A székelyudvarhelyi kórházban kezelték a csíkszentkirályi pácienst
Fotó: Erdély Bálint Előd
Pozitív lett a koronavírustesztje, ezért két hetet kellett kórházban töltenie úgy, hogy semmilyen tünete nem volt – tapasztalatairól mesélt lapunknak egy fiatalember, aki szerint a bizonytalanság és az információhiány a legmegterhelőbb a fertőzöttek számára, akiket tünet nélkül is gyógyszerrel kezelnek.
2020. június 12., 13:192020. június 12., 13:19
A tünetmentes fertőzöttek számára sokkal indokoltabb és hasznosabb lenne otthoni elkülönítésben tölteni a szükséges időszakot, mint a kórházban, ahol a bezártság mellett még mellékhatásokkal járó
– ez a véleménye egy koronavíruson átesett csíkszentkirályi fiatalembernek. Ruszuly Lóránt a csíkszeredai ásványvíz-palackozó cégnél májusban történt fertőzés egyik szenvedő alanya, akinek az üzem dolgozóinak tesztelése nyomán több munkatársával együtt pozitív lett a teszteredménye.
Mint elmesélte, a cégnél észlelt első két fertőzés után másnap az udvaron minden alkalmazottat leteszteltek, orr és szájüregből vettek mintát az egészségügyi igazgatóság munkatársai. Az eredményt aznap este, május 15-én tudta meg, amikor felhívták telefonon, hogy menjen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségek osztályára, Csíksomlyóra, mert a teszt eredménye pozitív.
Elmondása szerint nem tudta, mi következik, azt sem, hogy mennyi ideig kell majd kórházban maradnia, ezek az információk teljesen hiányoztak. „Azt mondták, addig kell maradni, amíg két, egymás utáni napon elvégzett teszt eredménye negatív lesz, akkor mehetek haza” – mesélte a férfi, akinek
A másnap reggeli vérvizsgálat után derült ki, hogy vércukorszintje nagyon magas, szerinte ehhez a fertőzés kiváltotta stresszhelyzet is hozzájárult, és az a sokk, hogy nem tudta, mi történik. Két nappal később a székelyudvarhelyi kórházba küldték át társbetegsége miatt, amelynek kezelése is megkezdődött inzulinnal. A koronavírusra a HIV-fertőzöttek kezelésére alkalmazott Kaletra nevű gyógyszert kapta, amelynek számos mellékhatása is van, többek között a vércukorszintet is emeli. ,,Én kérdeztem, hogy miért, mert ellenszer nincs,
– emlékezett vissza Ruszuly Lóránt, aki 13 napot töltött a székelyudvarhelyi kórházban, ahol egyedül volt egy kórteremben, családjával telefonon tartva a kapcsolatot. „Tíz napig kaptuk a gyógyszert, utána vártunk, hogy mikor lesz negatív tesztünk” – elevenítette fel a történteket. Az első teszt pozitív lett, a második nem volt értelmezhető, a harmadik aztán negatív eredményt hozott, így másnap megismételték, és mivel az is negatív lett, hazaengedték.
,,Jobb lett volna itthon elkülönítve lenni, az itthoni környezetben, stressz és gyógyszer okozta mellékhatások nélkül, amelyek miatt további gyógyszereket kellett szedni” – vélekedett a férfi, aki szerint
Szerinte fontos volna a fertőzötteket első perctől tájékoztatni arról, hogy ez a betegség mivel jár, hogy kéthetes kórházi tartózkodásra, gyógyszeres kezelésre kell felkészülni, mert a szükséges információk hiánya, a bizonytalanság a pácienst jobban megviseli, mint bármi más.
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
Egy év kényszerkihagyás után újra életre kel a gyergyószentmiklósi városnapok közkedvelt gasztronómiai eseménye: a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál december 7-én várja az érdeklődőket. Legalább ötven főzőcsapatra számítanak.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
Egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata alelnököt választott a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A soros tanácsülésen beiktatták azokat a képviselőket is, akik nem vettek részt a korábbi rendkívüli tanácsülésen.
A sebészetben a fejlődés kötelező, így a minimálinvazív eljárásokban nyújtanak segítséget szaktekintélynek számító bukaresti sebészek egy Csíkszeredában megszervezett sebészeti műhely során november 21–23. között a térség orvosainak.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
3 hozzászólás