A csíkszeredai hajléktalanszálló. Jó ideig nem hagyhatják el szállásukat a hajléktalanok. Archív
Fotó: Gecse Noémi
A rendkívüli állapotra való tekintettel, a koronavírus okozta járvány elterjedésének megakadályozása érdekében az önkormányzatok nagyobb figyelmet fordítanak a településeiken élő hajléktalanokra.
2020. március 29., 12:262020. március 29., 12:26
2020. március 29., 12:272020. március 29., 12:27
Marosvásárhelyen 54 személy él az önkormányzat által működtetett hajléktalanszálláson, ahonnan naponta egy-egy órára kimehetnek, sétálhatnak, de 13 órára vissza kell térniük – válaszolta érdeklődésünkre Cosmin Blaga, a polgármesteri hivatal szóvivője. Hogy a szállón kívül hányan élnek még az utcákon hajléktalanként, arról a hivatalnak nincs tudomása.
A csíkszeredai hajléktalanok sem hagyhatják el szállásukat hosszú időre – tudtuk meg Füleki Zoltán alpolgármestertől, aki azt is elmondta, néhány hete senki nem mehet el napokra az önkormányzat által fenntartott szállásról, így próbálják követni, hogy kikkel érintkeztek a lakók. A szociális konyhán keresztül napi ellátásban is részesülnek, a szálláson pedig mosási és tisztálkodási lehetőségük van, akárcsak a marosvásárhelyieknek.
„Eddig senkit nem kényszeríthettünk, szabad akaratából választhatta bárki, hogy az utcán él vagy bemegy a szállásra és tiszteletben tartja az ottani szabályokat. De most változott a helyzet, ezért a rendőrséggel közösen gyűjtjük be és visszük a szállásra a rászorulókat” – ecsetelte az alpolgármester. Azok érdekében, akik az utcán csellengenek, de nem csíkszeredai illetőségűek, kapcsolatba lépnek az illetékes önkormányzatokkal, hogy gondoskodhassanak a hazaszállításukról.
Székelyudvarhelyen tíz személy tartózkodik a hajléktalanszállón – tájékoztatott Farkas Réka, a Híd az Égen Egyesület munkatársa. Mint elmondta,
Gyergyószentmiklóson jelenleg 28 személy tartózkodik a hajléktalanszállón, mindannyiuknak elmagyarázták, hogy miért nem szabad kimenniük az utcára, milyen célt szolgálnak a szigorú intézkedések. A kaput bezárták, azon senki se ki, se be nem mehet – tájékoztatott Jeszenszky Teréz, az Ora International Egyesület igazgatója. Hozzátette, állandó felügyeletet működtetnek, ugyanakkor egy szakácsnő és egy szociális munkás gondoskodik az ott élők rendszeres ellátásáról.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!