Fotó: Gergely Imre
Gyergyószéken elsőként, Hargita megyei szinten második önkormányzatként írhatott alá finanszírozási szerződést az Anghel Saligny-programban a fejlesztési minisztériummal Gyergyóalfalu. A munkálatok már két hónapja folynak, jövő tavaszra pedig a község legkisebb utcáiban is aszfaltszőnyegen közlekedhetnek.
2022. december 08., 19:302022. december 08., 19:30
„Amit most meg lehet fogni, azt fogjuk meg, amit meg tudunk csinálni, az már a miénk” – ezzel a gondolattal írta alá a szerződést a kivitelezővel szeptemberben Gáll Szabolcs, Gyergyóalfalu polgármestere. Ezt akkor
így a már elvégzett munkálatok után le lehet tenni az elszámolást, és megtörténhet a kifizetés is.
Az ezzel kapcsolatban tartott csütörtöki sajtótájékoztatón Gáll Szabolcs elmondta, a munka gőzerővel folyik, a programba bekerült alfalvi utcák mindegyikében haladtak már.
Ahol ebben az évben még nem végeznek, ott tavasszal fejezik be a beruházást. Összesen 32 kisebb utcáról van szó, ami hat kilométernyi friss aszfaltot jelent.
Ezzel párhuzamosan a központ rendezése is zajlik, itt már az utolsó simításokat végzik, hogy olyan lehessen a 800 éves templom környezete, ami ehhez méltó.
Fotó: Gergely Imre
„Sokat küszködtünk, hogy ide elérhessünk. Már kész kivitelezési terveink voltak az utcák rendbetételére. Az RMDSZ politikai segítségével Gyergyóalfalunak a kormány jóváhagyta a szükséges 8,6 millió lejt. Elindíthattuk a munkálatokat, és most,
Látva a jelenlegi és várható gazdasági helyzetet, úgy gondolom, gyorsan kellett lépnünk, hiszen minden drágább lesz, mindent nehezebben lehet majd megvalósítani. Amit megfoghattunk, megcsináltunk, az már a miénk – fogalmaz Gáll Szabolcs.
A sajtótájékoztatón jelen volt Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó Területi szervezetének elnöke is, akinek a segítségéért köszönetet mondott a polgármester. Barti azt szeretné – mondta –, ha az alfalvi példa ragadós lenne, máshol is ilyen lendületet kapnának a munkálatok a következő két évben.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!