Ezer liter csapvízből tornyoztak gúlát a sepsiszentgyörgyi óvodások a Víz Világnapja alkalmából. A helyi Közművek vállalat nyílt napot tartott, ezer palackot töltöttek meg csapvízzel, ezekből építettek a gyerekek gúlát, majd melléje tettek egy boltban vásárolt kétliteres sima vizet, ami 2 lej 35 baniba került.
2012. március 22., 15:542012. március 22., 15:54
2012. március 23., 15:552012. március 23., 15:55
Kató Béla, a vállalat eladási igazgatója összehasonlításképpen elmondta, egy köbméter, vagyis ezer liter csapvízért 2,90 lejt fizetnek a fogyasztók. A sepsiszentgyörgyi csapvíz nagyon jó minőségű, fogyasztásra javallott, 57 kútból nyerik. A szentgyörgyi víz az átlagosnál keményebb, ezért a lakók panaszkodnak, hogy a mosógépekben, kazánokban fokozott a vízkőlerakódás.
Mátyás Ferenc főmérnök elmondta, vízlágyítókkal ezen lehetne javítani, ám szerintük a fogyasztók egészsége fontosabb, mint a háztartási gépek védelme. Lágyabb vizet nyernének az Olt folyóból, ám az szennyezettebb, mint a kútvíz, és hasonló helyzet alakulna ki, mint több más városban, ahol nyáron langyos víz folyik a hidegvizes csapból.
A Közművek jelenleg a kapacitása 28 százalékát használja, a technikai vívmányok elterjedésével sokat csökkent a fogyasztás, a mosógépek is kevesebb vizet használnak, a csapokon is percenként hét liter víz folyik át, a korábbi tíz liter helyett. Jelenleg egy sepsiszentgyörgyi naponta átlag 120 liter vizet használ, a legnagyobb fogyasztás 1996-ban volt, amikor 500 liter jutott naponta egy személyre. Kovászna megye 86 millió eurós pályázatot nyert, ebből négy város víz- és csatornahálózatát bővítik és korszerűsítik. A kivitelezést idén kezdik el és 2015-ig kell befejezni, amikor a négy város víz- és csatornahálózat-lefedettsége megközelíti a 100 százalékot.
Jelenleg Sepsiszentgyörgyön a legjobb a helyzet, a város 96 százalékában van ivó- és szennyvízhálózat, az önkormányzat az elmúlt években negyven utcában építette ki a rendszert. A több mint 100 kilométernyi vízhálózat egy része több mint 100 éves, a legrégebbi csatorna 40 éves. A Közműveknél egész héten fogadják az óvodásokat és kisiskolásokat, naponta tucatnyi csoport nézi végig, honnan kapja a város az ivóvizet és mi lesz a szennyvízzel.
Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a kézdivásárhelyi Udvartér Színház. Duncan Macmillan Lélegezz! című stúdióelőadását beszélgetés követi a Vigadó Művelődési Központban.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
szóljon hozzá!