A székelyudvarhelyi önkormányzattól jelentős összeget követel a vízszolgáltató
Fotó: Pál Árpád
Fellebbezést nyújt be a székelyudvarhelyi önkormányzat a város egykori vízszolgáltatója által indított, és első fokon elveszített kártérítési perben. Erre azért kellett tíz hónapot várni, mert az elsőfokú ítélet indoklása csak a napokban érkezett meg, áttanulmányozása folyamatban van.
2022. október 17., 17:012022. október 17., 17:01
Az Aqua Nova Hargita Kft. által 2018-ban indított kártérítési per elsőfokú ítéletét 2021 decemberében hirdette ki a Hargita Megyei Törvényszék, 30 millió lejt meghaladó kártérítésre kötelezve a székelyudvarhelyi önkormányzatot a volt szolgáltató által végzett beruházások megtérülésének elmaradása miatt.
2018 nyarától áll perben Székelyudvarhely egykori vízszolgáltatója, az Aqua Nova Hargita a helyi önkormányzattal. A bírósági ügy oka az, hogy a szolgáltató szerint jogtalanul bontott velük szerződést a város.
Az ítélethirdetés óta eltelt tíz hónapban egyfajta kényszerszünet volt, mert a döntés indoklása késett, ezt csak büntetőperekben köteles röviddel ítélethozatal után közölni a bíróság.
Emiatt megkeresésünkre sem Venczel Attila városi főjegyző, sem Moldován-Horváth István ügyvéd, aki a perben a várost képviseli, nem tudott érdemi információkat közölni az indoklás tartalmáról. A főjegyző megerősítette korábbi kijelentését, hogy a 15 napos határidő lejárta előtt a város fellebbezést nyújt be az elsőfokú ítélet ellen, erre nemcsak a törvény kötelezi őket, a város vesztes fél a perben. Az ítélet indoklását most tanulmányozzák. A védőügyvéd szerint
– jellemezte a pert. A fellebbezést a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tárgyalja majd.
Tetemes összeg a tét
A volt városi vízszolgáltató vezetője korábban azt nyilatkozta, hogy a 2007-ben kötött szerződés alapján közel 9 millió eurót terveztek költeni Székelyudvarhely vízhálózatának korszerűsítésére, húszéves futamidővel számolva ennek megtérülését. Ebből 36,8 millió lej értékű beruházás történt meg 2018-ig a cég szerint: felújították a vízművet, 17 utcában szennyvízhálózati bekötést végeztek, 14-ben vízvezetékre történő csatlakoztatást, nyomásfokozókat szereltek, a szolgáltatás folytonosságára törekedtek. A víz- és csatornaszolgáltatást 2018-ban adta át a város a Harvíz Rt.-nek – ennek a tanácsi határozatnak az érvénytelenítését is kérte a cég, mert szerinte az egyoldalú szerződésbontással kárt szenvedett – ezt részben meg is tette a bíróság. A meg nem térült befektetésekért 23,7 millió lej kártérítést kértek, ebből 23 milliót ítélt meg a bíróság, emellett 5,36 millió lej a meg nem valósított haszon, 142 ezer lej a közszolgáltatás leállításának, és 119 ezer lej a 2018 márciusáig végzett szolgáltatások értéke. Ezekre az összegekre kamatot is kell számolni 2018 áprilisától, ugyanakkor az ÁFÁ-t sem tartalmazzák, ami szintén jelentős összeg.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!