Reménykedtünk – ez a szó jellemzi leginkább Mik József borszéki polgármester 2015-ös beszámolóját. Sokszor reménykedtek, végül megtették a fürdőváros következő éveit meghatározó lépést.
2016. január 14., 20:122016. január 14., 20:12
– Sok hírt olvashattunk a sajtóban Borszékről az elmúlt esztendőben. Hogyan értékeli az évet a település polgármestere?
– Volt hideg is, meleg is. Panaszkodni nem is akarok. Az év elején az a költségvetés-leosztás, ami miatt sok településvezető panaszkodott, minket nem érintett hátrányosan. Lehetett tervezni, a fürdőváros jövőjét építeni. Aztán, amikor a minisztérium visszatért a régi rendszerre, a visszaosztásból és személyi jövedelemadóból csupán 90 ezer lej járt nekünk. Ebből sokat nem lehet megvalósítani.
– A kezelőközpont volt a központi téma. Mi változott a beruházás folytatása terén az elmúlt esztendőben?
– Bizakodtunk, reménykedtünk. Voltak elképzelések, hogyan lehetne folytatni a munkálatokat. Reménykedtünk abban, hogy a kormánytól kapunk további támogatást hozzá, de nem segített. Voltak egyeztetések a megyei önkormányzattal, amely szeretett volna belépni a projektbe, de nem volt erre lehetőség. Külön kormányrendelet kellett volna, hogy a megyei költségvetésből itt fejleszthessen, de ezt nem sikerült megvalósítani. Magyarán mondva: aki szeretett volna segíteni, az nem tudott, aki tudott volna, az nem akart. Mindössze annyira volt lehetőség, hogy állagmegőrzésre közel 400 ezer lejt tudtak kiutalni, azt tettük hozzá a saját költségvetésünkből származó 1,2 millió lejhez, így mára az épület meg van védve, le van zárva. Volt még egy reményünk, hogy megjelennek az uniós kiírások, tudunk pályázni, ám november közepén ez a remény is szertefoszlott, ilyenre nem szánnak pénzt, tudtuk meg. Ekkor egy megoldás maradt: kölcsön felvétele. Egy kormányrendelet adott lehetőséget az önkormányzatoknak kölcsön felvételre tíz éves futamidőre, évi 4,07 százalékos évi kamattal. Ezt használtuk ki, és az egyszerűsített eljárás révén a pénzt már decemberben meg is kaptuk. Hátránya, hogy ezt tíz év alatt vissza kell fizetni, nincs türelmi idő, így már az idén több mint 1,8 millió lejt kell törlesszünk.
– Mekkora a teljes hitel összege, és mire lesz ez elegendő?
– 13 millió lejt vettünk fel, úgy gondoltam, ez egy olyan összeg, amit még – segítséggel – vissza is tudunk adni. A hitel összegéhez még hozzáadjuk a tavalyról áthozott összeget, és ebből nagyjából be tudjuk fejezni a kezelőbázist, viszont a környék rendezésére nem jut, arra pályázni szeretnénk. Azonban ez a kölcsön azt jelenti, hogy semmilyen más fejlesztést nem tudunk tervezni, és így is szükségünk lesz még támogatásra. Én bízok abban, hogy az új kormány felméri a támogatás fontosságát. A megyei tanács is lehetőséget kapott helyi projektek támogatására, tartozások, banki kölcsönök kifizetésére. Mi mindenhová letesszük az igénylést, s ha nem lesz rá pozitív válasz, akkor nagyon-nagyon nehéz évek következnek Borszéken.
– Milyen más beruházásokról kell lemondani ahhoz, hogy a kezelőbázist befejezhessék?
– Szerencsére az elmúlt években sikerült nagy beruházásokat végeznünk, a tavaly pedig befejeztünk jelentős infrastrukturális projekteket. Borszéken egyetlenegy utca nincs rendbe téve, azt is az idén saját erőforrásból megoldjuk. A település úthálózata egyébként teljesen felújíttatott, alapos munkával, szilárd útalappal a tartósság érdekében. Nagyjából végeztünk a víz-és csatornahálózat kiépítésével, készen vannak a lefolyók, hidak, parkolók, járdák. Úgy gondolom, ezzel évtizedekig nem lesz dolgunk. De úgymond apróbb beruházások is voltak, melyek a munkatársak óriási erőfeszítésének eredménye: uniós projektből felújítottuk a turisztikai információs irodát, folytattuk a tömbházak hőszigetelési programját, teljes tetőcsere volt az óvodánál, iskola, óvoda kerítését újítjuk, az önkormányzati tulajdonú épületek rendbetételén dolgozunk, működtettük, bővítettük a sípályát.
– Milyen lépéseket tudtak tenni, hogy az omladozó villák tulajdonosait rávegyék a külső felújítás elkezdésére?
– Tavaly nyáron minden érintett villatulajdonos felszólítást kapott. Egy év türelmi idő van, ez alatt kell lépniük. Ha elmulasztják, az új adótörvény lehetőséget ad az önkormányzat számára, hogy az elhanyagolt ingatlanok adóját ötszörösére emeljük, és ez remélhetőleg elgondolkodtatja majd a tulajdonosokat, hisz számításaink szerint egyes épületek adója eléri a 15-20 ezer lejt. Ha továbbra sem fizetnek, következik a végrehajtás, az elkobzás.
– Mostanság is van arra példa, hogy gazdát cserélnek ingatlanok, és a vevők között jelen vannak a moldáv állampolgárok is...
– Vendégként is egyre többen jönnek az orosz piacról, illetve a Moldovai Köztársaságból, utóbbiak vásárlási szándékkal is érkeznek. Jelenleg 35 moldáv villatulajdonos van, legtöbbjük borszéki lakostól vásárolta meg az ingatlant. A törvény szerint a műemlék épületek, villák eladásakor az önkormányzatnak elővásárlási joga van, így éppen most vásárolunk meg egyet, de sokkal többet is megvennénk. Ha lenne pénzünk.
– Mennyire foglaltak a szálláshelyek? Kezdtek az emberek visszaszokni Borszékre?
– Az éves turistaszám a téli idényben 20-25 ezer volt, ennél valamivel kevesebb vendég fordult meg itt nyáron. Az idei évben viszont nagyobb nyári látogatottságra számítunk, hiszen itt szervezi vándortáborát az Erdélyi Kárpát-Egyesület. Ezt az eseményt akarjuk kihasználni arra is, hogy ilyen téren is szervezési tapasztalatokat gyűjtsünk, a jövőben különböző tematikus táborokkal vonzzuk Borszékre a vendégeket.
– Mi szerepel a tervek között?
– Ekkora kölcsönnel nehéz tervezni. A fiatalok itthon tartása viszont továbbra is a fő célunk. Az önkormányzat a megyei tanáccsal partnerségben folytatja programját, korábban 21, utóbb 26 telket parcellázunk ki, elkészítettük a zonális rendezési tervet is, hogy oda építhessenek. Ez egy segítség, viszont munkahelyekre is szükség lesz az itthon maradáshoz. Ebben is a kezelőbázis megnyitása lehet a reményünk, akárcsak az adósság megadásában, hiszen minél hamarabb indul be, és hoz hasznot, annál inkább hozzájárul ez az összeg az adósság törlesztéséhez.
– Mit tervez Mik József, folytatni szeretné?
– Kire hagyjak ekkora kölcsönt? Most nem állhatok félre. Nem lenne korrekt. Ha valaki ragaszkodik, átadom. Biztos, most is lesznek ellenfelek, de remélem, hogy az elmúlt évek szokása szerint zajlik majd a kampány is. Borszék nem arról híres, hogy politikai csatározások színhelye lenne.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!