Változó Európa, változó Erdély: ez a mottója a szerdán megnyílt EU-tábornak. A mottó időszerűsége vitathatatlan, számos olyan változás körvonalazódik, amely komolyan befolyásolhatja majd Erdély, ezen belül a magyarság sorsát, például az alkotmánymódosítás és a régiósítás.
2013. július 03., 16:032013. július 03., 16:03
2013. július 03., 18:312013. július 03., 18:31
Amint a tábor szervezői előzetesen is leszögezték, az idei marosfői előadások három olyan téma köré csoportosulnak, amelyek meglátásuk szerint a politikai életet és a fiatalokat leginkább foglalkoztatják: az alkotmánymódosítás, a kisebbségi európai polgári kezdeményezés és a regionalizáció.
A tábor hivatalos megnyitóján felszólaló Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kifejtette, azért fontosak most ezek a kérdések, mert ha döntések születnek, akkor azok hosszú időre meghatározzák az erdélyi magyarság életét. Hozzátette: az alkotmánymódosítás – bár úgy tűnik, hogy pillanatnyilag megfeneklett – fogja meghatározni a közélet nagyon sok döntését és irányát a közeljövőben. Az alkotmánymódosítás kapcsán Kelemen kifejtette, az RMDSZ ért el eredményeket az új alkotmány előkészítése során, például azzal, hogy a kisebbségek államalkotó tényezőként szerepelnek a tervezet szövegében. Ellenben gondot jelenthet a referendum során, ha az alkotmánymódosítással egy időben az új régiós felosztásról is szavazni kell, hiszen elképzelhető, hogy az nagyobb hátrányokat hoz a magyarság számára, mint amennyi előrelépést az új alkotmány jelenthet.
Tonk Márton, a Sapientia EMTE kolozsvári karának dékánja kifejtette: sok jogot megszereztünk az elmúlt időszakban, erdélyi magyarokként is sok mindent megtehetünk, de egyet semmiképp: hogy ne gondolkodjunk közösen, ne működjünk együtt. A tábor mottójában szereplő változásokra utalva elmondta, egy lényeges változásra szükség van a családokon belül, de ez a felelőssége az iskoláknak,egyetemeknek is. Nem szabad az egyéni érdekek előtérbe helyezését sugalló módon folyamatosan „versenyeztessük” a gyermekeket, ahogy ma zajlik tantárgyolimpiáktól a szavalóversenyekig, hanem arra kell megtanítanunk, hogy közösség, csapat tagjaiként gondolkodjanak, amelyben közösen kell küzdeni egy célért, közös sikerért.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke egyetértve Tonk Márton szavaival leszögezte, a közösségépítésben mindenkinek helye van, mind a civil szervezeteknek, egyházaknak mind más pártoknak A közösségépítéshez járul hozzá az EU-tábor is, és kiemelt szerepük van ebben a fiataloknak.
Az összefogásra szükség van, és nem szabad elvből ellenezni mindent, ami az ellenfelek részéről indul el – erősítette meg Bende Sándor, az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének elnöke is, mondván, hogy a politikai ellenfeleknek is lehetnek nagyon jó ötletei, gondolatai, amelyeket el lehet fogadni.
Alkotmánymódosításokról az EU-táborban
A tábor második előadásán az alkotmánymódosítás kérdése játszotta a főszerepet. Az ezzel kapcsolatos gondolatokat Varga Attila alkotmányjogász, a Sapientia EMTE docense, valamint Márton Árpád RMDSZ-képviselő, az alkotmánymódosító bizottság tagja osztotta meg.
Varga Attila szerint Románia alkotmányát az emberek nem tekintik úgy, mintha bármiben is hatással lenne az életükre, pedig különböző intézményekkel, hatóságokkal nap mint nap kapcsolatba kerülünk, ezek működését pedig közvetve az alkotmány szabályozza. Az alaptörvény rögzíti a kormány, a parlament működését, és nyilván az ezeknek alárendelt intézmények működését is. Varga szerint a jelenleg túl nagy az autoritása a köztársasági elnöknek, és emiatt folyamatos konfliktusok keletkeznek a kormánnyal, a parlamenttel. Ezek nem csupán most a Băsescu-Ponta összecsapások során jelentkeznek, hanem korábban is így volt ez, még akkor is, amikor azonos párt emberei töltötték be az elnöki és kormányfői tisztséget. Varga Attila úgy gondolja, az volna a helyes, ha a miniszterelnököt a lakosság választaná meg, és nem az államfő nevezné ki.
Márton Árpád a jelenlegi módosítások folyamatát ismertette. Kifejtette, fontos változás, hogy bekerült az alkotmányba a személyi adatok védelme, ami várhatóan befolyásolja majd a médiát is, hiszen jelenleg számos televízió és újság abból szerez nagy népszerűséget, hogy emberek magánéletét teregeti ki. Változik még az a rendelkezés, hogy ki lehet választott tisztségviselő az országban. Eddig állandó romániai lakhely volt a feltétel, az új alaptörvény értelmében viszont elégséges egy évből hat hónapot az ország területén tartózkodni az adott személynek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
szóljon hozzá!