Fotó: Baricz Tamás Imola
Huszadik alkalommal nyitották meg a Kárpát-medencei Borsos Miklós Alkotótábort. Szinte a kezdetektől fogva a szárhegyi ferences kolostorban táboroznak a fiatalok. Az ünnepi alkalomra meghívták azokat is, akik a tábor segítői voltak az elmúlt években.
2013. július 21., 16:562013. július 21., 16:56
Borsos Géza, a csomafalvi Borsos Miklós Alapítvány elnöke röviden összefoglalta a húsz évet. A tábor történetéről szólt, hangsúlyozva, hogy a tábor megelőzött NATO-hoz, Európai Unióhoz való csatlakozást, hiszen az egész Kárpát-medencéből, a nemzetet egyesítve fogadta a magyar gyerekeket húsz éven keresztül. „Ervin atya jelenléte sokat számít a táborainkban, továbbá Bancsi Edit szervezőnek is óriási szerepe van. Nagy támogatónk Balázs József festőművész, aki a táborok témáját aktualitással úgy rakta sorrendbe, hogy művészi értéke, közösségformáló szerepe legyen az itt eltöltött időnek\" – mondta Borsos Géza a július 20-i tábornyitón.
Ervin atya: csak a szeretet mentheti meg a világot
Nemhiába Ferenc Ervin atya zárdafőnök a tábor erkölcsi támogatója, hiszen a művészetek mellett nagy hangsúly kap a táborban a nemzeti öntudatra való nevelés, illetve a keresztény értékrend.
„Köszöntöm a magyar nemzet képviselőit, nemcsak a hazaiakat, anyaországiakat hanem Kárpátaljáról, Felvidékről, Délvidékről érkezett vendégeket\" – szólt a házigazda szerepében a 94 éves ferences szerzetes. „A politikában minden lehetséges, de ahol el tudják a Miatyánkot mondani magyarul, és ápolják a magyar kultúrát, szellemet, ott azt kell mondjam Bartis Ferenc költővel együtt: és mégis élünk! Örvendek ezeknek a fiatal gyermekeknek, bízom az ifjúságban, nem az öregekben, mert ők cirmosak, hol így, hol úgy. A jó Isten után a fiatalokban bízom és örömmel látom, hogy újra itt és együtt vagyunk. Azt szeretném, ha jó barátságot kötnénk és ápolnánk a szépet, a szeretetet, a jóságot, mert csak ez fogja megmenteni a világot. Meg vagyok győződve, és amellett is kardoskodtam mindig, hogy a szeretet győz a gyűlölet fölött, és ez így is van\" – hangsúlyozta Ervin atya.
Bancsi Edit táborszervező a meghívottakat köszöntötte, és az emléklap mellé mindenkinek átadott egy kiadványt, amely a Kárpát-medencei Borsos Miklós Alkotótábor húsz évét foglalja össze. A kiadványban a kezdetekről, résztvevőkről, erkölcsi és anyagi támogatókról, táborvezetőkről, tábori napló részleteiről olvashatnak, de nem maradt ki Ervin atya gondolata, tábori fotók és azok névsora sem, akik az elmúlt húsz év alatt képzőművészekké váltak vagy ezen a pályán folytatják tanulmányaikat. Huszonhét ilyen névvel büszkélkedhetnek a szervezők.
Balázs József: jogos tulajdonosai vagytok a dicső örökségnek
A pályamunkák Attila, a hunok és a magyarok nagy királya témában készültek. A tábor témája, a pályamunka címe szorosan kötődik Balázs József festőművészhez, aki szinte a kezdetektől támogatója a tábornak. Idén Attila király szellemét idézték meg, aki nemcsak hódító, hanem kulturált király volt. „Ha ez a tábor egyesíti a nemzetet, akkor mi lenne méltóbb téma a huszadik tábor megünneplésének, mint az 1560 évvel ezelőtt meghalt nagy király, Attila. Senki nem büszkélkedik a világon azzal, hogy honnan származik, de minden nemzet azzal szeretne büszkélkedni, hogy hunokhoz tartozott. Európa a történelemben egyszer volt egységes, akkor, amikor Attila uralkodott. Nemcsak egy világhódító volt, hanem kulturált király is. Az ő nemzete egy olyan műveltséget képvisel Európában, amihez tartozni szeretne mindenki\" – mondta felvezetőjében Balázs József, majd rögtönzött rendhagyó történelem órán mesélt Attiláról, gyerekkoráról, korának szépségéről, a nevéhez fűződő szabott ruhákról, kengyelről stb. Nem arról a történelemről mesélt, melyet az iskolában tanítanak, hanem arról, melytől önérzetes, öntudatos, nem az orrától vezethető magyarokká válnak a gyermekek. „Jogos tulajdonosai vagytok a dicső örökségnek, miért kellene lemondanotok róla, éppen nektek, magyaroknak? Nem szabad sikerülnie senkinek letérítenie erről, azzal tartsuk meg nemzeti öntudatunkat, hogy ápolom, megtanulom és tovább adom azokat az értékeket, amelyektől a nemzet olyan amilyen. Azért vagytok itt, hogy ezt tegyétek, együtt ápoljátok és gyümölcsöztessétek a hun, magyar, keresztény gyökerű műveltséget, a művészetet, amelynek alapja a feltétel nélküli szeretet, és amely – Ervin atya szerint is – legyőzi a világot\" – hangsúlyozta Balázs József.
Egykori táborozó egyéni kiállítása
Főcze Alpár többször is táborozott a szárhegyi ferences kolostorban, majd táborvezetőként is tevékenykedett, most meghívott vendégként, egyéni tárlattal jelentkezett. A gyimesbükki ifjú első osztályos korától kapcsolatban van a rajzzal, festészettel Antal Imre képzőművész vezetésével. Jelenleg a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskola grafika szakán tanul. Alkotásaiból készült kiállítását a tábor budapesti szakirányítója, Szabó Lóránt képzőművész nyitotta meg. A kiállítás címe: Felsírok. Ugyancsak ezzel a címmel, erre az alkalomra írt versét is felolvasta Főcze Alpár.
A megnyitóünnepségen a táborozó György Dorottya hegedűn játszott. A tábor vezetője Barabás Emese pedagógus, ő ismertette a programot a fiatalokkal, amelyben az alkotás mellett játék, szórakozás, kirándulás is szerepel.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
szóljon hozzá!