A székely mártír húgának emlékiratai

Az orbaiteleki Horváth–Deák-kúria, ahol a szerző született •  Fotó: kastelyerdelyben/Szabó Tamás

Az orbaiteleki Horváth–Deák-kúria, ahol a szerző született

Fotó: kastelyerdelyben/Szabó Tamás

A székely hősök emléktáblájába aranybetűkkel kellene bevésni a teleki Horváth Károly nevét, akit többedmagával végeztek ki a marosvásárhelyi Postaréten. Testvérhúga majd száz évvel később mondta tollba a történteket, emlékiratát kedden mutatják be.

Kocsis Károly

2024. december 10., 14:232024. december 10., 14:23

A Somogyi Gréta szakértő gondozásában a Kriterion Téka-sorozatában megjelenő, Horváth Janka visszaemlékezései és elbeszélései című kötetet december 10-én, kedden 18 órától mutatják be a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban. A munkáról, illetve a székely múlt általa megidézett korszakáról, valamint a könyv szerzőjének és szereplőinek életéről Nagy Zoltán történész beszélget a szerkesztővel.

„A visszaemlékezések, emlékiratok nagyon fontos forrásai a történészeknek, hiszen egyéni véleményt fogalmaznak meg, de éppen emiatt némi fenntartással kell ezeket kezelni. Közreadásuk indokolt, mert olyan társadalom-, család- és kortörténeti új információkkal gazdagítják a tudományt, ami segít az események szélesebb spektrumú megértésében és elemzésében. A ’48-as szabadságharcot és következményeit szubjektív szemszögből rögzítő visszaemlékezések erdélyi szinten amúgy is ritkaságnak számítanak, de a Makk-féle összeesküvésben játszott szerepéért épp 170 éve, 1854-ben kivégzett Horváth Károly húgaként a szerző a szokásosnál is mélyebb érintettséggel eleveníti fel a történteket, és próbálja értelmezni azok következményeit” – olvashatjuk a kötet előszavában.

A székely mártírok postaréti emlékműve Galéria

A székely mártírok postaréti emlékműve a Vasárnapi Újság egyik 1875. évi számában

Fotó: Vasárnapi Újság (1875)

Nagyváradi és teleki Horváth Janka nem saját kezűleg vetette papírra visszaemlékezéseit a szabadságharcról és az azt követő erdélyi eseményekről, hanem Okolicsányi Kuthy Dezsőné szül. báró Horváth Ilonának mondta tollba 80 éves korában, 1919-ben. A következő évben, 1920. április 28-án aztán meg is halt Budapesten, de előbb még alaposan átnézte a kéziratot, és ahol szükségesnek vélte, belejavított.

Kilencévesen árván

Maga a szerző 1839-ben született, anyja, Béldi Jozefa 1847 januárjában, 55 éves korában hunyt el, apja, Horváth Károly, Csíkszék – Orbaiszékre is kiterjedő joghatósággal bíró – alkirálybírója jó másfél évvel később, a szabadságharc idején. A családfő szerepe ekkor az alig 20 éves Károlyra hárult, Janka pedig Zeyk Jánosné Béldi Johannához került Brassóba, azaz ellenséges környezetbe. A város Bem serege általi elfoglalásakor, 1849 márciusában nagynénje házában személyesen is találkozott az öt hónappal később, immáron hadifogságban életének önkezével véget vető Kiss Sándor ezredessel és Czetz János későbbi tábornokkal; az utóbbi nevével fémjelzett mindkét bálon szorgalmason táncolt.

Idézet
Ott voltam, láttam, amíg el nem nyomott az álom

– emlékezett vissza élete alkonyán. A szabadságharc bukása után Károly bátyja a nénjével együtt Telekre hívta őket, ahol aztán maga is segédkezett a tőlük menedéket kérő volt vagy éppen szervezkedő szabadságharcosok, köztük Rózsafi Mátyás republikánus újságíró vagy Váradi József rejtegetésében.

A Horváth-család partiumi származású, de nem tudni, mikor és hogyan kerültek az orbaiszéki Telekre, „a világ középére”, ahogy az ottaniak előszeretettel nevezik falujukat. A 17. században már biztosan ott éltek, mert okiratok tanúskodnak itteni pereskedéseikről, a közvetkező században pedig a ma álló kúria is megépült, ahol később Károly, Janka és testvéreik születtek.

A Horváth család a szabadságharcban

1848-ban a család nem sokat gondolkodott, hogy melyik oldalra álljon, pedig például Teleki Horváth Miklós előbb császári és királyi hadfőhadnagyként szolgált, hogy aztán honvédként haljon hősi halált a híres piski csatában, Horváth Ignácz honvédezredes pedig az aldobolyi hídnál sebesült meg Háromszék önvédelme során. Janka testvérei közül a legkisebb,

Gyula (1843–1897) még csak ötéves volt ugyan a szabadságharc kitörésekor, de 1860-ban belépett az olaszországi magyar légióba, és Garibaldi kitüntetésére is rászolgált.

A kiegyezést követően aztán egészen a képviselőház alelnöki tisztségéig vitte, 1891-ben pedig kulcsszerepet játszott a Magyar Hírlap újraindításában, melynek első főszerkesztője volt.

A postaréti emlékmű 1899-ben •  Fotó: Korabeli képeslap Galéria

A postaréti emlékmű 1899-ben

Fotó: Korabeli képeslap

Kisebbik bátyja, az eleve katonának tanuló

László (1835–1908) már 13 évesen futárszolgálatot vállalt, és megbízhatóságáról mindent elmond az, hogy 1849 júniusában Kiss Sándor ezredes rábízta a zászlóalj pénztárát.

Ő is harcolt Garibaldi zászlója alatt, itthon Segesvár tanfelügyelőjeként munkálkodott az erdélyi oktatás fellendítésén.

Honvédhuszár főhadnagy Mihály bátyja (1830–1898) az utolsó óráig kitartott, 11 nappal Világos után, Zsibónál adta meg magát,

ám 1870-ben Fogaras, majd Küküllő vármegye főispáni székébe ülhetett be. A legidősebb testvérhez,

Károlyhoz (1829–1854) már nem volt ilyen kegyes a sors.

A marosvásárhelyi kollégiumban tanult, az erdélyi királyi táblánál dolgozott kancellistakét, ám édesapja betegsége, illetve halála okán kénytelen volt hazaköltözni Telekre, birtokot irányítani, a család ügyeit igazgatni. 1848 novemberében azonban már nemzetőr tisztként harcolt a vesztes marosvásárhelyi ütközetben.

A székely mártírok emlékműve napjainkban •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A székely mártírok emlékműve napjainkban

Fotó: Haáz Vince

Az elárult összeesküvés

A feddhetetlen jellemű Kossuth-huszár utána Háromszékre menekült, végül ő is Zsibónál tette le a fegyvert, majd a teleki kúriában húzta meg magát. Csakhamar a Makk-féle összeesküvés egyik főszereplőjévé vált, annak szervezői az ő balavásári présházában dolgozták ki a tervezett fegyveres felkelés részleteit, nem sejtvén, hogy Bíró Mihály személyében áruló férkőzött be közéjük.

Horváth Károlyt 1852 tartóztatták le, 1854. március 10-én akasztották fel a marosvásárhelyi Postaréten,

közvetlenül volt tanára, Török János és annak sógora, Gálffy Mihály kivégzése előtt. A csíkszéki mozgalom vezetőjét, Veress Ignácot már 1851 decemberében letartóztatták Pesten, és Pozsonyban akasztották fel, Váradi Józsefet és Bartalis Ferencet a sepsiszentgyörgyi Őrkőn küldte halálba a hóhér 1854. április 29-én, a fogságból megszökő, és így némi időt nyerő, erdővidéki Bertalan Lászlót és Benedek Dánielt pedig ugyancsak a Postaréten, május 27-én. A kegyelemben részesülteket 15–18 évi várfogsággal sújtották.

Az emlékezés lángja •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Az emlékezés lángja

Fotó: Haáz Vince

Janka a kiegyezést után, szülőföldjét végleg elhagyva Budán – 1873-tól számítva tulajdonképpen Budapesten – élt, közismert írónőnek számított. Több lapban jelentek meg tárcái, versei, 1896-ban pedig első regénye is Fátum címmel, amelyet Benedek Elek egyszerűen „letehetetlennek” minősített. Sosem ment férjhez, gyereke nem született – de most hadd ne feddjünk fel több részletet kalandos életéből, hogy a kötet megvásárlóinak is maradjon izgalmas olvasnivaló.

„Menekült nélkül soha nem volt a ház. Több hónapon át volt nálunk Váradi Józsi, akit kivégeztek. Szép, magas fiatalember volt. Gyönyörű tenor hangja esténként nem egyszer gyönyörködtette a társaságot. Károllyal duettet énekeltek. Neki szép bariton hangja volt. Bátran, nem nagyon ügyelgetve jobbra-balra mulatoztak. Tudták, hogy közöttünk és a falubeliek közt nem akad áruló. Telek népe feltétlenül ragaszkodott hozzánk, és testével megvédelmezte volna a családhoz tartozókat.

Akkor tanultam megismerni a székelyek sajátságos jellemét. Nagyon bajos azt a népet uralni, ravasz, bizalmatlan, óvatos és bátor. De ha meg van győződve arról, hogy valaki feltétlen becsületes, épp oly bátor és okosabb, mint ő, annak meghódol, vakon engedelmeskedik és ahhoz hűségesen ragaszkodik. Azért ragaszkodott a székelység annyira Bemhez, mert látta, hogy ezek az általa sokra becsült tulajdonságok mind megvannak benne, szavát sem értette, mert hiszen Bem alig tudott egy-két szót magyarul, mégis lelkesedéssel követték őt a harcba.”

(Részlet Horváth Janka visszaemlékezéséből)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 10., péntek

Filmek által inspirált nevek az anyakönyvi hivatalban

A hagyományos, szép magyar nevek mellett filmekből inspirálódott, különös, idegen hangzású nevekre bukkantunk a Sepsiszentgyörgyön született babák jegyzékében.

Filmek által inspirált nevek az anyakönyvi hivatalban
2024. december 20., péntek

A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják

A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartunk. Hétvégén a háromszéki magyar városokban is ünnepélyes külsőségek közepette gyújtják meg az adventi koszorú negyedik, szeretetet jelképező gyertyáját.

A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
2024. december 20., péntek

Hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatása a cél Kovászna megyében

Nehéz sorsú bölcsődés és óvodás korú gyerekek fejlesztését célzó uniós pályázathoz csatlakozik partnerként Kovászna Megye Tanácsa. A képviselő-testület ezenkívül elektromos iskolabuszokról, speciális oktatásról is döntött pénteki ülésén.

Hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatása a cél Kovászna megyében
2024. december 18., szerda

Januártól másképp kell gyűjteni a hulladékot

Mostantól a textilhulladék is szelektívnek minősül, ezért külön kell gyűjteni. Az új jogszabály 2025. január 1-jétől lép érvénybe.

Januártól másképp kell gyűjteni a hulladékot
2024. december 12., csütörtök

A Székely Mikó Kollégium diákjai megnyerték az összes Szent György-ösztöndíjat

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat 2010 óta minden évben meghirdeti a Szent György-ösztöndíjat azoknak a végzős diákoknak, akik a középiskolai éveik során kimagasló tanulmányi eredményeket értek el. Idén a Székely Mikó Kollégium diákjai taroltak.

A Székely Mikó Kollégium diákjai megnyerték az összes Szent György-ösztöndíjat
2024. december 09., hétfő

A Kárpátok virágoskertje – egy elmaradt bemutató pótlása

Székely Árpád székelyudvarhelyi földrajztanár, kutató már nem érhette meg utolsó könyvének megjelenését. A Kárpátok virágoskertjét eredetileg november 21-én tervezték bemutatni Sepsiszentgyörgyön, december 10-én, kedden pótolják.

A Kárpátok virágoskertje – egy elmaradt bemutató pótlása
2024. december 05., csütörtök

Motoros Mikulásoktól hangos a város, gyerekek ezrei várják őket

A száncsengőt dudával, a rénszarvasszánt díszes vasparipával váltották fel a piros ruhás csodatevők, akiket mindig töretlen lelkesedéssel fogadnak a háromszéki gyerekek. A motoros Mikulások ezúttal betekintést engedtek a kulisszák mögé is.

Motoros Mikulásoktól hangos a város, gyerekek ezrei várják őket
2024. november 24., vasárnap

Gyanús busz Kézdivásárhelyen: a kultúrára szavaztak a politika helyett

Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.

Gyanús busz Kézdivásárhelyen: a kultúrára szavaztak a politika helyett
2024. november 19., kedd

Workshoppal kezdeni a karácsonyi szezont

Kreativitás és jókedv – ezek az elvártak a szombati adventi workshopon, amelyet Bartók Enikő, az Eni’s virág- és ajándékbolt tulajdonosa szervez Ozsdolán.

Workshoppal kezdeni a karácsonyi szezont
2024. november 14., csütörtök

Civilek kontra önkormányzatok: medveügyben beszáll a perbe Kovászna megye is

A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civil szervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.

Civilek kontra önkormányzatok: medveügyben beszáll a perbe Kovászna megye is
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!