A kutatást végző egyetemista csapat és oktatójuk, Máthé István a somlyói borvízforrásnál
Fotó: Sapientia EMTE
Egy minap végzett mikrobiológiai vizsgálat alapján iható minőségűnek bizonyultak a csíktaplocai és a csíksomlyói ásványvízforrások.
2021. szeptember 28., 21:312021. szeptember 28., 21:31
Szeptember 23-án a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Fenntartható biotechnológiák mesterszakos hallgatói laborgyakorlaton vizsgálták a csíktaplocai és a csíksomlyói ásványvízforrások minőségét mikrobiológiai szempontból, Máthé István oktató vezetésével.
A vízmintákból leoltottak táptalajokra, amelyek különböző mikrobacsoportok kimutatására alkalmasak: baktériumok összcsíraszámának meghatározása 22 oC-on illetve 37 oC-on, coliform baktériumok illetve Escherichia coli (kólibacilus) kimutatása, Pseudomonas aeruginosa, Clostridium perfringens és fekális Enterococcus baktériumok vizsgálata.
Fotó: Sapientia EMTE
„Az egyetem keretében zajló korábbi kutatás során az elmúlt két évben további négy alkalommal is bevizsgáltuk mikrobiológiailag az említett borvizeket: 2019 júliusában, illetve októberében, 2020 februárjában és 2021 márciusában. A több mint 150 méter mély fúrt kútból feltörő taplocai borvíz mind a négy vizsgálati időszakban mikrobiológiailag megfelelt az ivóvizekre vonatkozó előírásoknak. A természetes módon felszínre törő Somlyói-forrás (más nevén Nagy-borvíz) esetében egyetlen egy alkalommal (2019 júliusában) mutattunk ki coliform baktériumot (1 mikrobatelepet 250 ml vízmintában), a többi bakteriológiai vizsgálat esetében megfelelőnek bizonyult a forrás vize. A kimutatott coliform baktérium valószínűleg ártalmatlan, a talajból kerülhetett a forrás vizébe”– tájékoztatta portálunkat Máthé István.
Ugyanakkor nem lehet teljességgel kizárni, hogy hóolvadáskor vagy nagyobb esőzések idején (amikor például a forrással szemben lévő árok vízzel telhet fel) nem kerülhetnek szennyező mikrobák a forrás vizébe. Korábban, például 2011-ben a Harvíz laboratóriuma kimutatott kólibacilust a Somlyói forrás vizéből, amely baktérium többek között hasmenést is okozhat” – nyilatkozta Máthé István.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
szóljon hozzá!