Fotó: fotó: Bartos Lóránt
A címben szereplő mondatot skandálva és autonómiát követelve mintegy félezren tüntettek Kézdivásárhelyen a tervbe vett régiósítás ellen.
2013. július 20., 23:282013. július 20., 23:28
2013. július 21., 20:592013. július 21., 20:59
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által kezdeményezett tüntetéshez a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM), a Magyar Polgári Párt és „civilek” is csatlakoztak, a becslések szerint mintegy ötszázan tiltakoztak a régiósítás ellen, és autonómiát követeltek Székelyföldnek. A székely zászlókkal és követeléseket tartalmazó táblákkal felszerelkezett tiltakozó menet tagjai a sportcsarnok előtt gyülekeztek, majd onnan a céhes város főterére vonultak, végig skandálva: Autonómiát!, Székelyföld nem Románia! és Vesszen Trianon!
Gábor Áron főtéri szobránál a Székely himnuszt énekelték el, majd Johann Taierling, az EMNP Kovászna megyei alelnöke, kézdivásárhelyi önkormányzati képviselő szólt elsőként az egybegyűltekhez, már beszéde elején kijelentve: nem az EMNP politikusaként, hanem székelyföldi polgárként tiltakozik a tervbe vett régiósítás ellen, ami nemcsak a székelyföldi magyarok érdekeit nem szolgálja, hanem a többi nemzetiségnek sem kedvez, hiszen egy torz, az egykori történelmi régiókat mellőző felosztást készítenek elő Bukarestben.
Tóth Bálint, a HVIM erdélyi szóvivője a tiltakozók kiáltványát olvasta fel, keményen ostorozva a mindenkori országvezetést, ami mostohagyermekeként kezeli a Bukarestet éltető Erdélyt, és azon van, hogy az itt élők életét még jobban megkeserítse. A HVIM szóvivője kijelentette: a demokrácia adta minden lehetőséggel élni fognak, hogy jogaikat és követeléseiket érvényesítsék, készek tárgyalni is, és amennyiben a szép szóval nem jutnak dűlőre, akkor a polgári engedetlenség minden törvényes eszközét bevetik, hogy meghiúsítsák a tervezett régiósítást. Hasonlóképpen vélekedett az utána felszólaló Bíró Levente, a Kézdiszéki Székely Tanács elnöke is, és ezeket a nézeteket osztotta Incze Johanna, az Erdélyi Magyar Ifjak kézdivásárhelyi szervezetének az elnöke. A tüntetés végén (amit a rendőrség egyik munkatársa végig filmezett, ezzel kiváltva a jelenlevők egy részének a nemtetszését) aláírásokat gyűjtöttek a régiósítási folyamat ellen.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
szóljon hozzá!