
A székelyudvarhelyi önkormányzattól jelentős összeget követel a vízszolgáltató
Fotó: Pál Árpád
Fellebbezést nyújt be a székelyudvarhelyi önkormányzat a város egykori vízszolgáltatója által indított, és első fokon elveszített kártérítési perben. Erre azért kellett tíz hónapot várni, mert az elsőfokú ítélet indoklása csak a napokban érkezett meg, áttanulmányozása folyamatban van.
2022. október 17., 17:012022. október 17., 17:01
Az Aqua Nova Hargita Kft. által 2018-ban indított kártérítési per elsőfokú ítéletét 2021 decemberében hirdette ki a Hargita Megyei Törvényszék, 30 millió lejt meghaladó kártérítésre kötelezve a székelyudvarhelyi önkormányzatot a volt szolgáltató által végzett beruházások megtérülésének elmaradása miatt.

2018 nyarától áll perben Székelyudvarhely egykori vízszolgáltatója, az Aqua Nova Hargita a helyi önkormányzattal. A bírósági ügy oka az, hogy a szolgáltató szerint jogtalanul bontott velük szerződést a város.
Az ítélethirdetés óta eltelt tíz hónapban egyfajta kényszerszünet volt, mert a döntés indoklása késett, ezt csak büntetőperekben köteles röviddel ítélethozatal után közölni a bíróság.
Emiatt megkeresésünkre sem Venczel Attila városi főjegyző, sem Moldován-Horváth István ügyvéd, aki a perben a várost képviseli, nem tudott érdemi információkat közölni az indoklás tartalmáról. A főjegyző megerősítette korábbi kijelentését, hogy a 15 napos határidő lejárta előtt a város fellebbezést nyújt be az elsőfokú ítélet ellen, erre nemcsak a törvény kötelezi őket, a város vesztes fél a perben. Az ítélet indoklását most tanulmányozzák. A védőügyvéd szerint
– jellemezte a pert. A fellebbezést a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tárgyalja majd.
Tetemes összeg a tét
A volt városi vízszolgáltató vezetője korábban azt nyilatkozta, hogy a 2007-ben kötött szerződés alapján közel 9 millió eurót terveztek költeni Székelyudvarhely vízhálózatának korszerűsítésére, húszéves futamidővel számolva ennek megtérülését. Ebből 36,8 millió lej értékű beruházás történt meg 2018-ig a cég szerint: felújították a vízművet, 17 utcában szennyvízhálózati bekötést végeztek, 14-ben vízvezetékre történő csatlakoztatást, nyomásfokozókat szereltek, a szolgáltatás folytonosságára törekedtek. A víz- és csatornaszolgáltatást 2018-ban adta át a város a Harvíz Rt.-nek – ennek a tanácsi határozatnak az érvénytelenítését is kérte a cég, mert szerinte az egyoldalú szerződésbontással kárt szenvedett – ezt részben meg is tette a bíróság. A meg nem térült befektetésekért 23,7 millió lej kártérítést kértek, ebből 23 milliót ítélt meg a bíróság, emellett 5,36 millió lej a meg nem valósított haszon, 142 ezer lej a közszolgáltatás leállításának, és 119 ezer lej a 2018 márciusáig végzett szolgáltatások értéke. Ezekre az összegekre kamatot is kell számolni 2018 áprilisától, ugyanakkor az ÁFÁ-t sem tartalmazzák, ami szintén jelentős összeg.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!