Hargita Megye Tanácsa 2013 októberében egy olyan projekt finanszírozási szerződését írta alá, amelynek a kivitelezése az egész megye hulladékgazdálkodási menedzsmentjét átszervezi. A projekt áfa nélküli értéke körülbelül 190.516.363 lej, aminek 70,5 százalékát uniós, 14,2 százalékát kormány-, és 15,3 százalékát önkormányzati pénzekből finanszírozta Hargita Megye Tanácsa. Ez a projekt a megyében az egész hulladékgazdálkodási folyamatot „újraépíti”, kezdve az összegyűjtéstől egészen a végső lerakásig.
2019. december 18., 14:562019. december 18., 14:56
Decemberben a projekt kivitelezési folyamatának a második és egyben utolsó fázisa is véget ért. A NIOP 2014–2020-ból finanszírozott projekt a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszer nevű projekt II. része volt, amely a 2007–2013-as Környezeti ÁOP-ban elkezdett beruházásokat folytatta és befejezte a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer kiépítését.
A pályázat megvalósítása során bezártak 8 nem EU-konform, régi hulladéklerakót, úgy, hogy a régi hulladékot Székelykeresztúrról, Szentegyházáról, Tusnádfürdőről és a Balánbányáról (kb. 100 ezer m³) áthordták Csíkszeredába. Az áthordott hulladék egy leszigetelt aljzatú végleges lerakóba került, amit végül felülről is leszigeteltek, elvezették belőle a csurgalékot és a képződő biogázt, majd leföldelték, és a felületét begyepesítették.
A másik három régi lerakó (Borszék, Maroshévíz és Gyergyószentmiklós) helyben marad és ott összetolás, tömörítés után a felületüket leszigetelték, leföldelték, majd begyepesítették (ökologizálták). A bezárt hulladéktározókat – az előírások szerint – 30 évig monitorizálni kell.
A projekttel elvégzett beruházások értéke helységenként a következőképpen oszlanak meg (áfástól):
1. Csíkszereda | 34 147 297 lej |
2. Gyergyóremete | 67 939 964 lej |
3. Gyergyószentmiklós | 3 958 333 lej |
4. Korond | 10 516 721 lej |
5. Székelykeresztúr | 4 485 946 lej |
6. Szentegyháza | 2 634 993 lej |
7. Maroshévíz | 5 406 170 lej |
8. Borszék | 1 697 316 lej |
9. Tusnádfürdő | 672 058 lej |
10. Csíkszentsimon | 302 973 lej |
11. Balánbánya | 1 933 606 lej |
12. Minden települést kiszolgáló eszközök | 24 151 086 lej |
Gyergyóremetén készült el a megyei hulladékgazdálkodási központ, amely egy 20 hektáros területen több, a megyei rendszer hatékony működéséhez elengedhetetlen létesítményt foglal magába. Elkészült az EU-konform hulladéklerakó első cellája 4.5 hektáros területen, 450.000 m³-es kapacitással: 337.500 tonna hulladékot képes befogadni és legkevesebb 6 évig szolgálja ki Hargita megye lakosságát – ha a hulladék 30%-át szelektíven gyűjtenénk, akár 15 évre is elegendő lenne az első cella. Ugyanitt készült el a szelektív hulladék-válogató állomás is, illetve a komposztáló-állomás és annak előkezelési csarnoka is. A központ nagyjából 100 munkahelyet teremt.
A megyei tanács a versenytárgyalásokat követően – közvagyon használati díj fizetés ellenében – a majdani regionális hulladékgazdálkodó cég rendelkezésére bocsájtja a következő műszaki felszereltséget és eszközállományt:
több mint 35 céljármű, és összesen 37.500 darab különböző típusú és űrtartalmú konténer;
2 tömörítő állomás;
1 szelektív válogató központ;
8 önkéntes szelektív hulladékgyűjtő udvar, 106 darab nagy, (6-24 m3) konténerrel;
1 szerves hulladékot komposztáló állomás;
1 EU-konform végleges hulladéklerakó cella.
Minden feltétel adott a megyében ahhoz, hogy a hulladékot ne kelljen „exportálni”, kivinni a megyéből, mert Gyergyóremetén minden feltétel adott a feldolgozásra és a végleges lerakásra. A megyei tanács ugyanakkor a feldolgozó ipar megtelepedését is várja, hogy a teljes legyen a kör, és helyben fel lehessen dolgozni a szelektíven gyűjtött anyagokat.
Hargita Megye Tanácsát a projekt kivitelezése során három fő szempont vezérelte: környezetünk tisztábbá tétele, hogy kevesebbet fizessenek a lakók, és hogy a továbbiakban bővíteni lehessen a rendszert, a tervek szerint ugyanis pályázni fognak a vegyes hulladék kezelésére, egy gyergyóremetei kerülőút kialakítására és komposztládák vásárlására.
A legfontosabb cél pedig az, hogy a megye hulladékának minél kevesebb része kerüljön a lerakókba. 2020-ra 66 ezer tonna hulladékkal számolnak a megyében, aminek egyharmada komposztálható, egyharmada újrahasznosítható, és csak egyharmada, vagyis 22 ezer tonna kerülne a lerakóba, ehhez pedig a szelektíven gyűjtött mennyiséget növelni kell. A lakóknak is tehát fontos szerep jut: meg kell tanulni, a mindennapjaink részévé kell tenni a szelektív hulladékgyűjtést, az újrahasznosítást és komposztálást, és tudatosan kell vásárolni, vagyis csak azt kell megvenni, amire szükségünk van, ellenkező esetben csak hulladékot termelünk.
Az Európai Unió Kohéziós Alapjából társfinanszírozott, a 2014-2020-as Nagy Infrastruktúra Operatív Program keretében megvalósított projekt. Bővebb tájékoztatást a projektről itt olvashat.
(X – Fizetett hirdetés)
Színes, eseményekben bővelkedő évet tudhatunk magunk mögött – akár szélsőséges időjárásról, meglepetéseket rejtő szuperválasztási évről, sporteseményekről legyen szó.
Sűrű füst gomolygott ki kedden délután egy szászrégeni asztalosműhelyből, a helyszínre két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete január 1-jén, szerdán 12.30-tól Marosvásárhelyen, a Hunyadi László szobrászművész alkotta szobornál megtartja a hagyományos Petőfi-emlékünnepélyét és újévköszöntőjét.
Súlyos, maradandó sérüléseket okozhat a petárda, ha rossz helyen robban. Halláskárosodás, elvesztett látás, amputált ujjak – sajnos számos ilyen következménnyel járó balesettel találkoztak az elmúlt években a mentősök és az orvosok szilveszterkor.
Klaus Iohannis keddi, szilveszteri üzenetében azt emelte ki, hogy Románia stabil, demokratikus, biztonságos és Európa-barát ország, megbízható partner a külföldi szövetségesei számára.
Szent család vasárnapján ünnepelték az újszülötteket Gelencén. 2024-ben is szép számban születtek kisbabák a községben, az ő nevük került fel az emlékfára.
Az országos útlevél-igazgatóság kedden arról tájékoztatott, hogy 2025. január elsejétől az állampolgárok kérhetik az egyszerű elektronikus útlevél ingyenes kézbesítését bármely címre Románia területén.
A marosvásárhelyi börtön mintegy 50 alkalmazottja tüntetett kedd reggel az intézmény előtt, a túlórázás ellen tiltakozva.
Mozgalmas decembert zár a csíkszeredai Rotary Club, a téli ünnepek alkalmával jótékonysági koncertet tartott, és több ajándékcsomagot osztottak ki idős, egyedül élő embereknek, valamint a csíkszépvízi ápoló és gondozó központ lakóinak.
Baleset történt Homoródfürdő közelében a Cekend-tetőn kedden délelőtt, személyi sérülés nem történt.