Ha én (székely) zászló volnék...

Azt követően, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács szerint Hargita megye zászlajaként elfogadott kék-arany színű lobogó nem diszkriminálja a megyében élő románokat, a Hargita megyei tanács sajtóhírben is felhívta a figyelmet, hogy a lobogót nyugodtan ki lehet tűzni a megyei közintézményekre. Körbe is néztünk a vidéki önkormányzatok háza táján, hogy megtudjuk: zászlóügyben hogyan állnak.

Szász Csaba

2010. december 21., 18:352010. december 21., 18:35

2010. december 22., 10:162010. december 22., 10:16



Hargita megye zászlója, a székely zászló szeptember 23-tól lobog a csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház homlokzatán

A Hargita megyei tanács 2009. november 26-ai határozata nem maradt visszhang nélkül, többen is (román egyesületek, alapítványok és magánszemélyek) kifogásolták, hogy a megyezászló csak a magyar közösséget képviseli, így sérti a helyi románokat. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács azonban megállapította, hogy a helyi hatóságoknak, a román törvénykezés értelmében, joguk van önállóan dönteni az adott közösség jelképeiről, így idén novemberben lezárta az ügyet, megállapítva, hogy a panasztevők által sérelmezett megyei tanácsi határozat nem esik a diszkrimináció elleni kormányrendelet hatálya alá. Ezt követően Borboly Csaba megyei tanácselnök közzétette, hogy mivel a fellebbezési időszak is letelt, a székely zászló továbbra is törvényes keretek között használható, és nyugodtan ki lehet tűzni a Hargita megyei közintézményekre.

Viták és éhségsztrájk

A székely zászló polgármesteri hivatalokra való kitűzése ellentétes véleményeket szült magyar körökben is polgármesterek és tanácsosok között, Parajdon egy hónappal ezelőtt Tóth Ferenc pár napig még éhségsztrájkolt is a lobogó kitűzése végett, Bokor Sándor polgármester még akkor nyilatkozta, hogy nincs kifogása a kitűzés ellen, de ezt teljesen legálisan, a törvényes procedúra útján szeretné véghezvinni. Körbenéztünk hát a vidéki önkormányzatoknál, hogy megtudjuk, hogyan állnak zászlóügyben.

Etéd volt az első?

Információink szerint Etéden még tavaly március 15-én tűzték ki a lobogót a községházára, azóta is ott van, gond nem lett belőle – árulja el Szőcs László polgármester. Ugyancsak tavaly tavasszal került a székely zászló az önkormányzat épületére Kápolnáson, Székelykeresztúron, a 2009-es esztendő folyamán pedig Szentegyházán és Homoródalmáson is kitűzték. Farkaslakán kivárták október 6-át, az aradi vértanúk kivégzésének emléknapját, és a tanácsülés szünetében a székely lobogó felkerült az intézmény épületére. Farkaslaka egyébként is kötődik az évfordulóhoz, hisz a millenniumi emlékparkban, a trianoni emlékmű közelében ott találjuk a vértanúk emlékét őrző kopjafákat is.

Ahol már van zászló

Idén további községházakra kerültek ki a székely zászlók, ez történt Lövétén, Oklándon, Felsőboldogfalván, Korondon és Máréfalván (ez utóbbi helyen a községháza felújítását követően), értesüléseink szerint Székelyderzs és Szentábrahám polgármesteri hivatalainak épületén is ott van a lobogó. Zetelaka polgármesteri hivatalán is találunk kék-arany színeket, csakhogy az önkormányzat csupán bérli az épületet, a zászlókitűzés érdeme az ingatlant birtokló közbirtokosságé.



November 19-én, Csaba királyfi szobrának avatása idején felkerült a székely lobogó a nyárádszeredai Városháza homlokzatára is

Március 15-én

Akadnak hivatalok, ahol hiába keressük a székely lobogót, de a legtöbb esetben ez csak idő kérdése. A románandrásfalvi és galambfalvi polgármesterektől megtudtuk, hogy tervezik a kitűzést. Kányádban elő van készítve a zászló (a megyei tanács ajándéka), a zászlótartó-foglalat felszerelése után ki is kerül a zászló. Bögözben a hivatal dísztermében, Fenyéden a község egyik legmagasabb pontján keressük az ismerős színeket. „A Márton Áron-szobor mellett, gyönyörű környezetben, a címeres magyar lobogó és a pápai zászló mellett leng a székely zászló – mondja Bokor Botond fenyédi polgármester. Ezek egyébként 1x1,5-ös méretűek, amolyan hétköznapi használatra, az ünnepek alkalmából a háromméteres, selyemből készül lobogót tesszük ki. A hivatal épületén nincs, és egyelőre nem is lesz. „Nagyon lepusztult az épület, ilyenre nem való a lobogó. Eddig nem sikerült véghezvinni a felújítást, mert a pénzeket fontosabb célokra áldoztuk, de úgy tervezzük, hogy tavaszra rendbe hozzuk a községházát, ha időben végzünk, a március 15-ei ünnepnél nincs is jobb alkalom a kitűzésre” – mondja a fenyédi településvezető.

Hasonlóképpen gondolkoznak Oroszhegyen is, ahol méltó módon és alkalommal, 2011. március 15-ére tervezik a zászló kitűzését. Amint Bálint Elemér polgármestertől megtudtuk, ekkor nemcsak a községházára, hanem a templomkertben, a község két híres szülöttjének (Jánosy József \'48-as honvéd őrnagy, Tamási György olvasókanonok) szobra mellé is kitűzik a kék-arany színű lobogót.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei