Archív
Fotó: Pál Árpád
A Kárpát-medence leg(t)ízesebb fesztiváljára készül Székelyudvarhely és Udvarhelyszék: a hétvégén tartják az Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztivált. A közösségépítő rendezvény immár a tizedik, és tavalyhoz hasonlóan az Erdélyi Táncháztalálkozóval karöltve színes, ízes, értékmegőrző programmal várja a látogatókat.
2018. szeptember 12., 18:532018. szeptember 12., 18:53
2018. szeptember 12., 18:552018. szeptember 12., 18:55
„Ínséges évek után újra a bőség ünnepét ülhetjük Udvarhelyen. Fontos megvizsgálnunk ugyanakkor, hogy ez a bőség mit jelent számunkra” – mondta a fesztivál apropóján Kolumbán Gábor, a Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért kuratóriumának elnöke. Hozzátette, a szervezők kiemelt célja a helyénvalóság fogalmának meghonosítása a székelyföldi köztudatban.
A helyénvalóság az, amikor „leporoljuk a kézfogást, és az üzenetté válik, leporoljuk a kimondott szót, és így az megtelik tartalommal, leporoljuk a port az emberekről, és kiegyenesedik a gerincük, lefújjuk a port a sok kacatról, amit vásárolunk, és a helyben termesztett zöldség, gyümölcs, haszonállat lesz a betevő falat, kiporoljuk közösségeinket, és azok újra igazi, jelenükért és jövőjükért felelős közösségek lesznek” – sorolta Molnár Judit, a Civitas Alapítvány programigazgatója, a Gyümölcsfesztivál projektfelelőse. Ez a szellemiség nyilvánul meg az idén jubiláló gyümölcsünnepben, illetve a Helyénvaló bolt révén is, amelynek hivatalos megnyitóját a fesztivál égisze alatt, szeptember 14-én, pénteken tartják.
A tizedik Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztivál struktúrája, tisztasága, egyszerű szépsége továbbra is megmaradt, a program is alapjaiban hasonló az előző évekéhez. Mint azt Dobai Margit, az udvarhelyszéki közösségeket összefogó szervező elmondta, ezúttal tizenkét közösség, Csekefalva, Farkaslaka, Fenyéd, Fenyőkút, Firtosmartonos, Firtosváralja, Kecset, Kénos, Máréfalva, Oroszhegy, Székelymagyaros és Zetelaka asszonyai
A kiállításra az ország minden pontjáról érkeznek népi és iparművészek is. Lesz pénzmentes piac is, ahol különböző gyümölcs-, zöldség- és gyógynövénytermékek cserélnek gazdát. Nem marad el a közös sütés-főzés sem, a jubileum jegyében vasárnap a részt vevő közösségek tízféle gyümölcsből együtt főznek lekvárt, amelyet majd a látogatók is megkóstolhatnak.
Archív
Fotó: Pál Árpád
Mivel nemcsak kulturális rendezvény, hanem vidékfejlesztési, szakmai projekt is a gyümölcsünnep, a program pénteken a Művelődési Házban megrendezendő szakmai konferenciával rajtol, amelyet majd bor- és sajtkóstolással zárnak – a kóstolni vágyókat Bálint Lajos borász és Bányász József sajtkészítő várja.
Tavaly véletlenszerűen, idén már tervezetten egybefonódik a második Erdélyi Táncháztalálkozó és az Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztivál, hiszen a két rendezvény hasonló értékeket képvisel, magyarázta Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője. A partnerség révén tehát szombaton és vasárnap több mint harminc néptánccsoport lép fel a minifocipálya színpadán.
Fontos, hogy a nyertesek szeptember 27-éig átvehetik nyereményeiket a Civitas Alapítvány székelyudvarhelyi székhelyén.
Látni- és tennivaló mindenkinek
Ezúttal is lesz játszó- és kézműves alkotóház a gyerekeknek, illetve többféle vetélkedő kicsiknek és felnőtteknek egyaránt. A leg(t)ízesebb fesztiválon Udvarhelyszék legfinomabb és leglátványosabb aszaltgyümölcs-kosara kerestetik, a gyermekek termésbábokkal és gyümölcsszobrokkal szállhatnak versenybe, de a tizenkét közösség legfinomabb gyümölcskocsonyáját is díjazza majd az Erdélyi Konyha zsűricsapata. Lesz ugyanakkor gyógynövény- és lekvárfelismerő verseny, valamint fotósarok is.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
szóljon hozzá!