A savanyú kémhatású hegyvidéki területeken talajjavítási munkálatokra lenne szükség
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha az országos osztályozási rendszerben gyengébb besorolásúnak számít a Hargita megyei talaj, ez leginkább az értékelési szempontokkal magyarázható. A valóságban egyáltalán nem rossz a talaj minősége, a növényi biodiverzitás kifejezetten jó, a talajszennyezettség pedig szinte ismeretlen fogalom a megyében. Talajjavítási teendőkre azonban itt is szükség lenne a hegyvidéki területek sajátossága miatt, ezt azonban egy ideje elhanyagolják a tulajdonosok.
2021. április 24., 08:532021. április 24., 08:53
A mezőgazdasági idény elején aktuális kérdés, hogy milyen minőségű a talaj, milyen sajátosságai vannak, esetleg milyen hiányosságok jellemzik a talajvédelmi, talajjavítási tevékenységeket, hiszen ezek nagyban meghatározzák a termést, a hozamot. Hargita megye a talajosztályozás szempontjából nincs kedvező helyzetben, ugyanis az országosan egységes besorolási rendszer a nyolc legfontosabb termesztett növényfajtára van szabva, illetve azokra a tényezőkre, amelyek ezeknek a növénykultúráknak a jó termését elősegítik.
Öt osztályba sorolhatók a különböző talajtípusok, Hargita megyében többnyire a negyed- és ötödosztályba tartoznak a földterületek – vezette fel a témát a Hargita Megyei Talajtani és Agrokémiai Hivatal talajtanos munkatársa, Bőjte Gyárfás. Ez a besorolás gyengének számít ugyan, de Hargita megye esetében leginkább azért, mert
„Ez az osztályozás nem azt jelenti, hogy rossz területeink vannak, azért ilyen a besorolás, mert nagy kiterjedésű havasi legelőink és erdei kaszálóink vannak. Sok esetben ezek az ötödosztályú területek, mint havasi legelők vagy erdei kaszálók nagyon is jók” – hangsúlyozta a szakember, megjegyezve, ha rendeltetésük szerint értékeljük a területeket, akkor nagyon sok jó minőségű legelő és kaszáló van a megyében. Országszerte Hargita megyének van a legtöbb ilyen területe. A megyén belül egyébként a különböző talajtípusok szempontjából vannak eltérések, hiszen Csík- és Gyergyószék hegyvidéknek számít – de még medencén belül is vannak különbségek –, Udvarhelyszék viszont dombvidék, ott kedvezőbbek a csapadék- és hőmérsékleti körülmények a földműveléshez.
A talaj tisztasága szempontjából is kifejezetten jó helyzetben van a megye, szinte ismeretlen fogalom itt a talajszennyezettség.
– fogalmazott Bőjte Gyárfás. Kisebb helyi szennyezések ugyan akadnak, egy régi tyúkfarm környékén vagy az egykori, le nem betonozott trágyatelepek körül, ahol nitrátszennyezés tapasztalható, de ezek nem jelentősek. Az említett tényezők, illetve amiatt, hogy nagyipari mezőgazdálkodás híján a túlzott műtrágyahasználat sem volt jellemző a megyében, a növényi biodiverzitás is nagy.
A savanyú kémhatású hegyi területeken csak a szőrfű terem meg, ami értéktelen a legeltetés szempontjából
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem volt az egész terület szántóföldi művelés alá vonva, mint tőlünk nyugatabbra, ahol mindössze egy-két takarmánynövény-fajtát termesztenek egy-egy területen, hanem megmaradtak a hegyi legelők, viszont nem volt intenzív legeltetés. Megyénkben mindenhol jellemzően nagy a biodiverzitás, és ez külön érték – magyarázta a szakember.
Mindezek ellenére vannak javítanivalók talajtani szempontból Hargita megyében is. A Hargita hegyvonulata mentén, a magasabban fekvő területeken – de nem csak ott – jellemzően savanyú kémhatású a talaj. Ezek nem elsavanyodott területek, talajgenetikai szempontból ilyenek, ugyanis savanyú kémhatású anyakőzeten fejlődtek ki. A legtöbb növény számára az enyhén savas vagy semleges kémhatású talaj a megfelelő, a savanyú kémhatású hegyi területeken azonban csak a szőrfű terem meg, ami értéktelen a legeltetés szempontjából – magyarázta Bőjte Gyárfás.
– hangsúlyozta. Ezt az utóbbi időben elhanyagolták a gazdák, ami részben a dedikált támogatás megszűnésével magyarázható. Régen ugyanis az állam biztosított mésszel történő talajjavításra támogatást, és nagyon sok gazda élt is a lehetőséggel. A mezőgazdasági támogatások megjelenése óta nincs már önálló állami támogatás e célra,
– tudtuk meg a szakembertől. Bőjte Gyárfás szerint ez a legjelentősebb megoldandó talajvédelmi probléma a megyében, vannak ugyan még helyi sajátosságú problémák mindenhol – földcsuszamlások, vízmosások okozta talajerózió –, de ezek nem nevezhetők általánosnak.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!