Fotó: Both Ildikó
Az energiatakarékosság világnapja (március 6.) apropóján Kerekes Tünde környezetvédelemi szakemberrel beszélgettünk a háromszéki emberek takarékossági szokásairól.
2012. március 07., 10:082012. március 07., 10:08
2012. március 13., 08:252012. március 13., 08:25
A szakember szerint nálunk még nem épült be a köztudatba, hogy mennyi energiát takarítunk meg, ha nem vagyunk lusták és megváltoztatjuk szokásainkat. „Olyan dolgokon lehetne megtakarítani energiát és ezáltal pénzt is, melyekre nem gondolunk, pedig az orrunk előtt vannak. Az emberek nagy része bekapcsolja a számítógépet és annak tartozékait, majd amikor abbahagyja a rajta végzett tevékenységet, egyszerűen ott hagyja órákig, miközben egyebet csinál. Az igazi megoldás az volna, ha kikapcsolnánk ezeket a berendezéseket, hiszen számítások szerint egy 300 W-os készülék 5 óra alatti üresjáratban fölöslegesen 1500 Wh-t fogyaszt, ami egy hónap alatt 45 Kwh-ra halmozódik. A megoldás pedig egyszerű lenne: egy kapcsolós elosztóval az összes készüléket lekapcsolhatjuk, ha már nem használjuk azokat, így energiát spórolunk, de ugyanakkor pénzt is” – magyarázza Kerekes Tünde.
Takarékoskodni lehet a háztartásokban is odafigyeléssel és a gyerekek nevelése által – ezt már Gál Réka családanya mondja, aki úgy neveli gyerekeit, hogy mindig figyeljenek a környezetre és a takarékosságra is.
„Szabályrendszert dolgoztunk ki, melyet kifüggesztettünk a lakás több pontjára, játékos, színes pannókra. Ezeken az áll, hogy melyik helyiségben mire figyeljünk akkor, amikor éppen elhagyjuk azt. A fürdőszobában az áll, hogy fogmosás és borotválkozás közben ne hagyjuk folyni a csapvizet, és inkább zuhanyozzunk, mint fürödjünk. Odafigyelünk, hogy ne csöpögjenek a csapjaink, annyi vizet forraljunk fel a teához, ammennyi pont szükséges, és nincs gőzelszívó berendezésünk sem, hiszen erre ott van az ablak. Amíg a gyerekek kicsik voltak, azt is megtanultuk, hogy minden elektromos dolgot kihúzzunk a konnektorból, és ez ma is így működik. Amit nem használunk, azt tényleg nem használjuk” – mondta Réka, aki három gyerek édesanyja.
A háztartásban bevezetett takarékossági szokások mellett a vásárlásra is érdemes odafigyelni, a környezetvédelmi szakemberek szerint az újabb és újabb nejlonzacskók felhalmozása helyett inkábbb kosárral vagy vászontáskával kellene bevásárolni. A termékeknél pedig, ha lehet, ne kérjünk dupla csomagolást, hiszen a műanyagos tasak nagyon nehezen bomlik le és környezetszennyező is. Ugyanilyen megfontolásból ne halmozzuk fel a műanyag edényeket sem, válasszuk inkább a teflon termékeket, hiszen azokban takarékosan lehet főzni, és könnyebb tisztítani is, mint a műanyag tálakat. A kidobott műanyag tálak pedig soha nem bomlanak le, a flakonokhoz hasonlóan.
B. Eleonóra, az egyik nagy bevásárlóközpont munkatársának tapasztalata szerint a háromszékiek nem élnek takarékos és környezettudatos életmódot. „Nap mint nap látom, amint felhalmozzák a sok műanyag csomagolószert: a vizespalackok fóliáját, a húskészítmények vagy kenyér dupla csomagolását. Kevés az olyan vásárló, aki szól, hogy nem kér műanyag tasakot vagy megnézi, mit érdemes megvenni, mennyire környezetbarát az a termék” – mesélte az elárusítónő.
Az energiatakarékossághoz nem kell lemondani a kényelemről, csupán néhány lusta szokáson kell változtatni, és a világnap célja is ez: felhívni a figyelmet a környezettudatosabb életmódra.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.
szóljon hozzá!