A kutatást végző egyetemista csapat és oktatójuk, Máthé István a somlyói borvízforrásnál
Fotó: Sapientia EMTE
Egy minap végzett mikrobiológiai vizsgálat alapján iható minőségűnek bizonyultak a csíktaplocai és a csíksomlyói ásványvízforrások.
2021. szeptember 28., 21:312021. szeptember 28., 21:31
Szeptember 23-án a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Fenntartható biotechnológiák mesterszakos hallgatói laborgyakorlaton vizsgálták a csíktaplocai és a csíksomlyói ásványvízforrások minőségét mikrobiológiai szempontból, Máthé István oktató vezetésével.
A vízmintákból leoltottak táptalajokra, amelyek különböző mikrobacsoportok kimutatására alkalmasak: baktériumok összcsíraszámának meghatározása 22 oC-on illetve 37 oC-on, coliform baktériumok illetve Escherichia coli (kólibacilus) kimutatása, Pseudomonas aeruginosa, Clostridium perfringens és fekális Enterococcus baktériumok vizsgálata.
Fotó: Sapientia EMTE
„Az egyetem keretében zajló korábbi kutatás során az elmúlt két évben további négy alkalommal is bevizsgáltuk mikrobiológiailag az említett borvizeket: 2019 júliusában, illetve októberében, 2020 februárjában és 2021 márciusában. A több mint 150 méter mély fúrt kútból feltörő taplocai borvíz mind a négy vizsgálati időszakban mikrobiológiailag megfelelt az ivóvizekre vonatkozó előírásoknak. A természetes módon felszínre törő Somlyói-forrás (más nevén Nagy-borvíz) esetében egyetlen egy alkalommal (2019 júliusában) mutattunk ki coliform baktériumot (1 mikrobatelepet 250 ml vízmintában), a többi bakteriológiai vizsgálat esetében megfelelőnek bizonyult a forrás vize. A kimutatott coliform baktérium valószínűleg ártalmatlan, a talajból kerülhetett a forrás vizébe”– tájékoztatta portálunkat Máthé István.
Ugyanakkor nem lehet teljességgel kizárni, hogy hóolvadáskor vagy nagyobb esőzések idején (amikor például a forrással szemben lévő árok vízzel telhet fel) nem kerülhetnek szennyező mikrobák a forrás vizébe. Korábban, például 2011-ben a Harvíz laboratóriuma kimutatott kólibacilust a Somlyói forrás vizéből, amely baktérium többek között hasmenést is okozhat” – nyilatkozta Máthé István.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!