánián

Jacob de Haan Missa de Santa Cecilia című művét adja elő csütörtökön a székelyudvarhelyi Szent Miklós Plébánián a Palló Imre Művészeti Középiskola 9-12. osztályos diákokból álló kórusa.

Rendhagyó koncert lesz a Szent Miklós Plébánián
2024. április 22., hétfő

Autórongálásért vettek őrizetbe egy mezőbándi férfit

Rendzavarásért és egy autó megrongálásáért vettek huszonnégy órás őrizetbe egy mezőbándi férfit vasárnap a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság egységei – közölte hétfőn a rendőrség.

Autórongálásért vettek őrizetbe egy mezőbándi férfit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!