Gheorghe Neagu: az erdőben ezután is csak annyira lehet nyugodt az ember, mint eddig
Fotó: Bodor Tünde
Noha az állományhoz képest elenyésző a megelőzési kvótába foglalt évi ötvennégy kilőhető medve, a nagyvad okozta károk mennyisége és értéke drasztikusan csökkent 2024-ben – tudtuk meg a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatal igazgatójától.
2025. január 14., 16:142025. január 14., 16:14
Gheorghe Neagu környezetvédelmi igazgató kedden sajtótájékoztatón számolt be a medvék által okozott károkról, a kifizetett kártérítésekről és a kilőtt vagy balesetben elpusztult példányok számáról.
Az elején tisztázta: annak köszönhetően, hogy a polgármesterek talán már bátrabban élnek a sok kárt okozó, agresszív medvék kilövésének lehetőségével (az összes többi lehetőség kimerítése után), és már nem tartanak attól, hogy bűnügyi eljárást indítanak ellenük, valamint a megelőzési kvóta bevezetésének is köszönhetően
Ehhez még hozzáadódik 14 farkastámadás vesztesége.
Bár 2023-ban 53 szarvasmarha esett áldozatul, 2024-ben pedig 61, az összes többi medve által elpusztított háziállat száma drasztikusan csökkent: míg 2023-ban 260 juh veszett oda, 2024-ben csak 109; hat kecske helyett 2024-ben mindössze egy; 53 méhkaptár helyett csak hat; 31 disznó helyett csak kettő; az elpusztított baromfi száma 649-ről 248-ra csökkent. Ugyanígy jelentősen csökkent azoknak a mezőgazdasági területeknek a száma is, ahol a terméskiesést a vadállatok rovására írhatták.
A legutóbbi esetek 2024 végén történtek: egy Előpatak községbeli férfi farmján két tehenet elpusztított a nagyvad, amelyre valószínűleg szintén kilövés vár.
2024-ben a megelőzési kvótában előírt mind az 54 medvét kilőtték, a 81-es sürgősségi kormányrendelettel lehetővé tett beavatkozásokra 5 alkalommal került sor: egy-egy esetben Torján, Baconban, Kézdiszentléleken, Gelencén és Kovásznán. Balesetben (vonat, autó, teherautó által elütve) tavaly 9 medve pusztult el, míg 2023-ban 15, az utóbbi tíz évben pedig összesen 113. Összesítve tehát
Ez nagy szám, az utóbbi 14 év legnagyobbja, a megyei környezetvédelmi hivatal statisztikája szerint ugyanis még az állományszabályozási kvóta megszüntetése előtti időkben sem lőttek ki ennyi példányt egy évben: 2011-től 2016-ig 19, 13, 27, 42, 34, 24 állat került puskavégre. Igaz, akkor a vadásztársaságok becslése szerint 1200 medve élt Kovászna megye területén, most pedig 2263.
A medvepopuláció szaporodása így is folyamatos, hiszen egyre több a két-három bocsot nevelő medve, ami korábban nem volt jellemző, sőt
„Az erdőben sétálni tehát ezután is csak annyira ajánlott, mint eddig, az óvatosság is ugyanolyan indokolt” – vélekedett az igazgató.
2023-ban a károk érték 1 millió 100 ezer lej, amiből 657 ezer lejt fizettek ki még abban az évben a gazdáknak, a különbséget tavaly kapták kézhez. 2024-ben az okozott kár értéke szinte a felére csökkent, nem érte el a 600 ezer lejt, aminek legnagyobb részét még az esztendő lejárta előtt kifizették, a különbség az idei évre maradt.
Bár tudjuk, hogy nem mindegyik gazda jelenti a hivatalokban az esetleges vadak okozta kárt, elrettenve a bürokráciától, meglepő módon a medvetámadásban megsérült emberek sem igénylik minden esetben a kártérítést. Tavaly két ilyen esetet jegyeztek, egyet Bölönben és egyet Uzonban,
az uzoni nem élt a lehetőséggel.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
szóljon hozzá!