Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat
Fotó: Tuchiluș Alex
Több mint egy kilométeres távolságból észlelik, fél másodperc alatt rögzítik a járműveket az e-SIGUR rendszerben használt intelligens radarok. Az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról a Kovászna megyei rendőrség munkatársai beszéltek a Székelyhonnak.
2025. március 31., 07:322025. március 31., 07:32
2025. március 31., 12:532025. március 31., 12:53
Március elsejétől a székelyföldi közutakon is lehet számítani az e-SIGUR ellenőrző- és bírságoló rendszerben alkalmazott lézeres radarokra. A TruCAM II típusú műszerek pillanatok alatt rögzítik az autósokat,
Cikkünkben kitérünk arra, hogy mit lát pontosan a kamera, milyen kihágásokért büntetnek, és milyen időpontokban ellenőrizhetnek.
Fotó: Tuchiluș Alex
A Kovászna megyei rendőrség közlekedésbiztonság növelését szolgáló eszközei között modern alkoholszondák, drogtesztek, radarpisztolyok szerepelnek – ezeket egészíti ki az a 13 új lézeres radar is, amelyet lassan egy hónapja használnak. Ramona Cozma, a megyei közlekedésrendészet vezetője szerint mindezek együttes, rendszeres alkalmazásával lehet hatékonyan fellépni a szabályszegők ellen.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fontos, hogy nem az a cél, hogy „vadásszanak” a gépjárművezetőkre, hanem az, hogy hatékonyan csökkenteni tudják a balesetek számát, amelyek legfőbb okozója a gyorshajtás. A gyakran felmerülő kérdések:
Mozgó vagy állandó? Az ígéret szerint az országszerte háromszáz mozgatható traffipaxot ötszáz térfigyelő kamera fogja kísérni. A Kovászna megyei rendőrség megerősítette: egyelőre mobilradarokkal dolgoznak a közlekedésrendészek, a térfigyelő kamerákat még nem vezették be.
Mit lát a kamera? Az LTI 20/20 TruCAM II típusú radarok 1200 méterről, 0,33 másodperc alatt képesek bemérni a járművet, tulajdonképpen a videókamera, a digitális fényképezőgép és a lézeres sebességmérő ötvözetei. Felismeri a sofőr nemét, a jármű típusát, sebességét, rendszámát, valamint rögzíti a helyszínt és az időpontot. Ramona Cozma szerint a radarok éjszaka is működőképesek. A hagyományos radardetektorok nem észlelik a műszert, az viszont felismeri a járművekre szerelt blokkoló kütyüket, amelyek a radarok kijátszására szolgálnának. A lézeres sebességmérőket a közlekedésrendészek önállóan és e-SIGUR rendszer keretében is használhatják.
Hol és mikor ellenőriznek? A radarokat mozgatható, háromlábú állványra szerelik, amelyeket a rendőrök jól láthatóan helyeznek el a balesetveszélyes útszakaszokon, útkereszteződésekben. Az állvány közelében minden esetben rendőrautó áll. Az ellenőrzés a Román Rendőr-főkapitányság által megszabott időintervallumokban történik. Ugyanazon az útvonalon fokozatosan akár 3–4 radart is bevethetnek, együttműködve többek között Hargita megyével is. A hivatalos közlések szerint március 12-én, szerdán mindhárom székelyföldi megyében bevetették a kamerákat. Hargita megyében március 19-én, a Kovászna és Maros megyei utakon március 26-án, tehát ugyancsak szerdai napon tartottak legutóbb ellenőrzést.
Hol kapjuk a büntetést? Elsősorban a sebességhatár túllépését büntetik, de az intelligens radar rögzíthet más szabálysértést is. A rendőrség elemzi a rögzített adatokat, szabálysértés esetén pedig postai úton küld értesítést az autó tulajdonosának. A tulajdonosnak öt napja van rá, hogy közölje a vétkes sofőr személyazonosságát, az értesítésben leírt adatok alapján. Aki ezt elmulasztja, 4050 lejes bírságot kockáztat. A sofőrt az azonosítás után a törvényeknek megfelelően büntetik.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
szóljon hozzá!