Nem lehet akárki hegyimentő. A jelentkezőknek nemcsak szaktudásukat, de emberségüket is bizonyítaniuk kell. Képünk illusztráció
Fotó: Tamás Attila
Vészhelyzet esetén, de pusztán turisztikai információkért is lehet hívni a Szentegyházi Hegyimentő-közszolgálatot, amelyet nemrég alakított meg a helyi önkormányzat. Tevékenységükről faggattuk a csapat vezetőjét, Szőcs Tibort, aki a Vargyas-szorost övező bérceken fellazult szikladarabok későbbi leveréséről is beszélt.
2018. augusztus 24., 20:052018. augusztus 24., 20:05
„Már évek óta próbáltunk létrehozni egy hegyimentő-közszolgálatot Szentegyházán, ám ebben sosem állt mellénk az aktuális városvezetés. Annak ellenére sem, hogy létezik egy kormányrendelet, amely kötelezi a hegyvidéki turistaösvényekkel rendelkező településeket, hogy ezt megtegyék. A legutóbbi önkormányzati választások után azonban megértő fülekre találtunk” – vázolta röviden az eddig történteket Szőcs Tibor, a három hónapja megalakított, önkéntesekből álló Szentegyházi Hegyimentő-közszolgálat vezetője. Mint mondta, azért is szükség van egységükre, mert a jelenlegiek mellett hamarosan több jelentős turisztikai beruházás is lesz környékükön, illetve Hargita megye más területein, ahol feladatot kell teljesíteniük. Hozzátette,
Hegyimentő nem lehet akárki, ehhez külön iskolát kell végezni – a téli és a nyári mentések esetében is –, ahol szakmai bizonylatot kapnak a sikeresen vizsgázók. „Jelenleg nekem és egy másik tagunknak van meg a diplomája, de szeptemberben újabb két kollégánk végzi el az iskolát. Persze a terv az, hogy idővel mindenki levizsgázik” – magyarázta Szőcs Tibor, aki egyébként a csíkszeredai csapatban is vezető pozícióban van. Rámutatott,
Szőcs, aki már szakmai oktatósegéd is, elmondta, hogy ezeket igyekeznek megtanítani az újoncoknak, még mielőtt beiratkoznának a képzésre, ahol diplomát szerezhetnek. „Persze a legfontosabb az, hogy a jelentkező legyen jó ember, tudjon csapatban dolgozni, a többit már meg lehet tanulni” – fogalmazott.
Szőcs Tibor
Fotó: Barabás Ákos
A Szentegyházához tartozó adminisztratív területekért felel a nemrég megalakult közszolgálat, amely
illetve a 112-es segélyhívószám diszpécserei is értesítik szükség esetén. Érdemes tárcsázni őket, ha veszélyes vaddal vagy éppen juhászkutyákkal kerül összetűzésbe valaki, de akkor is, ha eltévedt egy ember, vagy megsérült túrázás során – tudatta Szőcs. Arra is kitért, hogy sokan az útvonalak helyéről, állapotáról vagy éppen sátrazási lehetőségekről és szálláshelyekről is érdeklődnek – ebben is szívesen segítenek. „Például volt, hogy valaki azért hívott, mert túrázás közben látott egy medvét, így letért az útvonalról, és érdeklődött, hogy milyen jelzéseket követve folytathatja útját” – jegyezte meg a hegyimentő.
Megalakulásuk óta már létrehoztak egy mászófalat a szentegyházi Piac téren, amit bárki ingyenesen kipróbálhat, sőt oktatásra is használják – magyarázta Szőcs Tibor, hozzátéve, hogy ezenkívül biciklis túrákat is szerveztek. Hangsúlyozta, a későbbiekben szeretnének megfelelő útvonalakat kijelölni a kerékpáros és a gyalogos kirándulóknak is. A nárciszrét mellett ugyanakkor egy ingyenesen használható hegyi menedéket és pihenőhelyet hoznának létre, ahová bárki kimehet sütni-főzni – közölte. Megjegyezte, hegyimentő egyesületet is szeretnének alapítani Szentegyházán, hogy pályázhassanak jobb felszerelések megvásárlásáért, amiket most a többi Hargita megyei csapattól kell kölcsönözniük.
Csak óvatosan a Vargyas-szorosban!
A korábbi esőzések és kollégáik szabadságolása miatt még nem tudták eltakarítani a Vargyas-szorosban lévő sziklákon fellazult kődarabokat a hegyimentők, így továbbra is óvatosságra intik a kirándulókat. Szőcs Tibor, a Szentegyházi Hegyimentő-közszolgálat vezetője hangsúlyozta, a turistaútvonal megfelelő körültekintéssel használható a szorosban, ugyanakkor a balesetek elkerülése érdekében arra kéri a túrázókat, hogy semmiképpen ne próbáljanak felmászni a sziklákra, hiszen könnyen elszabadulhatnak egyes kődarabok, ez pedig tragédiához vezethet. Rámutatott, októberben hegyimentő-találkozót rendeznek a helyszínen, és akkor fogják leverni a veszélyessé vált kődarabokat.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!