Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Maros megyei Hegyimentők
Két haláleset is történt három napon belül a hegyekben, az egyik a Bucsecs-hegységben, a másik a Kelemen-havasokban. Mindkettő esetben profi hegymászó volt az áldozat, aki megfelelő felszereléssel indult el, mégis megtörtént a tragédia. A soron következő hosszú hétvége miatt most is sokan készülnek hegyi túrákra, a hegyimentők azonban óvatosságra intenek.
2022. január 20., 22:022022. január 20., 22:02
Múlt hétvégén a hegyimentőnek 125 alkalommal kellett közbelépniük veszélybe került személyek megmentése érdekében szerte az országban, egy személy pedig el is hunyt a Kelemen-havasokban. Ez három napon belül a második haláleset volt, ugyanis a múlt hét folyamán folyamán a Bucsecs-hegységben zuhant le az egyik sziklafalról egy női alpinista.
A két tragédia kapcsán a Maros Megyei Hegyimentő-szolgálat vezetője, Kovács Róbert elmondta, mindkét esetben profi hegymászóval történt a baleset, olyanokkal, akik általában egyedül jártak a hegyre. Mindkettőnek profi felszerelése volt, mégis megtörtént a baj.
– mondta a Székelyhonnak Kovács Róbert.
Ráadásul a meteoháztól csupán 200 méternyire találták meg a holttestét – mutatott rá a hegyimentő, aki fiával közösen találta meg a túrázót. Szombaton éppen a meteorológiai központban voltak egy képzésen, amikor kapták a riasztást, miután a temesvári 35 éves hegymászó családja segítséget kért, hogy nem válaszol a telefonhívásokra az áldozat.
Fontos tájékozódni, milyen körülmények, milyen időjárás van a hegyekben
Fotó: Facebook/Maros Megyei Hegyimentők
„Feltételezésünk szerint a meteorológiai állomásnál akart éjszakázni, de a szélben eltévedt. Mivel egyedül a síszemüvege nem volt rajta, valószínűleg levehette, hogy telefonáljon, segítséget kérjen, de a szél elvihette azt. Mivel 100 kilométer fölötti szélerősség volt, ebben az időjárásban a hókristályokat akkora erősséggel fújja a szél, hogy egyáltalán nem tudod kinyitni a szemedet, hogyha nincs rajtad síszemüveg. Ez lehetett a veszte” – fogalmazott a hegyimentő.
Valószínűleg síszemüveg nélkül kóborolt addig, amíg fizikailag is elfáradt, lefeküdt a földre, s ott megfagyott. Kovács Róbert elmondta, 12 órakor kapták a riasztást, 12 óra 15 perckor már meg is kapták a holttestet, mindössze 200 méterre a meteorológiai központtól. Végül nem Suceava felől hozták le, ahonnan elindult, hanem Maroshévíz felé, egyeztettek a Hargita megyei hegyimentőkkel is, akik eléjük jöttek.
A két eset tanulsága, hogy bárkivel, bármikor megtörténhet a baj – mondta a Maros megyei hegyimentők vezetője, hozzátéve, hogy
Éppen ezért nagyon oda kell figyelniük a készülődő túrázóknak, hogyan választják ki a túraútvonalunkat. A szakember szerint ha ki is mászunk a hegyre ilyenkor, ne menjünk a gerincre, ahol a legerősebben érezzük a szelet, s ha narancs vagy piros vészjelzés van az adott területen, akkor válasszunk inkább alacsonyabb túraútvonalat.
Kovács Róbert
Fotó: Haáz Vince
– hangsúlyozta Kovács Róbert.
A téli túrafelszerelés elengedhetetlen a hegyekben: téli túrabakancs, vastag, ugyanakkor réteges ruházat, egy testhez álló alsó öltözet, egy polár felső és vízálló, szélálló, vastagabb felső ruházat. De legyen nálunk fejlámpa, megfelelő mennyiségű folyadék, legjobb termoszban a meleg tea, megfelelő mennyiségű élelem, hogy fel tudjuk frissíteni az energiánkat, a téli túra ugyanis sokkal többet kivesz belőlünk, mint a nyári. Természetesen a téli túrákon, ha például hótalpakkal, túrasível indulunk, elengedhetetlen a túrabot a kezünkből, a síszemüveg, sapka, s jó, ha van csere is a táskánkban például a kesztyűből. Ha levesszük valami miatt, és elfújja a szél, nehezen tudunk lejönni a hegyről, ha csupasz kézzel kell fogni a túrabotot.
A hegyimentő hangsúlyozza: mindemellett csakis akkor szabad elindulni, ha letöltöttük a megfelelő túraútvonalakat a telefonunkra, és összegyűjtöttünk minden információt a hegyről és az időjárásól. A legfontosabb azonban Kovács Róbert szerint, hogy technikásabb,
Ha bajba kerültünk, akkor ezt a 112-es segélyhívószámon kell jelezni. Most már sokkal jobb a hegyek térerő-lefedettsége, mint öt-hat évvel ezelőtt, de ha mégsincs semmiféle jel, akkor felfelé kell másznunk – figyelmeztet a hegyimentő –, akkor van esélye, hogy lesz térerő, és segítséget tudunk kérni. Ugyanakkor érdemes mozgásban megvárni a segítséget, lehetőleg ne feküdjünk le a hóba.
Őrizetbe vettek két kiskorú fiút a rendőrök, akik a megalapozott gyanú szerint bántalmazták egy iskolatársukat egy mezőrücsi oktatási intézményben – olvasható a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében.
Erős szél, havazás és jegesedés miatt adtak ki sárga jelzésű időjárási figyelmeztetést péntek este 8 óráig, ami érinti Udvarhelyszéket és Gyergyószéket is. Csíkszereda térségére narancssárga riasztást adtak ki ugyanezért.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Gabonát szállító teherautó sodródott le az úttestről csütörtökön dél körül a 11B jelzésű országút Nyerges-tetőn áthaladó szakaszán – pénteken egy időre lezárják az érintett útszakaszt, ameddig kiemelik a járművet az árokból.
Az ország valamennyi ITP-műhelyében leállt a tevékenység péntek reggel egy központi meghibásodás miatt.
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Vastag hótakaró alakult ki Székelyföld magasabb pontjain, ugyanis több helyen még csütörtök este is havazott. Ennek és a hajnali fagyoknak megfelelően a legtöbb helyen megmaradt a hó, sőt néhol jócskán gyarapodott.
Visszaállt estére az áramszolgáltatása annak a több mint tízezer fogyasztónak, akik csütörtök reggel maradtak áram nélkül Gyergyószéken – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság. Hozzátették, este már Udvarhelyszéken keletkeztek károk.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Igazán fagyos hajnalra ébredt Székelyföld a havazás után, több helyen mínusz 10, de volt, ahol mínusz 15 fok alá zuhant a hőmérséklet.
szóljon hozzá!